SolidWorks >> Powierzchnie >> Jak z linii podziałowej zrobić powierzchnię któa rozdzieli dwa detale.
Autor Wypowiedź
Projektant
2014-11-20, 14:36
Pomógł 0 raz(y).
Jak podzelić detal na dwie części. W części stworzyłem linie podziałowe która powinny rozdzielić detal na dwie częsci.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-11-20, 14:40
Pomógł 405 raz(y).
Operacją podziel - po krawędzi wynikającej z linii podziałowej (sylwetka).

W płaszczyźnie symetrii wstaw szkic i konwertuj tą krawędź na podziale - to będzie narzędziem podziału.
 
Projektant
2014-11-20, 17:18
Pomógł 0 raz(y).
zapomniałm dodać że linia podziałowa nie leży na płaszczyźnie. Wiem jak podzielić bryłę gdy cięcie wynka z płaszczyzny lub powierzchni tu nie ma powierzchni ani płaszczny. Może da się z tej lini podziałowej wydzielić powierzchnię, pytanie jak?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-11-20, 17:22
Pomógł 405 raz(y).
Tutaj jest prosto, już napisałem że można podzielić szkicem ponieważ w drugim kierunku nie ma żadnej krzywizny. Więc wyciągając szkic na krawędzi podziału można nim podzielić.
 
Projektant
2014-11-21, 06:58
Pomógł 0 raz(y).
Linie podziału mam już odwzorowane. Może nie zrozumiałem dokładnie chodzi mi o to aby mieć podział do dwóch odrębnych plików np poprzez podziel ale ta operacja nie przyjmie mi szkicu tylko płaszczyzny. Słowem trzeba szukać metody jak z krzywej w przestrzeni (krawędź podziału) wysublimowac powierzchnię która podzieli mi dwa elementy.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-11-21, 08:59
Pomógł 405 raz(y).
Przecież piszę, tutaj (jeżeli jest to ten sam przykład co na cnc.info) podzielić można nawet tą płaszczyzną, która otworzyła linie podziałowe na płaskich bocznych ścianach.
 
Projektant
2014-11-21, 09:49
Pomógł 0 raz(y).
Problem w tym że żadna płaszczynza nie utworzyła linii podziałowej. Linie podziałowe były obleciane dookoła bryły wg potrzeb nie tworzą rzadnej płaszczyny gdyby tak było jasnym jest że mozna by nią podzielić bryłę.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-11-21, 10:03
Pomógł 405 raz(y).
Ciężko mi się rozmawia..

Jeżeli w podobnym obiekcie są już utworzone boczne ściany (np. kopułą) to przepuszczamy górną płaszczyznę linią podziałową (Sylwetla). Mamy wyodrębione wszyskie krawędzie dookoła, można je połączyć np. wypełnieniem powierzchni.

W sytuacji jak niżej, już jest jakieś wycięcie więc użyłbym powierzchni wg granicy, wyciągając od a do b po krzywej prowadzącej c (tzw. kierunek 2). Później wybieram cofnij przycięcie powierzchni lub wydłużenie by nieznacznie powiększyć powierzchnię poza obrys obiektu. Podział nastąpi tą powierzchnią.



Zastanowiłbym się, czy sam model jest poprawny bo przecież na podziale kąty wychodzą z zera. Jeżeli struktura będzie chropowata to zdecydowanie kąt powinien być niezerowy (np. 1-2 stopnie) i to dla obydwu połówek. Myśle o miejscu podziału. Wówczas takie modelowanie nie nadaje się do niczego, trzeba powierzchniami od początku to poprawnie zamodelować.
 
Projektant
2014-11-21, 10:26
Pomógł 0 raz(y).
Na podziale kąt wychodzi zerowy i jest to celowe inaczej nie ma mozliwości podzielić figury żeby nie było zwykłego pochylania ścianek więc zastosowałem łuk w miejscu podziąłu prócz bocznych ścianek, które zostaną pochylene w odpowiednim momencie. (Gdy powstaną dwa detale po podziale). Detal nie będzie fakturowany więc nie będzie problemów przy podziale.

Linia podziałowa nie powstała poprzez sylwetkę tylko bierzące potrzebny po powierzchni. Może widok boczny pomoże.



Jeżeli przeciągnę powierzchnię wg granicy wg zaproponowanej metody wówczas zniknie ten środek pokazany na kolejnym obrazku który jest bardzo wazny.

ps.
Przykład ten sam co CNC.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-11-21, 10:51
Pomógł 405 raz(y).
Tak się nie robi bo to oznaczałoby, że powierzchnia podziału będzie inna po bokach a inna na środku. Tak trzeba dobrać parametry, żeby krawędzie się pokryły (w tym rzucie bocznym). Chodzi o fakt, żeby linia pozioma przechodząca przez okrąg była pod lekkim kątem, ale jest to wspólna krawędź dla całego obiektu.

Oczywiście można robić jakieś uskoki na podziale, tylko po co? To wpływa na koszty.
 
Projektant
2014-11-21, 11:54
Pomógł 0 raz(y).
Wolałbym uniknąć dysputy o koszty w tym miejscu. jeżeli zrobię uskok na bocznej krawędzi wtedy pochylenie ścian bocznych bedzie albo miało również linie podziałowe albo nie zejdzie się w obu detalach w jednym miejsu.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-11-21, 12:38
Pomógł 405 raz(y).
Nie potrafię pomóc w takim układzie. Powierzchnia ze względu na "skręcenie" tych krawędzi będzie miała uskok zaznaczony linią przerywaną.

Ja projektując uniknałbym takiej sytuacji, jeżeli dla kogoś koszty nie są istotne to ok, ale dochodzi dodatkowe frezowanie i większa strata materiału.

Najważniejsze pytanie, od czego wychodzimy, później dobieramy odpowiednią metodą. Nie wiem czy to ma być wyprodukowane czy tylko tak dla zabawy. Tak czy inaczej zacząłbym od utworzenia powierzchni podziału. Jeżeli środek otworu (który powoduje, że krawędź podziałowa jest inna niż na boku) będzie leżał ma tej powierzchni, to nie będzie później problemów.

 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT