SolidWorks >> Rysunki >> Odnośniki bogate w treść
Autor Wypowiedź
2020-03-09, 20:10
Pomógł 0 raz(y).
Witam
Wykonuję, jak wszyscy zapewne, na rysunkach oznaczenia części odnośnikami. Wszystko działa pięknie standardowo. W treści odnośnika jest najczęściej pojedyncza dana: albo „Numer elementu”, albo „Dostosowane właściwości” i dalej wybrana np. „Nazwa” elementu.
Najczęściej stosuję „Numer elementu”, a poniżej w tabeli BOM są szczegóły tej pozycji.
Jednak gdy jest dużo numerów na rysunku - rysunek przestaje być „fajny” bo trzeba non stop zapamiętywać numer, szukać go w tabeli, czytać co to jest, powracać do rysunku i już można zapomnieć gdzie ten numer był.

„Fajniej” by było numer „Numer elementu” i „Nazwa” umieścić w jednym odnośniku. Jest to możliwe dla wyboru: „Kołowy z linią podziałową”.

Na poniższym rysunku pokazuje to etykieta: „3.1 ; Ramka wentylatora 50”. Jednak jak widać, jest ona nieestetyczna, wymagający klient wyśmiałby taki rysunek. Tego kółka nie można się pozbyć, a i wyrównać do lewej też nie.




Po wielu testach doszedłem do fajnego rozwiązania, że wpisując jedną właściwość w odnośniku, klikam na niego ponownie i z palca wpisuję dalsze mnemoniki przedzielone enter, np.:
$PRPMODEL:”Nazwa”
$PRPMODEL:”Opis”
To układa nawet kilka wierszy danych i sposób może być atrakcyjną formą opisu złożenia dla oglądającego.

Ale za nic nie wiem jaki mnemonik wpisać, aby wyświetlić numer "Numer elementu" z listy BOM. Może ktoś to wie ?
Przeszukałem sporo forum, materiałów, niestety nic nie działa. A próbowałem np.:

$PRP:"SW-BOM Part Number”
$PRP:"SW-NR ELEMENTU”
SWCfgProperty:”BOMPartNumber”
$PRPWLD:"Numer elementu"
$PRPWLD:"NR ELEMENTU"
$PRPSHEET:"Numer elementu"

Będę wdzięczny za podpowiedź.
 
2020-03-10, 12:17
Pomógł 0 raz(y).
Znalazłem jakieś rozwiązanie swojego problemu trochę „dookoła”.

Otóż można utworzyć zwykłą notatkę, a następnie w jej właściwościach wskazać: „Połącz komórkę tabeli”. Kursor zamienia się we wskaźnik i należy nim klikać w komórki tabeli BOM. Każde kliknięcie przeniesie treść komórki do naszej notatki, która tym sposobem stanie się odnośnikiem.



Jest to jednak rozwiązanie „na siłę”, mocno „ręczne”, bowiem każdy „odnośnik” trzeba tak klikać i treść nie jest związana z częścią, którą wskazuje strzałka. Ale w trybie alarmowym coś takiego „działa”.

Jednak wygodniejszy byłby mechanizm bardziej zautomatyzowany.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2020-03-11, 10:16
Pomógł 405 raz(y).
Niby staram się zrozumieć opisany "problem", ale nie jestem przekonany co do jego istoty. Zgadzam się, że tylko kołowy odnośnik może być dzielony i umieszczenia numeru oraz nazwy nie wygląda fajnie. Z drugiej strony komu potrzebna jest nazwa obok numeru? 1%, 0,1% użytkowników z tego skorzysta?

Ja np. uważam, że umieszczanie nazwy obok numeru powoduje, że rysunek jest nieczytelny. Za chwilę ktoś będzie chciał umieścić wszystko co jest w BOM na odnośnikach - chyba nie o to chodzi.

Jest możliwość namierzenia części z poziomu tabeli, jest to wygodne i łatwe. Niestety w drugą stronę nie ma opcji, a może przydało by się po kliknięciu w odnośnik coś w stylu "przeskocz do pozycji w tabeli".



Zawsze jednak można zgłosić Enhamcement request - czyli zaproproponować nową funkcję w SW (trzeba mieć subskrypcję).
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT