SolidWorks >> Konstrukcje spawane >> Sumowanie elementów konstrukcji spawanej
Autor Wypowiedź
.
2017-01-17, 13:59
Pomógł 52 raz(y).
Witam,
Pojawia się, ale żeby było ciekawiej nie zawsze, taki problem, że każdy element konstrukcji jest osobną pozycję w liście pomimo, że wszystkie właściwości (model, materiał, oznaczenia itd.) są identyczne w kilku, czyli po prostu nie sumuje takich samych obiektów.
Czy jest na to jakiś sposób, bo chłopaki z produkcji mnie przeklinają jak im daję takie rysunki :)
 
CSWP, CSWE
2017-01-17, 14:52
Pomógł 0 raz(y).
Witam,

Zaley jaka wersje solida masz. Ten artyukul moze pomoc:

[url=http://www.javelin-tech.com/blog/2017/01/solidworks-2017-cut-list-sorting/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+JavelinTechnologiesBlog+%28The+Javelin+Technologies+Blog%29#.WH4hb2d4h3g]http://www.javelin-tech.com/blog/2017/01/solidworks-2017-cut-list-sorting/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+JavelinTechnologiesBlog+%28The+Javelin+Technologies+Blog%29#.WH4hb2d4h3g

Pozdro!
 
.
2017-01-17, 15:07
Pomógł 52 raz(y).
Niestety mam SW 2015 i 2016 , więc nic z tego. Ale mój problem nie dotyczy przypadku opisanego w linku. U mnie Solid nie sumuje elementów pomimo identyczności.
 
CSWP, CSWE
2017-01-17, 15:36
Pomógł 0 raz(y).
Hmm...Fajnie jakbys wrzucil jakis screen shot. Sorry za brak polskich znakow ale pisze z roboty z UK.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2017-01-17, 15:45
Pomógł 405 raz(y).
Kiedyś był taki błąd (znany, był na to SPR). Ale to było dawno temu.
We wspomnianych wersjach nie słyszałem osobiście, ale to nie znaczy, że błędu nie ma.

Więc, albo jednak jest różnica w geometrii albo błąd.

Żeby cokolwiek stwierdzić przydałby się plik (albo sam porównaj geometrię stosownymi narzędziami).

Wiedząc co tak naprawdę jest można zaproponować rozwiązania. Można oczywiście we wcześniejszych wersjach "sztucznie" wrzucić człony do jednego podfolderu.
 
.
2017-01-17, 16:34
Pomógł 52 raz(y).
Sprawdziłem i długości oraz masy elementów zgadzają się do ósmego miejsca po przecinku (więcej się nie da).
Muszę jeszcze nadmienić, że jest to konstrukcja spawana (może raczej skręcana) z profili aluminiowych Rexroth. Wiem jest to skomplikowana geometria i Solid strasznie muli, ale tak jak napisałem wcześniej nie zawsze ten problem występuje.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2017-01-17, 21:29
Pomógł 405 raz(y).
Może jakimś lustrem dla się odbić?

Masa to akurat nie do końca jest wyznacznikiem i dł. też, ponieważ obiekty mogą się różnić np. fazą czy otworem (które są identyczne ale w innym miejscu).

Natomiast żeby ręcznie dodać obiekt to wspólnego folderu, to usuwamy automatyczną aktualizację i przeciągamy obiekt ręcznie.
Robimy to zawsze na końcu ponieważ nie można już później aktualizować.
 
.
2017-01-18, 08:14
Pomógł 52 raz(y).
Zapisałem 2 elementy konstrukcji do plików a następnie wykonałem porównanie i wynik był, że są identyczne.
W załączeniu fragment tej konstrukcji (SW 2015), w którym nadal problem występuje.
Dołączyłem też te 2 wyciągnięte do porównania elementy.

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_9_2496_8897.sldprt
http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_9_2496_8898.sldprt
http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_9_2496_8899.sldprt
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2017-01-18, 10:23
Pomógł 405 raz(y).
Jest rzeczywiście jakiś problem. Pomijając nawet sposób wykonania, bo można to zrobić szybciej, to nawet kopiując obiekt dalej nie jest wykrywany jako identyczny...

Dziwne to bardzo.

Natomiast co zauważyłem, szkic profilu nie jest idealnie symetryczny, skupiłbym się na tym żeby to poprawić i co wówczas się stanie.

Tak czy inaczej temat nadaje się do zgłoszenia błędu programu.

 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2017-01-18, 10:45
Pomógł 405 raz(y).
Szkic jest totalnie asymetryczny, wszędzie są różnice jakby go dokładnie prześledzić... Już pomijam fakt, że widzi jako oddzielne obiekty, ale jednak ten szkic profilu ja osobiście doprowadziłbym do porządku.
 
.
2017-01-18, 10:49
Pomógł 52 raz(y).
Szkic zrobiłem na podstawie profilu ściągniętego z katalogu Bosch Rexroth. Widać twórca nie przyłożył się do roboty :). Rzeczywiście są drobne niedokładności, ale nie powinny mieć wpływu na listę elementów ciętych bo wszystkie obiekty są tworzone z tego samego szkicu.
W tej konstrukcji musiałem tworzyć dodatkowe cięcia płaszczyzną bo przytnij / wydłuż tworzyło wystające czopy na końcach profili. Nie dało się też przycinać powierzchniami ścian sąsiadujących profili, pojawiał się komunikat o błędzie.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2017-01-18, 11:13
Pomógł 405 raz(y).
Po prowizorycznym naprawieniu szkicu i skopiowaniu obiektu, program rozpoznaje je poprawnie.

Naprawa polegała na wyodrębnieniu 1/8, wyrównaniu i powieleniu szykiem. Wybierając łańcuch muszą się podświetlić ładnie pętle.

http://pswug.info/image/forum/forum_760_9_2496_8901.sldprt
 
.
2017-01-18, 11:48
Pomógł 52 raz(y).
Bardzo dziwne. Oryginalny szkic ładnie rozpoznaje pętle, a niesymetryczność nie ma żadnego znaczenie. Kto powiedział, że profile spawane muszą być idealnie symetryczne ? Przecież przeróżne twory się tworzy :)
Paweł, w której wersji SW przetwarzałeś ?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2017-01-18, 12:09
Pomógł 405 raz(y).
Wersja 2015.

A co do Twoich uwag, nie zgodzę się z nimi. Oczywiście profil może być niesymetryczny, ale jeżeli konstrukcja jest tak zbudowana jak w przykładzie, to po przycięciu asymetria powoduje (może powodować) różnicę w geometrii. Masa akurat może być identyczna.

Nie chcę rysować przykładu, ale wiem że tak będzie. Co innego jeżeli wprost jest obiekt skopiowany.
 
.
2017-01-18, 13:53
Pomógł 52 raz(y).
Niestety, kopiowałem obiekty i też jest źle.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2017-01-18, 14:40
Pomógł 405 raz(y).
Włodku, tu się zgadzamy, błąd jakiś występuje. Pisałem wyżej o tym, że kopia nie działała też u mnie (co sprawdziłem na samym początku).

Natomiast oddzielnie twierdzę, że przycinanie obiektów, które są wyciągane sekwencyjnie dookoła może dać inny rezultat niż bezpośrednia kopia obiektu. Po prostu ściana jest wydłużana do ściany, która jest w danym miejscu pod innym kątem. Różnice w kątach mogą byc na 6 miejscu po przecinku.
 
.
2017-01-18, 15:00
Pomógł 52 raz(y).
A'propos tych różnic na 6. miejscu (może się komuś przydać). Jeśli zmierzymy kąt nawet z maksymalną dokładnością i wynosi 0 stopni to wcale nie znaczy, że linie są równoległe. Dopiero wiązanie równoległości daje pewność. No ale w moim wypadku wiązałem elementy szkicu a nie wpisywałem wartości.
 
.
2017-01-19, 12:12
Pomógł 52 raz(y).
Powalczyłem z tym profilem. Przeedytowałem szkic tak jak sugerował Paweł i niestety dalej nic. Potem uprościłem trochę ten szkic, usunąłem niektóre zaokrąglenia i te ząbki w środku i już jest OK zarówno przy kopiowaniu obiektów jak również tworząc człony konstrukcyjne i grupy.
Wygląda na to , że Solid sobie nie radzi przy zbyt rozbudowanym w szczegóły profilu i gdzieś tam pojawiają się niewidoczne dla operatora różnice. Przydały by się w SW znane mi z NX tolerancje, którymi można takie drobne różnice pominąć.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT