SolidWorks >> Rysunki >> Osie symetrii
Autor Wypowiedź
SW 2018 SP5
2020-05-03, 18:43
Pomógł 0 raz(y).
Czy da się w Solidworks narysować osie symetrii tak jak na poniższym obrazku?
Kombinuję i nie daję rady. Jeśli tak, to jakie ustawienia?


Plik DWG:
http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_4_3222_10285.dwg
Plik modelu:
http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_4_3222_10286.sldprt
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2020-05-03, 22:22
Pomógł 405 raz(y).
Będzie ciężko... ale że tak powiem, poprubuję
 
2020-05-03, 23:04
Pomógł 4 raz(y).
Że jak tak?

Kilka minut pracy
1. Rysujesz okrąg i sloty
2. Klik PKM na slocie i wybierz break slot
3. Usuwasz center line ze slotów
4. Rysujesz okręgi i zmieniasz je na konstrukcyjne
5. Herbata i uśmiech

Na modelu łatwiej
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2020-05-04, 00:52
Pomógł 405 raz(y).
Krzysztof, chyba nie rozumiesz pytania. W załączniku jest model SW, zadnie polega na wstawieniu osi w rysunku a nie na zamodelowaniu tak banalnego przykładu.
 
2020-05-04, 01:07
Pomógł 4 raz(y).
    Kęska Paweł
    Krzysztof, chyba nie rozumiesz pytania. W załączniku jest model SW, zadnie polega na wstawieniu
    osi w rysunku a nie na zamodelowaniu tak banalnego przykładu.

Paweł, chyba nie zrozumiałeś odpowiedzi. Zgadzam się że to banalne. Pytanie dotyczyło narysowania. Narysowałem to jako sketch bo wiesz przecież Pawle że w module szkicu i rysunku używamy tych samych narzędzi rysunkowych.To co możemy zrobić jako szkic również jest wykonalne w widoku rysunku. Zrobienie tych osi w widoku rysunku jest również banalnie proste. Modelu nie ściągałem bo pewnie w nowszej wersji. Ale specjalnie "for you" zamodelowałem i zaktualizowałem poprzednią odpowiedź.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2020-05-04, 01:24
Pomógł 405 raz(y).
Będę usatysfakcjonowany jeżeli to zrobisz nie używając narzędzi szkicu tylko dostępnych znaczników środka i osi.

Nie wygłupiajmy się, liniami szkicu to można wszystko...
 
2020-05-04, 01:37
Pomógł 4 raz(y).
Paweł, Chyba lepiej tak niż męczyć się godzinami nad rozwiązaniem ze znacznikami. Znaczniki mają zadanie ułatwić i przyśpieszyć pracę. Skoro tego nie zapewniają w tym przypadku szybciej jest zrobić to "na piechotę" Efekt ten sam. Wszak nie tylko jedna droga wiedzie do Rzymu.

Pomijając to że nie ma znacznika środa z jedną lub trzema osiami można tak:



Wedle życzenia. Znaczniki środka i linie środkowe użyte
Usatysfakcjonowany? ;)

P.S.
Pytanie brzmiało:
Czy da się w Solidworks narysować osie symetrii tak jak na poniższym obrazku?
Czy coś nie zgadza się w mojej odpowiedzi?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2020-05-04, 10:16
Pomógł 405 raz(y).
Bardzo jestem usatysfakcjonowany, nie myślałem, że się da:)


Ponieważ autor pytania się nie odniósł, o co chodziło, to do końca nie wiemy. Ale skoro był dołączony model to wywnioskowałem z treści, że nie chodzi o jego narysowanie tylko pokazanie osi w rysunku.

@Krzysztof, naprawdę myślisz, że ktoś miałby problem z narysowaniem linii konstrulcyjnej szkicu przechodzącej przez środek fasolki?
 
2020-05-04, 11:15
Pomógł 4 raz(y).
Tak myślę, Spotkałem się z wiele bardziej banalnymi problemami. Także u bardzo (długoletnich) doświadczonych użytkowników. Czasami ktoś się zafiksuje na jakimś pomyśle "nie widząc" o wiele prostszego rozwiązania.
 
SW 2018 SP5
2020-05-04, 12:53
Pomógł 0 raz(y).
Oczywiście chodziło mi o narysowanie tego za pomocą znaczników środka i osi na rysunku (nie na modelu).
Za pomocą narzędzi szkicu nie ma problemu.
Model jest w wersji SW2018 SP5.

Do Krzysztof Szpakowski:
Poproszę o przepis z jakimi ustawieniami można to uzyskać na rysunku za pomocą znaczników środka i osi. Zwłaszcza chodzi mi o trzy główne osie symetrii znajdujące się względem siebie co 120°.

EDIT:
Do Krzysztof Szpakowski:
Dopiero teraz przyjrzałem się ustawieniom na Pańskim zrzucie z ekranu i dostrzegłem ustawienie kąta 120° dla osi.
Dziękuję i pozdrawiam.
 
2020-05-09, 00:42
Pomógł 4 raz(y).
Pamiętaj że można skorzystać też z innej metody. Obracasz widok a wraz z nim znaczniki środka.

Sorry, ale nie zaglądałem tu. W ogóle jest opcja by forum powiadomiło mnie gdy ktoś dodaje post do wątku w którym zabrałem głos?
 
SW 2018 SP5
2020-05-10, 19:57
Pomógł 0 raz(y).
No niestety, ale przy takich ustawieniach jak na printscreenie wychodzi mi coś takiego.

Poproszę zatem o gotowy przepis.
 
wsparcie tech, audyty, szkolenia
2020-08-09, 22:54
Pomógł 10 raz(y).
Dariusz,

na załączonym przez Ciebie pliku masz wszystko w utworzonym bloku.
Jeśli zależy Ci tylko na pokazaniu tego na dokumentacji płaskiej wystarczy, że pokażesz szkic i wydrukujesz..

Jeśli chcesz to zrobić (nie wiem z jakich powodów) przy pomocy znaczników środka, to musisz utworzyć ten model przy zastosowaniu w szkicu operacji szczelina.

Następnie nadając oznaczenie znacznika środka na szczelinę, szybko idzie uzyskać efekt który oczekujesz.

Pozdrawiam,
Kajetan
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT