SolidWorks >> Złożenia >> Śledzenie ścieżki o kształcie litery H lub innych rozgałęzionych ścieżek.
Autor Wypowiedź
2018-04-17, 16:07
Pomógł 0 raz(y).
Cześć, wszystko jak w temacie. Mam dajmy na to drążek zmiany biegów i do tego dochodzi ta górna płytka w której owy drążek się porusza. Jest kilka opcji które chciałbym omówić.

Jak zrobić aby drążek poruszał się tak jakby to była szczelina i śledził środek tejże szczeliny która się rozgałęzia?

Krok dalej to drążek umocowany na dole tak, że punkt środkowy koła z którego póżniej jest wyciągnięty walec (który nazywam drążkiem) pozostaje w jednym miejscu i drążkiem można poruszać tylko na jego górze. W takim wypadku podczas poruszania się po prowadnicy np. w kształcie litery H, góra drążka będzie zmieniała odległość do miejsca styku drążka (jego osi) ze ścieżką po której się porusza.

Jeszcze krok dalej to z kolei drążek tak samo umocowany na dole ale nie śledzący ścieżki w kształcie litery H lub innej tylko wiązanie które działałoby w taki sam sposób jak operacja poruszania z wykrywaniem kolizji która uniemozliwiłaby przenikanie drążka przez prowadnice oraz swobodne poruszanie się wewnątrz wycięcia w kształcie litery H niezależnie od luzów między płytką z wycięciem a drążkiem.

O ile 3 punkt wydaje mi się niemożliwy jak na możliwości solidworksowych wiązań to liczę że wiązanie osi walca (nie punku, wierzchołka lub cokolwiek innego!) śledzące ścieżkę z rozgałęzieniami da się jakoś zrobić.


Jedyne co wymyśliłem na teraz to ścieżka ze szlicu 3d i relacja "wspólne" osi wraz ze szkicem 3d (który na rzucie z góry wyglądałby na szkic 2d np w kształcie litery H) natomiast ta opcja uniemożliwia swobodne przechodzenie drążka na skrzyżowaniach ścieżek i wymusza śledzenie jednej ścieżki. Czyli dajmy na to szkic z góry wyglądający jak H będzie szedł od lewego górnego wierzchołka litery H do lewego dolnego wierzchołka litery i dopiero póżniej wkroczy na łączenie (środek) litery H. Obrazując to na przykładzie skrzyni biegów nie dałoby rady wrzucić 3ki bezpośrednio z 1ki bo ścieżka przebiegałaby przez drugi bieg będący lewym dolnym wierzchołkiem litery H.


Jak namieszałem i potrzeba rysunków to coś postaram się stworzyć.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2018-04-17, 21:15
Pomógł 405 raz(y).
A co chcesz uzyskać?

Ruch w rowku czy śledzenie? W Motion można wygenerować krzywą narysowaną przez punkt podczas ruchu (tak można tworzyć np. krzywki). Jeżeli ma to być rodzaj wiązania, to można powiązać ruch dwóch (lub więcej ścieżek) albo dodatkowo wiązaniami limitu.

A jeżeli ma tylko ładnie wyglądać, to można stworzyć animację, gdzie ręcznie narzucisz ruch.
 
2018-04-21, 10:42
Pomógł 0 raz(y).
Zależy mi na tym żeby albo
- ograniczyć ruch drążka do poruszania się jego osi po ścieżce
albo
- dodać takie ograniczenia ruchu żeby drążek miał swobodę ruchu w tym wycięciu które ma nieregularny kształt ale nie przecinał go
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2018-04-21, 22:22
Pomógł 405 raz(y).
To włącz sobie w złożeniu Przenieś komponwnt > zależności dynamiczne. Komponent tak się będzie poruszał, jak ograniczy go inna geometria.

ps. nie uzyskałem odp. na pytanie.

Czym innym jest analiza ruchu, a czym innym sztuczne ograniczenie ruchu za pomocą wiązań (to w takim przypakdu może być trudniejsze). Więc dobrze byłoby odpowiedzieć na pytanie, czy ma się to poruszać, żeby ładnie wyglądało, czy ma to na celu weryfikację, jak może się taki drążek poruszać w określoncyh warunkach pracy.
 
2018-04-22, 22:56
Pomógł 0 raz(y).
"Jeszcze krok dalej to z kolei drążek tak samo umocowany na dole ale nie śledzący ścieżki w kształcie litery H lub innej tylko wiązanie które działałoby w taki sam sposób jak operacja poruszania z wykrywaniem kolizji która uniemożliwiłaby przenikanie drążka przez prowadnice oraz swobodne poruszanie się wewnątrz wycięcia w kształcie litery H niezależnie od luzów między płytką z wycięciem a drążkiem."

Wiem, że zależności dynamiczne tak działają - chciałbym ewentualnie uzyskać wiązanie które działa tak jak właśnie zależności dynamiczne.

Natomiast to na czym mi głównie zależy to to aby oś drążka (nie jego punkt tak jak to solidworks prosi o podanie jakeigoś wierzchołka lub punktu części która ma się poruszać po ścieżce w wiązaniu ścieżki) poruszała się przenikając nawzajem ze ścieżką która ma rozgałęzienia.

Wszystko o czym mówię mają być to wiązania a nie menadżery ruchu, przenoszenia komponentu itd.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2018-04-23, 22:07
Pomógł 405 raz(y).
Rozwiązałem to za pomocą krzywki. Może da się inaczej, może wiązaniem szczeliny a może po ścieżce... próbuj:)
http://pswug.info/image/forum/forum_760_1_2844_9686.sldasm
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT