SolidWorks >> Złożenia >> Orurowanie
Autor Wypowiedź
SW 2018 SP5
2019-04-08, 20:13
Pomógł 0 raz(y).
Chodzi mi o uzyskanie podobnego efektu jak na obrazku.



W firmie nie mamy niestety modułu do rysowania orurowania i musimy sobie radzić bez niego.
Chodzi o to, że poszczególne gałęzie orurowania są często bardzo podobne i używane w jednym złożeniu.
Chciałbym aby po narysowaniu jednej z nich można ją było skopiować, uczynić niezależną od wzorca , dopasować do potrzeb (np. otwory w ścianach), zapisać i robić w ten sposób następną.
Zacząłem to robić w taki sposób:
- zakładam nową podgrupę złożenia
- w tej podgrupie rysuję szkic 3D-nr1, który odzwierciedla przebieg orurowania
- w narożach i punktach charakterystycznych tego szkicu wstawiam złączki
- zakładam następną część (rury) w założonej wcześniej podgrupie i wykonuję szkic 3D-nr2 dla tej części, który leży na poprzednim szkicu 3D-nr1, ale poszczególne odcinki sięgają tylko do powierzchni kształtek, gdzie kończą się rury
- zaznaczam poszczególne odcinki ostatniego szkicu i tworzę rury
- kopiuję otrzymaną gałąź orurowania i robię ją niezależną od źródła

Gdy dopasowuję jednak nową gałąź do nowych potrzeb okazuje się, że muszę praktycznie od nowa wykonać szkic 3D-nr2 aby przebieg rur był prawidłowy.
Same złączki wydają się być we właściwych miejscach.

Jak sobie z takim problemem najlepiej poradzić?
Ma ktoś jakieś pomysły?

W załączniku plik złożenia z wirtualnymi częściami oraz plikiem do wyciągnięcia rur:

http://pswug.info/image/forum/forum_760_1_3042_10055.zip
 
2019-04-08, 21:26
Pomógł 36 raz(y).
Witam,
Ja osobiście wykonałbym tak:
W konstrukcji spawanej szkic 3D wszystkich ścieżek z wymiarami włącznie i wyciągałbym grupami, w zależności od średnic rur. Następnie tą część wstawiałbym do złożenia a w złożeniu wstawiałbym kolanka trójniki itd. Szkic 3D (zawsze miałby inną nazwę) byłby edytowalny w zależności od potrzeb.
Pozdrawiam.
 
SW 2018 SP5
2019-04-09, 18:21
Pomógł 0 raz(y).
Pokombinowałem jeszcze i zaczęło wychodzić to znacznie lepiej, mianowicie:
- najpierw złożenie z naniesionymi punktami przyłączeniowymi (tutaj tylko otwory w ścianach)
- zakładam nową podgrupę złożenia (orurowanie 1)
- szkic 3D-nr1 łączący wszystkie punkty przyłączeniowe i pokazujący przebieg całej pierwszej nitki wykonany w tej podgrupie
- w założonej grupie wstawiam złączki w charakterystycznych miejscach szkicu 3D-nr1, czyli kolanka w narożnikach oraz trójnik. Wiązania dotyczą szkicu 3D-nr1
- zakładam nową część w utworzonej podgrupie (rury), która będzie zbiorem wszystkich kawałków rur w pierwszej gałęzi
- ukrywam szkic 3D-nr1
- w nowo utworzonej części tworzę nowy szkic 3D-nr2. Składa się on tylko z odcinków łączących poszczególne złączki i wiązania dotyczą tylko złączek
- kopiuję otrzymaną gałąź orurowania i robię ją niezależną od źródła (orurowanie 2)

Teraz zmieniając wiązania dla szkicu 3D-nr1 dla nowej gałęzi orurowania kawałki rur również podążają za złączkami dopasowując się do nowego szkicu 3D-nr1.
I chyba o to mi chodziło.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT