SolidWorks >> Modelowanie części >> Wycięcie prowadnicy obrotowej na walcu
Autor Wypowiedź
2017-01-28, 08:41
Pomógł 0 raz(y).
Witam, mam problem z wykonaniem prowadnicy w rurze. W prowadnicy tej ma poruszać się trzpień. Jak widać na zdjęciu mam dwa otwory fi 14, połączone prowadnicą. W nich ma być trzpień, jednak operacja wycięcia po ścieżce nie wykona prawidłowo tego. Jak wykonać prawidłowo tą operację ?

 
2017-01-28, 09:49
Pomógł 0 raz(y).
Udało mi się rozwiązać częściowo ten problem w bardzo łatwy sposób, ale mam kolejny problem. Problem rozwiązałem tworząc płaszczycnę na helisie i rysując kształt wycięcia na tej płaszczyźnie. Lecz problem polega na tym, że nie mogę ustawić w punkcie helisy na płaszczyźnie szkicu. Zdjęcie poniżej.

Wykonanie płaszczyzny na helisie i ustawienie szkicu na oko


Wykonanie szkicu na płaszczyźnie i problem z ustawieniem w punkcie


Możliwość wykonania prowadnicy tak jak ma być, tylko problem jest z symetrią. Ustawiałem punkt szkicu na oko.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2017-01-28, 12:45
Pomógł 405 raz(y).
Trzeba dodać relację przebicia pomiędzy helisą a punktem środkowym kwadratu. A tak naprawdę, to na płaszczyźnie na początku helisy dodałbym przebicie ścian otworu - powstaną dwie linie/krzywe. Należy je wydłużyć, zamknąć i w ten sposób powstanie profil do wycięcia.

BTW. A tak całkiem na koniec, to może warto to wyciąć obiektem bryłowym. Tam w otworze narysuj walec z naddatkiem na długości i nim wycinasz.
 
2017-01-29, 22:17
Pomógł 0 raz(y).
Dzięki za radę, ale poradziłem sobie inaczej z wycentrowaniem szkicu cięcia. Wystarczyło kliknąć środkowy punkt szkocu i wyzerować wartości położenia na zakładce pozycja X i Y, po czym zakotwiczyłem szkic i wycieło bardzo ładnie. A co do tego cięcia bryłowego, to za bardzo nie rozumiem co masz na myśli. Czy chodzi ci, że w otworze początkowym mam narysować i wyciągnąć bryłę walca aby wystawa poza cylinder i później w jaki sposób go wyciąć ? Jeśli dobrze zrozumiałem, to mam helisę drogi cięcia i należy utworzyć bryłę walca. Ale jaką operacją zaznaczyć aby ta bryła cieła po helisie ?
 
2017-01-29, 22:51
Pomógł 0 raz(y).
Zapytałbym jeszcze o wiązanie. Zrobiłem wiązanie komponentu jednego względem drugiego statycznego. Jest to suwadło które przesuwa się do przodu w rotacji. Jednak po wykonaniu wiązania nic się nie rusza. Złożenie suwadła jest zablokowane a wiązanie jest dodane.

PS: już rozwiązane, tyle tych wiązań iż nie zauważyłem jednego blokującego skręt :)


Ups a jak wykonać rotację po skomlikowanym profilu ? Wiązanie śrubowe wykonuje mi rotację w pierwszej fazie. Ale po zakończeniu ma się zatrzymać a działa jak śruba, a chcę wykonać skok w rotacji przez drogę 50 mm i zatrzymać się. Mam model który ma się obrócić o 360 stopni. Od punktu starty pokonuje drogę 50 mm i obraca się o 90 stopni. Później wraca 50 i obraca się dalej o 90 stopni dalej w tym samym kierunku itd.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2017-01-30, 11:10
Pomógł 405 raz(y).
Myślę, że wiązanie ścieżki to dobry pomysł.
 
2017-01-30, 12:10
Pomógł 0 raz(y).
Owszem, tylko jak z wiązaniem mechanicznym ? Czy nowy wątek utworzyć z tym pytaniem. Niestety na youtubie nie widzę operacji tego typu. Są krzywki do popychaczy, ale nic względem ruchu a rotacji po prowadnicy zakrzywionej.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2017-01-30, 20:49
Pomógł 405 raz(y).
Wiązanie mechniczne nie jest potrzebne, trzeba tylko sensownie ustawić orientację ruchomego komponentu. Ograniczenie ruchu w osi walca można uzyskać wiązaniem limitu odległości (np. jakiegoś punktu walca albo jego ukł. współ.).
 
2017-01-30, 22:00
Pomógł 0 raz(y).
No dobrze ustawiłem ograniczenie ruchu na odległości tej swojej. I owszem ruch wykonuje się na tym dystansie prawidłowo. Ale jest to tylko część ruchu. Opiszę to tak, mam rurę z prowadnicą zrobioną na niej. W środku jest wałek z trzpieniem przechodzącym przez ten wałek prowadzący po prowadnicy rury cały wałek. Gdy kręcę wałęk w lewo ma się wsuwać i wysuwać a gdy w prawo to samo ma się dziać. Prowadnica ma cykle co 90 stopni. Obracam wałek o 90 stopni, to się on wysuwa, obracam wałek o kolejne 90 stopni to się on wsuwa itd. Przy ograniczeniu drogi ruchu wałka, mogę wykonać tylko jeden obrut o 90 stopni po czym nie mogę obracać dalej wałkiem a mogę go jedynie w przeciwnym kierunku obrucić i wrucić do punktu wyjścia. I w tym jest problem, próbowałem z wiązaniem krzywkowym ale na zakrzywionej powierzchni prowadnicy nie chce wykonać takiego prowadzenia.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2017-01-30, 23:00
Pomógł 405 raz(y).
Wszystko super, ale czym innym są wiązania a czym innym badanie zależności ruchowych - jak w rzeczywistości. Do tego służy dodatek Motion (względnie ruch podstawowy) i tam można symulować realne zachowanie mechanizmu.

Wiązania np. kół zębatch nie oddają realnej współpracy kół, nie ma luzu, nie ma niczego oprócz sztywnego przeniesienia momentu obrotowego. Nie bardzo mi się chce budować taki układ by sprawdzić, że wiązania się nie nadają - bo wiem, że może tak być. Wszystko zależy, co jest celem Twojego działania. Więc może rozważ ten Motion :)
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT