SolidWorks >> CAE - Simulation >> Ręczne ustawienie naprężeń
Autor Wypowiedź
2018-10-03, 11:29
Pomógł 0 raz(y).
Witam,
mam pytanie czy jest w SW Simulation możliwość ręcznego ustawienia naprężeń. Mam cienką bryłę - arkusz ze stali i mam wykres naprężeń wzdłużnych tego arkusza. Mam zamiar podzielić arkusz na pasy z góry na dół. Pytanie brzmi, czy mogę ręcznie wstawić wartość naprężenia dla każdego paska.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2018-10-03, 12:36
Pomógł 405 raz(y).
Przedziesz dzieląć (nie wiem czy ficzynie tnąć czy linią podziałową) można przypisać naprężenie na ścianę a nie na całość.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie.
 
2018-10-03, 12:45
Pomógł 0 raz(y).
Dzięki za odpowiedź. w jaki sposób? jak przypisać w ogóle naprężenie do ściany?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2018-10-03, 13:03
Pomógł 405 raz(y).
Przepraszam, teraz już rozumiem. Pomyliłem obciążenie z naprężeniem, jednak zastanawiam się, po co samo naprężenie przypisywać?

Przecież naprężenie jest wynikiem obciążenia, czyli dążymy do jego poznania, a skoro jest znane to po co tu simulation?
 
2018-10-03, 13:36
Pomógł 0 raz(y).
Ponieważ zależy mi na zamodelowaniu stanu początkowego, w którym te naprężenia występują. Mam parabolę naprężeń i muszę ją nałożyć na dany model. Potem, będę dokonywał kolejnych symulacji ale zależy mi na tym, żeby zobaczyć jaki odkształcenia wynikną z tych danych naprężeń.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2018-10-03, 14:13
Pomógł 405 raz(y).
Ok, skoro poruszamy się w obrębie odkształceń sprężystych (zakładam) to naprężenia są proporcjonalne do odkształcenia.
Więc można przeliczyć, ile powinna wynosić siła/ciśnienie na początku, która skutkuje danym naprężeniem.

Jeżeli nie jest to siatka belek (ma wbudowane od razu obciążenia zmienne, np. po paraboli) to można użyć równania.

 
2018-10-03, 14:35
Pomógł 0 raz(y).
Dziękuję za pomoc, myślę, że teraz będzie mi już łatwiej to jakoś zrealizować. Czyli dobrze rozumiem, że dla każdego fragmntu ( jeżeli podzielę bryłe na fragmenty żeby uzyskac niejdnorodny rozklad ) musiałbym obliczyć siłę przez którą powstało naprężenie w danym fragmencie?
 
2018-12-07, 23:40
Pomógł 1 raz(y).
Tak dla uzupełnienia - w niektórych bardziej zaawansowanych programach do MES można zadawać wartość naprężeń na brzegu. W końcu to nic innego jak warunek brzegowy Neumanna. Takie warunki można znaleźć w programach pod nazwą (surface) traction. Korzystają z nich też submodele (dostępne również w SW Simluation, ale to już jest zautomatyzowane a nie o to chodziło autorowi.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT