Aktualności

Inteligentny komponent w SOLIDWORKS z autodopasowaniem

Paweł Poremba Paweł Poremba
24 2017

Bardzo często mamy potrzebę skojarzenia modelu w odniesieniu do innego – już istniejącego tak, aby jego wymiary zmieniały się automatycznie, według ustalonych zasad. W takim przypadku pomocna może się okazać funkcja „inteligentny komponent”. Dobrym przykładem do zastosowania tej funkcji będzie tulejka oraz wałek.

Pierwszym krokiem będzie przygotowanie tulejki, która będzie występować w kilku konfiguracjach. Zróżnicujemy średnicę wewnętrzną tulejki, która wyniesie kolejno 50mm, 60mm oraz 70mm.

kształt stopnic

W tym wypadku tuleja jest inteligentnym komponentem. Otwieramy nowe złożenie, a następnie wstawiamy wcześniej przygotowaną tuleję oraz dowolny wałek, którego średnice nie odbiegają znacznie od średnicy tulejki w poszczególnych konfiguracjach. Narzucamy relację koncentryczności.

kształt stopnic

W menu górnym, klikamy w zakładkę Narzędzia, zjeżdżamy kursorem w dół listy i wybieramy polecenie Utwórz inteligentny komponent.

W poleceniu wybieramy kolejno:


1. Jako inteligentny komponent potraktujemy tulejkę.
2. Jako skojarzony komponent potraktujemy wałek.
3. Wybieramy opcję średnica i zaznaczamy ścianę wewnętrzną tulejki ponieważ to właśnie ona będzie miała za zadanie dopasować się do odpowiedniej średnicy wałka.
4. Klikamy w przycisk Tabela konfiguratora i wprowadzamy wartości minimalne i maksymalne w jakich ma następować autodopasowanie rozmiaru tulejki.

helisa

kształt stopnic

Nasz inteligentny komponent jest już gotowy. Jedyne co nam pozostaje, to zapisać tulejkę pod nową nazwą i wstawić ją ponownie do złożenia najeżdżając na poszczególne stopnie wałka, w celu zaobserwowania zmian w średnicy wewnętrznej tulei.

kształt stopnic
Tagi: inteligentny komponent,solidworks
Źródło: CADWorks
Liczba wyświetleń: 219
Najciekawsze tematy
Polecane artykuły
Napisz komentarz
0 Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy na temat filmu. Rozpocznij dyskusję!

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS