SolidWorks >> Arkusze blachy >> Rozwinięcie blachy, a linia gięcia.
Autor Wypowiedź
2020-06-03, 11:04
Pomógł 0 raz(y).
Na wstępie chciałbym się przywitać, ponieważ jest to mój pierwszy post. Dotychczas wystarczały mi tematy które poruszaly już inni, ale dziś nadszedł dzień, że jestem zmuszony założyć konto ;)

Potrzebuję wykonać taką prowadnicę jak poniżej. Generalnie przy użyciu zgięcia wyciagnietego po profilach chce stworzyć arkusz blach i jest to wykonalne jedynie przy użyciu metody produkcji Kształtowany - przy zagięciu wywala błąd. Mam wersję 2019. Wszystko byłoby okej gdyby natrasowała mi się linia gięcia, ale czytałem już, że tylko przy zagięciu występuję taka opcja. Proszę o pomoc. http://pswug.info/image/forum/forum_760_8_3233_10307.sldprt
Nie wiem jak wkleić załącznik, ale chyba w ten sposób zadziała
 
2020-06-03, 15:25
Pomógł 36 raz(y).
Brak załącznika.
Plik części spakuj RAR - ZIP i wtedy wrzuć.
 
2020-06-03, 15:49
Pomógł 0 raz(y).
Spróbuj teraz, ale wydaje mi się, że linku w temacie też powinno dać sie pobrać
http://pswug.info/image/forum/forum_760_8_3233_10308.zip
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2020-06-03, 17:27
Pomógł 405 raz(y).
Skoro jest to zrobione wyciągnięciem po profilach, to nie można wstawić linii gięcia, bo to nie będzie gięte tylko kształtowane (np. walcowane).

Przecież są tam różne (nawet to nie promienie, tylko splajny) na górze i na dole, więc w takiej formie jak to giąć?

Żeby zrobić metodą giętą, to zamiast splajnów musiałyby być łuki i linie.

Jedyna opcja natrasowania to zmierzyć odległość po krzywej i narysować linię po odmierzeniu na rozłożonym modelu.
 
2020-06-03, 18:04
Pomógł 0 raz(y).
Panie Pawle,

Dziękuję za odpowiedź. Chyba w takim razie nie rozróżniam lini od splinu. W jaki sposób mogę to zamienić? Najlepiej właśnie metodą giętą. Przepraszam za brak takiej wiedzy, dopiero zaczynam się uczyć. Jest Pan pewny, że to nie jest linia i łuki? Po czym to rozpoznać? Dziękuję za pomoc ;)

EDIT: Klikając w tą linie zauwazyłem - dół jest liniami i łukami góra natomiast jest splajnem. Jak zrobić to inaczej?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2020-06-03, 18:17
Pomógł 405 raz(y).
Ale tu jest taka sytuacja, że jest model i trzeba go wykonać z blachy. Skoro jest inny promień na dole i inny na górze, to chyba odpada tradycyjne gięcie?

W szkicu 3D, w miejscu odpowiadającemu łukowi w szkicu dolnym, jest splajn.





Więc jeżeli ma wyjść dokładnie taki kształt jak ze szkicu, to nie da się tego zrobić gięciem (zarówno w SW jak i podejrzewam w praktyce, bo jak na gięciu uzyskac zmienny promień?).

A jak ma być zgięte, to musi być zmieniony kształt.
 
2020-06-03, 18:24
Pomógł 0 raz(y).
Ma Pan rację co do splajnu jak już pisałem w edycji.
Blacha w rzeczywistości będzie gięta - zdaję sobie sprawę, że praktyce będzie ciężko takie coś uzyskać, nie mniej jednak muszę uzyskać jak najbliższe przybliżenie.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2020-06-03, 18:31
Pomógł 405 raz(y).
No dobra, zrobiłem model na szybko. Jedyny problem to ściana od dołu, nie mogę przy cięciu powierzchnią zastosować tzw. cięcia prostopadłego. Trzeba to wyciąć na rozłożonym albo na zgiętym, lecz szkicem po kawałku.



http://pswug.info/image/forum/forum_760_8_3233_10310.sldprt
 
2020-06-03, 18:42
Pomógł 0 raz(y).
Proszę zauwazyć, że na moim modelu ściana schodzi do środka pod delikatnym kątem ok. 3 stopnie i jest grubości 15mm, u Pana tego nie ma. Jestem pod wrażeniem natomiast sprytnej metody. Model zapisuję i będe korzystać przy podobnych problemach. Natomiast mojego problemu to nie rozwiązuję.. ;(
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2020-06-03, 18:49
Pomógł 405 raz(y).
Ale już pisałem, że nie da się tego zrobić gieciem, przy zachowaniu tego kształtu. Pokazałem natomiast metodę, jak można to wykonać, jeżeli dopuszczone są odchylenia a metoda preferowana to gięcie a nie walcowanie. Skoro jest kąt, to promienie są różne (= nie da się zgiąć).
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2020-06-03, 19:50
Pomógł 405 raz(y).
To może w tym kierunku - załącznik. Idealnie nie da się zrobić gdyż jest zmienny promień.

http://pswug.info/image/forum/forum_760_8_3233_10311.sldprt

A ten pierwszy model to oczywiście też miałem na myśli sposób, a nie samą konwersję importu na blachę, bo to możma zrobić w dwóch operacjach...
 
2020-06-03, 20:31
Pomógł 36 raz(y).
    Kęska Paweł
    To może w tym kierunku - załącznik. Idealnie nie da się zrobić gdyż jest zmienny promień.
   
    http://pswug.info/image/forum/forum_760_8_3233_10311.sldprt
   
    A ten pierwszy model to oczywiście też miałem na myśli sposób, a nie samą konwersję importu
    na blachę, bo to możma zrobić w dwóch operacjach...

Cześć Pawle.
Nie wiem, ale po otwarciu Twojego załącznika widzę to co po niżej.
Kolegi drugi załącznik (już z RAR-ny) otworzył się poprawnie.
Czy tylko ja mam coś z kićkane w kompie ?



Pozdrawiam.
 
2020-06-03, 21:45
Pomógł 0 raz(y).
Dziękuję panie Pawle za okazane zaangażowanie. W takim razie zostaje mi ta druga opcja i ręczne natrasowanie tych lini gięcia. Dół musi być chociaż podobny bo dochodzi on do stożka, więc ten drugi model też odpada.
Sam jestem ciekaw czy produkcja to pognie
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2020-06-03, 21:58
Pomógł 405 raz(y).
    Kazimierz Kazimierz
      Kęska Paweł
      To może w tym kierunku - załącznik. Idealnie nie da się zrobić gdyż jest zmienny promień.
     
      http://pswug.info/image/forum/forum_760_8_3233_10311.sldprt
     
      A ten pierwszy model to oczywiście też miałem na myśli sposób, a nie samą konwersję
    importu
      na blachę, bo to możma zrobić w dwóch operacjach...
   
    Cześć Pawle.
    Nie wiem, ale po otwarciu Twojego załącznika widzę to co po niżej.
    Kolegi drugi załącznik (już z RAR-ny) otworzył się poprawnie.
    Czy tylko ja mam coś z kićkane w kompie ?
   

Nie klikaj lewym, tylko pod prawym należy wybrać zapisz jako, i dopiero otwierasz w SW. To kewstia ustawień na serwerze, na razie tak musi być.
 
2020-06-04, 01:22
Pomógł 4 raz(y).
Hey Janusz.
Możesz wrzucić plik X_T? Niestety mam starszą wersję SW i nie mogę otworzyć Twojego pliku, a mam pewne przypuszczenia co do tego modelu.
Pzdr.

P.S.
Przy większej produkcji może warto zastanowić się nad wykonaniem stempla i matrycy?
 
2020-06-04, 07:34
Pomógł 0 raz(y).
Panie Krzysztofie,
sytuacja jednorazowa. Podejrzewam, że i tak nic z tego nie będzie, ale proszę. Dziękuję wszystkim zazangazowanie
Gwoli ścisłości potrzebuję rozwinięcia blachy 15, kształt musi opierać się po stożku na tej blasze 50
http://pswug.info/image/forum/forum_760_8_3233_10313.x_t
 
2020-06-04, 23:13
Pomógł 4 raz(y).
Ustal potrzebną liczbę gięć



Rozwinięcie z liniami gięcia



Przypuszczan że źle zamodelowałeś tą część :(
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2020-06-05, 09:46
Pomógł 405 raz(y).
Krzysztof, widziałeś kiedyś na żywo, jak się gnie blachy na maszynie?



   Ustal potrzebną liczbę gięć

Z całym szacunkiem, co ma liczba gięć do czegokolwiek w metodzie kształtowanej? Przecież od początku, kiedy SW wprowadził wyciągnięcie po profilach, linie gięcia w tej metodzie były nieporozumieniem (są do tej pory).



Linie gięcie są potrzebne, kiedy blacha jest gięta, a nie kształtowana.

To teraz zobacz na te wrysowane linie i pomyśl, jak to można wykonać żeby uzyskać płynne przejście.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT