SolidWorks >> Tips&Tricks >> Praca w kilku wersjach SolidWorksa
Autor Wypowiedź
.
2015-04-22, 08:45
Pomógł 52 raz(y).
Witam serdecznie,
Chcę uczulić zwłaszcza świeżych użytkowników na pewną właściwość SolidWorksa dotyczącą zapisywania złożeń.
Jest to moim zdaniem błędne podejście autorów programu a polegające na tym, że nie da się zapisać złożenia bez zapisywania jego odniesień zewnętrznych, nawet gdy nie dokonaliśmy w nich żadnych zmian. Co z tego wynika, ano to, że nie możemy sobie zrobić wspólnej bazy np. części handlowych dla wszystkich używanych wersji SW bo raz użyte w wyższej powoduje zapisanie w nowym formacie i jest 'po ptokach'.
Ja zachowuję stare projekty po edycji w tej wersji, w której były tworzone dla zapewnienia możliwości dalszej współłpracy z klientem dla którego ten projekt został stworzony, chyba że klient też zmienił wersję programu.
Dlatego niestety musimy sobie tworzyć osobne biblioteki dla każdej wersji Solid Worksa i być czujnym żeby sobie nie narobić bigosu.
Pewnym wyjściem ale nie zawsze możliwym jest zapisywanie tych komponentów do plików tylko do odczytu i wtedy program zmusi nas do tworzenia nowych wersji.
 
SOLIDWORKS 2018
2015-04-22, 09:00
Pomógł 43 raz(y).
No. trochę pasztet. Mnie osobiście boli, że nie da się otworzyć plików nowszych na starszych wersjach SW (powiedzmy do 3 lat wstecz). Większość operacji/narzedzi/opcji itp. zostaje przecież bez zmian. Myle się?
 
.
2015-04-22, 09:16
Pomógł 52 raz(y).
Nie mylisz się. Większość zmian w nowszych wesjach dotyczy interface. Nowe funkcje to lepsze, łatwiejsze tworzenie tych samych elementów. No ale wiadomo o co chodzi. Mamona rządzi.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-04-22, 16:31
Pomógł 405 raz(y).
    Śmieszek Włodzimierz
    Witam serdecznie,
    Chcę uczulić zwłaszcza świeżych użytkowników na pewną właściwość SolidWorksa
    dotyczącą zapisywania złożeń.
    Jest to moim zdaniem błędne podejście autorów programu a polegające na tym, że nie da się
    zapisać złożenia bez zapisywania jego odniesień zewnętrznych, nawet gdy nie dokonaliśmy w nich
    żadnych zmian.

Ale złożenie jest właśnie zbiorem odniesień do plików, bez których nie ma złożenia. To jak chciałbyś zapisać złożenie bez części składowych (pomijam wirtualne komponenty)? Przecież zawsze podczas zapisu złożenia czy rysunku jest info, że wszystkie odniesione pliki będą aktualizowane do bieżącej wersji. Wydaje mi się to dość oczywiste.

Większy problem upatruję w tym, że nie wszyscy są świadomi faktu, że jak nadpiszemy pliki nowszą wersją to nie ma odwrotu. To co wymyślono 3 lata temu o możliwości zapisu wstecz o 1 wersję to jednka wielka ściama i chwyt marketingowy. Z resztą o czym się brutalnie przekonałem, już to nie działa (czyli migracja SW2015 > SW2014 SP5).

Podejrzewam, że nie wszystkim jest wygodnie mówić wprost o takim ograniczeniu, najlepiej by wszyscy kupowali aktualizację (najlepiej oczywiście dla dystrybutorów), bo co wersja to więcej bug'ów.
 
.
2015-04-23, 07:59
Pomógł 52 raz(y).
Pawle, ja rozumiem, że utworzone części w czasie tworzenia złożenia muszą być zapisane. Ale nie rozumiem po co ponownie zapisywać pliki gotowych komponentów wstawianych do złożenia jeśli nic w nich nie zmieniono. Przecież w plikach komponentów nie zapisuje się informacji o złożeniu, do którego został on wstawiony. Wszystkie odniesienia zawiera plik złożenia.
Zresztą na marginesie. Odnoszę wrażenie , że wersja 2015 jest wyjątkowo upierdliwa jeśli chodzi o wymuszanie przebudowy i zapisywania plików. A przebudowa nie zawsze działa. Kilka razy zdarzyło mi się, że wprowadzona zmiana (chodziło o link w notatce do właściwości dostosowanej) pomimo wielokrotnej przebudowy nie wprowadzała się. Dopiero po zamknięciu i ponownym otwarciu rysunku notatka się uaktualniła.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-04-23, 08:18
Pomógł 405 raz(y).
No chyba dlatego, że złożenie z wersji 2015 nie może zawierać plików z wersji 2010, 2013 itp. Nie ma znaczenia czy w zmienionej formie.

Równie dobrze można utworzyć złożenie z komponentów x, a później (bez jego otwierania) wybrać zastąp komponenty i wczytać pliki y z wersji starszej. Oczywiście to działa, pewnie się nawet złożenie otworzy ale podczas zapisu wersja zostanie ujednolicona.

Dodam, że to co piszesz ma sens, jednak wiemy że tak to nie działa.

A co do zapisu w SW 2015, może się to z tym o czym pisałem wyżej (brak kompatybilności pomiędzy SW 2015 i SW 2014) ze względu na zmianę struktury plików. Może coś więcej wiedzą i się podzielą osoby z dystrybucji.
 
.
2015-04-23, 08:43
Pomógł 52 raz(y).
To tak, przepraszam za off top, jak UE cały czas chce ograniczyć stosowanie używanych części przy naprawie samochodów :D.
Wiadomo, że są sprawne i czasmi lepsze od tych nowych ale masz stosować nowe i chyba nie chodzi tylko o bezpieczeństwo ;)
Tu jesteśmy w trochę lepszej sytuacji bo możemy sobie zrobić kopię starej części.
I jeszcze jedno. Narazie szablony mam wspólne i to działa, ale nie mam pewności, czy w kolejnej wersji nam tego nie zmienią szanowni programiści SW.
 
DPStoday.pl | CSWI CSWE SOLIDWORKS Aplication Elite
2015-04-23, 14:53
Pomógł 18 raz(y).
Otwieranie modeli z SOLIDWORKs 2015 w SOLIDWORKS 2014 SP5 nie działa, ze względu, że zmieniło się kodowanie plików. Pliki ważą mniej.
Operacje są te same to fakt - ale system zapisywanie informacji w plikach już nie. Dlatego to nie działa.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT