SolidWorks >> Arkusze blachy >> Dzielenie stożków, konwertowanie na arkusz blachy
Autor Wypowiedź
2017-03-23, 00:05
Pomógł 0 raz(y).
Witam serdecznie
Chcę zaprojektować blachy na wydech do mojego motocykla 2T. Coś takiego jak poniżej:



Obliczenie takiego wydechu wymaga użycia programu, który to daje wynik w postaci wydechu złożonego z prostych stożków np.:



Te stożki należy poprzecinać płaszczyznami mniej więcej w taki sposób:



Taka operacja pozwoli łamać stożki i układać je w dowolne kształty bez ich zmian.
Próbowałem zrobić to w Solidworks'ie dlatego, że miałem z nim styczność. Na początek chciałem zrobić sobie przykładowe kolanko wydechowe. Założyłem, że ma składać się z 6 części, a całkowity kąt zagięcia kolanka ma wynosić 110*. Stożek prosty, który obliczył mi program ma wysokość 200mm, średnica początkowa 31, a końcowa 40,8mm. Narysowałem linię środkową złożoną z 6 odcinków linii prostej (każdy po 200/6=33,4mm). Kąt pomiędzy sąsiednimi odcinkami wynosił 180*-(110*/5)=158*. Stworzyłem 5 płaszczyzn na każdym załamaniu linii i narysowałem na nich okręgi o kolejno zwiększających się średnicach, tak aby przejść ze średnicy początkowej do końcowej bez zmiany geometrii stożka i to jest ok. Następnie:
a) robiłem „Wyciągnięcie po profilach” każdego odcinka oddzielnie z opcją cienkiej ścianki o grubości blachy czyli np. 1,5mm. Później przeciąłem gotowe kolanko kolejną płaszczyzną na odległość 0,1mm żeby można było je rozwinąć na arkusz blachy. Następnie podzieliłem to kolanko tymi samymi pięcioma płaszczyznami i zapisałem wszystkie sześć stożków jako oddzielne części. No miód malina :) Otworzyłem przykładowo pierwszy stożek i chciałem przekonwertować go na blachę, (żeby go później rozwinąć) poprzez opcję „wstaw zgięcia” klikając na krawędź przecięcia stożka, niestety bezskutecznie, wyskakuje błąd „Nieliniowa krawędź jest nieprawidłowa” i oczywiście nie da się tego przekonwertować na blachę.



b) To samo co w pp.a) z tym, że każdy szkic od razu robiłem otwarty (ze szczeliną 0,1mm). Następnie użyłem narzędzia „Zgięcie wyciągnięte po profilach”. Kolanko znowu wyszło bardzo ładne. Nie dało się już natomiast tego podzielić na pojedyncze części. W dodatku dwa stożki dzieli na sześć części a nie normalnie jak powinno być na dwie oddzielne części.



Od razu miałem stożki sformatowane jako arkusz blachy. W drzewie projektu mogę co prawda kliknąć PPM na „Rozłożony modelxx” i wybrać opcję „ Eksportuj do DXF/DWG” jednak nie tylko o to mi chodziło.



Zależy mi na zapisaniu tych 6 stożków jako oddzielne części aby później utworzyć z nich złożenie i poustawiać je w odpowiedni kształt. W złożeniu może się okazać, że np. kolanko powinno być wygięte na 130* a nie na 110* jak pierwotnie zakładałem. Chciałbym uniknąć sytuacji, w której musiałbym szlifować stożki, żeby pasowały do motocykla i później spawać ogromne dziury, to nie robota. Najbliżej rozwiązania byłem stosując metodę a), brakowało w sumie tylko możliwości przekonwertowania stożków na arkusz blachy. Na filmikach pt. „kolano segmentowe” to się udawało (co prawda była to rura a nie stożki ale jednak), tutaj już niestety nie. Ma ktoś pomysł jak to pokonać ?
 
Panienka do wszystkiego
2017-03-23, 09:49
Pomógł 66 raz(y).
Czesc,

ja bym poszedl ta droga.. (od razu jako blacha)

Pozdr. tomek



http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_8_2559_9028.zip
 
2017-03-23, 13:40
Pomógł 0 raz(y).
Dzięki Tomek. Twój pomysł wg mnie jest dobry. Dzięki temu uświadomiłem sobie, że tak prawidłowo przecięte stożki można obracać jedynie o 180*, a nie o dowolny kąt jak myślałem wcześniej. Dotarło do mnie, że stożki można obracać kątowo względem siebie o dowolny kąt tylko jeśli będą przecięte prostopadle do osi symetrii stożka prostego (wyjściowego). Stożki robione przeze mnie metodą a) i b) w sumie dadzą inny stożek niż wyjściowy (wzorowałem się wtedy filmikami typu kolano segmentowe ale tych zasad nie można zastosować do stożków a jedynie do rur). Bo im większy kąt przecięcia stożka tym bardziej przekrój stożka w tym miejscu będzie elipsą, a moimi metodami to zawsze będą okręgi, więc na pewno nie tędy droga. Można sobie wyobrazić przecięcie stożka prostego pod ogromnym kątem, wtedy obrót stożków o nawet mały kąt spowoduje, że w ogóle nie będą się pokrywały.

Jednak teraz pojawił się inny, nie występujący wcześniej błąd polegający na tym, że program nie jest w stanie zrobić "zgięcia wyciągniętego po profilach" jeśli szczelina na obu profilach jest taka sama. Jak np. w jednym okręgu dam szczelinę szerszą o 0.01mm to wtedy normalnie wyciąga ładny stożek ale to chyba nie tak powinno być... Później nie da się zrobić złożenia sensownego. Robiłem stożki od nowa, to samo. Chciałem dorobić kolejne stożki do kolanka, które przedstawiłem w poście wyżej to też się nie dało. Dwa pierwsze ok, następne już nie, mimo, że kolejne operacje robiłem analogicznie do poprzednich. Jakaś magia normalnie, nie wiem czy to błąd programu w końcu czy co.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2017-03-23, 15:07
Pomógł 405 raz(y).
Przede wszystkim najlepiej to robić w jednej części (wieloobiektowej). Myślę, że lepiej to robić sekwencyjnie niże dzielić gotową blachę ponieważ dochodzi jeszcze taki aspekt jak cięcie prostopadłe (do grubości).

Rozcięcie nie musi być równej szerokości, ale warunkiem wykonanie takiego arkusza jest możliwość połączenia końca linią prostą. Najlepiej chyba dla rur poprowadzonych w trójwymiarze narysować oś szkicem 3D składającą się z prostych odcinków, na których powstawiane są płaszczyzny. Tam rysujesz profile i wyciągasz krok po kroku.

Jeżeli jednak masz model jak w załączniku, można konwertować krawędzie do szkicu 3D i je rozciąć (np. za pomocą narzędzia podziel). Tylko na 1 blachę muszą być dwa oddzielne szkice.

Są też do tego specjalne programy, np. taki: http://www.autopol.com/products/designer/introduction/introduction.asp?sidebar=intro_d
 
2017-03-25, 18:32
Pomógł 0 raz(y).
Odkryłem, że program nie chce zrobić zgięcia wyciągniętego po profilach, jeśli będą one miały szczelinę mniejszą bądź równą 0,1mm, dla szczeliny 0,11mm wyciąga bez problemów.

Nie wiele rozumiem z poprzedniego posta (jestem początkujący). Poszedłem więc drogą, którą wskazał Tomek. Daje się to zrobić. Rozwinięty arkusz blachy muszę eksportować do dxf z pliku części, w którym rozcinałem stożek bo z pojedynczej części znowu nie da się przekonwertować na blachę ale to już nie ma znaczenia.

Jedyne co pozostało to popracować nad wiązaniami w złożeniu. Trudno jest mi obrócić stożek. Na razie robię to tak, że zaznaczam wew. ścianę szczeliny w stożku i robię wiązanie z płaszczyzną prawą, "stycznie" (trochę po rusku ale inaczej się nie da), wtedy mam możliwość kliknięcia odwrócenia wiązania i stożek wtedy ładnie się obraca się o 180* np. szczeliną w dół. Później usuwam to wiązanie ale stożek pozostaje obrócony :) Muszę usunać bo później nie chce mi powiązać wspólnie dwóch ścian przylegających łączonych stożków. Ale co w sytuacji, gdy w złożeniu będę chciał obrócić stożek o dowolny kąt ? Potrzebny jest inny pomysł, Tomek jakoś narzucał wiązania w przykładowym pliku jednak jakoś nie mogę rozgryźć jak.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2017-03-25, 20:56
Pomógł 405 raz(y).
Jaką masz wersję SW - zrobię przykład.
 
2017-03-25, 22:56
Pomógł 0 raz(y).
2014
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2017-03-26, 18:41
Pomógł 405 raz(y).
Przykład w załączniku.

http://pswug.info/image/forum/forum_760_8_2559_9030.sldprt
 
2017-03-29, 13:41
Pomógł 0 raz(y).
Paweł, dzięki za przykład. Twoje rozwiązanie wydaje się przyzwoite i można błyskawicznie zmieniać kąty podziału stożków ale jest jedno ale. Przekroje stożków są okręgami a nie elipsami, co zmienia kształt stożka wyjściowego. Jakby teraz spróbować oś stożków (z Twojego przykładu) doprowadzić do linii prostej, okaże się to niemożliwe, podczas, gdy w metodzie, gdy tniemy stożek prosty płaszczyznami jest to naturalne. Kształt wydechu 2T jest kluczowy, gdyż zachodzą w nim zjawiska odbicia fali ciśnienia. Oczywiście wszelkie dzielenie stożków i obracanie ich zaburza przebieg fali ale jest to konieczne, żeby wydech w ogóle zamontować w motocyklu.

Na tą chwilę rozwiązanie Tomka wydaje się lepsze ale jest dużo trudniejsze w wykonaniu (chodzi głównie o złożenie). Natomiast w razie konieczności wprowadzenia poprawek robi się to równie szybko, gdyż trzeba tylko zmienić kąt przecięcia stożka wyjściowego a w złożeniu i plikach poszczególnych części program sam aktualizuje wszystkie dokonane zmiany.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2017-03-29, 16:39
Pomógł 405 raz(y).
Można to zrobić z użyciem okręgów. Podział powinien być inaczej wykonany ale jest to do zrobienia.

Nie chodzi mi o licytowanie, co jest lepsze. Metoda Tomka byłaby ok (jak dla mnie) gdyby to zrobić w części wieloobiektowej a nie złożeniu.
 
2017-03-30, 13:53
Pomógł 0 raz(y).
Żeby było jasne mi też nie chodzi o licytowanie, po prostu szukam dobrego rozwiązania. Jestem początkujący, dlatego zwróciłem się o pomoc do bardziej doświadczonych osób.
Z ciekawości zrobiłem papierowy model stożków, które narysowałeś. Jakbym ich nie obracał nie dadzą prostego stożka. Dalej twierdzę, że nie można posługiwać się okręgami, tutaj przykład:

[źródło: http://arkadiusz.jadczyk.salon24.pl/66711,archimedes ]

Mógłbyś zrobić przykład albo zmodyfikować przykład Tomka tak żeby ten stożek był wieloobiektowy ? Będę miał w takim pliku wieloobiektowym możliwość zmiany położenia stożków względem siebie ? Jakoś sobie tego nie wyobrażam. Wg mnie trzeba wyjść od zwykłego prostego stożka i później go dzielić, żeby była pewność, że nie ulegnie zmianie. Jaką to ma przewagę nad złożeniem ?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2017-03-30, 21:46
Pomógł 405 raz(y).
   Te stożki należy poprzecinać płaszczyznami mniej więcej w taki sposób:

   Taka operacja pozwoli łamać stożki i układać je w dowolne kształty bez ich zmian.

Jakim cudem??? Możesz to wyjaśnić?

Jeżeli stożek tnąc płaszczyzną pod kątem do podstawy daje elipsę, to nie ma opcji żeby je dowolnie obracać. Gdyby były okręgi to co innego.

Porównaj w moim modelu dwa skrajne stożki obrócone o różne kąty.
http://pswug.info/image/forum/forum_760_8_2559_9040.sldprt
 
2017-03-31, 10:44
Pomógł 0 raz(y).
Paweł, odnośnie Twojego pytania pisałem już parę postów wyżej.

Nie potrafię zaznaczyć ściany podzielonego stożka, żeby utworzyć punkt i oś, bo nie mam dostępu do niej. Filtr "tylko ściany" nie pomaga. Jak to zrobić ?
 
Panienka do wszystkiego
2017-04-03, 20:51
Pomógł 66 raz(y).
Witam,



stozek przyciety na "okrag" to nie problem... Problem, to stwozyc sciezke 3D przabiegu wydechu podzielona na odpowiednia ilosc odcinkow - jako baze dla konstrukcji (tu przyszly mi do glowy serdelki... he, he, he...). Majac te odcinki mozna stworzyc linie konstrukcyjne, ktore sa dla pary odcinkow dwusieczna kata miedzy nimi a nastepnie linie do niej prostopadla dla utworzenia plaszczyzny normalnej ne koncu. Na tej plaszczyznie tworzymy "otwarty" okrag a inny pprzejmujemy z poprzedniego segmentu. Cza tylko paczec, gdzie polozymy "otwarcie" okregu...



http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_8_2559_9042.zip



Pozdr. tomek
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2017-04-03, 22:44
Pomógł 405 raz(y).
Tomek,

Wystarczy użyć konstrukcji spawanej i rysować profile na ścianach obiektów...
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT