SolidWorks >> Rysunki >> nieogarniam własciwości
Autor Wypowiedź
2018-11-27, 14:48
Pomógł 0 raz(y).
Witam

Jestem początkujący w solidzie i mierze się teraz z robieniem technologii urządzeń, każde składa się z wielu blach śrub i innych, wszystko jestem w stanie zrobić ale wpisywanie z palca wymiarów ramki granicznej czy mas czy powierzchni to masakra jakaś. Wiem że inni to robią w automacie ale próbowałem przypisywać wartości i nie działa...
nie ogarniam jak połączyć wartość z listy elementów ciętych do tabelki rysunkowej lub dostosowanych właściwości
jak robić działania matematyczne na tych wartościach

czy ktoś jest w stanie mi to łopatologicznie jak 2latkowi krok po kroku wytłumaczyć? albo podesłać jakiś szablon który bym mógł przerobić na własne potrzeby?

a tak poza tym:
czy jest opcja zrobienia szablonu w solidzie gdzie do rysunku części lub złożenia bym tylko wrzucał plik a tam by już pojawiała się automatycznie BOM lista i zdefiniowane widoki? np rozłożonej blaszki i izometryczny + 2 standardowe?

jak się robi tabele gięć by zmieniało naddatek w zależności od grubości i materiału?
 
2018-11-27, 16:16
Pomógł 5 raz(y).
wg mojej wiedzy:
1. Nie da się łatwo połączyć właściwości z listy elementów ciętych (tj. wymiar ramki granicznej) z dostosowanymi właściwościami lub notatkami z szablonu rysunku (można to zrobić za pomocą makra). Można natomiast połączyć tą właściwość z tabelą BOM. Jak na rysunku poniżej:


2.Właściwości typu powierzchnia czy masa można powiązać z dostosowanymi właściwościami. Jak na rysunku poniżej:


Aby takie właściowści pojawiały się w szablonach rysunków potrzebna jest odpowiednia składnia w notatkach. Np. aby wyświetlana była masa należy wpisać w notatce "$PRPSHEET:"Mass"". Link z pomocy Solida odnośnie mapowania zmiennych masz poniżej:
http://help.solidworks.com/2017/Polish/EnterprisePDM/Admin/c_mapping_variables_SOLIDWORKS.htm?id=dbc7ec75df934a9ea65a0b0c7c8d6d20#Pg0

3. Szablon rysunku nie zapisuje widoków modelu. Można je szybko zrobić klikając opcję "Widok standardowy potrójny" przy robieniu rysunku.


4. artykuł o tworzeniu własnych tabel gięć masz poniżej:
https://solidmania.com/uzywanie-wlasnych-tabel-zgiec-i-grubosci-dla-arkuszy-blach-solidworks/
 
2018-11-28, 09:03
Pomógł 0 raz(y).
oki dzięki
faktycznie tak można i by to tłumaczyło czemu mi to do tej pory nie działało

a czy te dane z listy elem ciętych co pokazują się w BOM liście można automatem wpisać np do arkuszu exela i z exela do właściwości dostosowanych lub tabelki rysunkowej?

jak już uda mi się zapisać format tej tabelki co zrobiłem żeby na szybko się taka robiła to jak ja przepiać miedzy częściami? bo zapisze np sobie pusty rys i bym wrzucał detale i tabelkę do nich przypinał
 
2018-11-28, 14:37
Pomógł 5 raz(y).
Całą tabelę można eksportować do excela i tam działać. Ale takie przepisywanie właściwości wiąże się z koniecznością napisania makra.
Jak zapiszesz szablon tabeli możesz go załadować i przypiąć do tworzonego rysunku. Jak poniżej.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2018-11-28, 21:22
Pomógł 405 raz(y).
Właściwości cut-list można przenieś wprost do właściwości pliku przy zapisie części wieloobiektowej do złożenia.
Ma to sens jeżeli ma ktoś wymóg posiadania w danej części tylko 1 bryły.

Poza tym łatwo można wyświetlić w liście elementów ciętych lub na odnośnikach takie parametry jak: ramka graniczna, masa czy powierzchnia.

Operacje matematyczne (równania) można stosować wyłącznie w liście BOM, więc powiązanie właściwości cut-list z BOM realizuje się - jak ktoś już napisał - poprzez zastosowanie listy wciętej.

Ponadto można zapisać puste widoki w szablonie żeby się automatycznie uzupełniały jako tzw. uprzednio zdefiniowane.

 
2018-11-29, 10:49
Pomógł 0 raz(y).
Dziękuję za podpowiedzi

wykonałem tabelke elem ciętych ma niestety 12 kolumn, i z tego co widzę nie można jej dowolnie kształtować

jak zapisałem ją z równaniami mnożąc np ramkę razy grubość by mieć masę surowca a potem masę odpadu to mi równań nie zapisało
a z tego co Państwo napisaliście wynika ze w oknie właściwości nie można nawet zrobić 2+2, co gorsza nawet jak w okno wprowadziłem wzór pod funkcje tabelki to tabelka inaczej traktuje podlinkowane dane niż wpisane jako równania mimo ze wygląda identycznie

mam kilka materiałów:
giete blachy, kartony wypełniacze piankowe pmma gume itp i dla nich muszę robić tech
Zakupowcy potrzebują kompletu informacji jak masa, powierzchnia, objętość, wymiary zarówno surowca jak i produktu i odpadu ponadto wsp K, promień giecia, magazyny wejścia wyjścia, materiał, pokrycie itp itd

Do tej pory wpisywałem i liczyłem to recznie co zajmowało sporo czasu wiec chciałem przyspieszyć bo zanim skończę jedna tech to już pojawiają się zmiany i wariacje ...inne zasilacze uchwyty podzespoły itp

może niepotrzebnie brnę w tabelki może jest jakiś inny prostszy sposób?

czy ewentualne makro przepisujące trzeba zrobić w exelu czy solidzie?
czy zapisane puste widoki zdefiniowane można rozszerzyć o widok modelu rozłożonego?
czy jakaś jeszcze inna tabelka może zaczytywać dane z tabelki listy elem ciętych by je mnożyć dodawać itp? wtedy tą elem ciętych dawałbym poza arkusz a tamta by ja zastępowała


 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2018-11-29, 20:34
Pomógł 405 raz(y).
Program ma pewne ograniczone możliwości. 70% firm to wystarcza i potrafią to zaadoptować do swoich potrzeb, kolejne 15% kupi gotowe rozwiązanie wspomagające, a następne 15% zamówi makro na zamówienie, np. tutaj: https://www.adksolid.com/pl/

Nie wiem skąd ta irytacja. Trudno oczekiwać, by producent dostarczył taki program, żeby wszystkim pasowało. Trochę trzeba posiedzieć nad jego dostosowaniem i poznaniem możliwości. Jeżli mimo to jest za mało, to można się przyjrzeć dodatkom.

Nie będę się rozpisywał, że wiele z tych rzeczy jest do rozwiązania, ale to nie są tematy na forum, bo trzeba pracować na konkretnych przykładach, formatkach, plikach itd.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT