SolidWorks >> Rysunki >> Objaśnienie otworów
Autor Wypowiedź
2012-10-22, 22:12
Pomógł 0 raz(y).
Witam szanowne grono,

chciałbym trochę sobie uprościć robotę i skorzystać z funkcji objaśnienie otworów w SW.

W przypadku zwykłych otworów walcowych działa bezbłędnie, problem mam z gwintowanymi. Niestety zupełnie nie potrafię tej funkcji zastosować w ich przypadku. Jedyny wymiar jaki uzyskuję w ich przypadku to średnica otworów do gwintowania - bardzo proszę o pomoc.

Przy okazji, żeby nie zakładać dodatkowego wątka - czy można w jakiś sposób zmniejszych rozmiar czcionki wartości tolerancji wyświetlanych za wymiarem?

Aktualnie wygląda to tak:



Nie wygląda to czytelnie przy dużej ilości wymiarów.



Pozdrawiam!
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-10-22, 22:46
Pomógł 405 raz(y).
Ad2.


Ad1. Niestety nie rozumiem, za to co się pojawia w objaśnieniu otworów odpowiada specjalnie przygotowany plik o nazwie calloutformat.txt znajdujący się w katalogu instalacyjnym, langpolish
 
2012-10-22, 23:21
Pomógł 0 raz(y).
Skalowanie już zdążyłem znaleźć :) nie mniej jednak bardzo dziękuję. Już nie pierwszy raz błyskawicznie mi pomagasz!

Ad.1.

Stan aktualny:



Średnica oraz głębokość otworu pod gwint + rozmiar gwintu z jego długością. Nie zależy mi na wyświetlaniu pasowania, wręcz uważam za zbędne (można dopisać ręcznie, chyba?).





Czytałem o tym pliku, o którym wspominasz, w pomocy SW jednak powiem szczerze, opisywanie gwintów jest na tyle użyteczne, iż nie spodziewałem się, że trzeba edytować jakieś pliki... .



Pozdrawiam
 
2012-10-23, 22:27
Pomógł 0 raz(y).
Czy mógłby ktoś mi pokazać w jakie wprowadzić modyfikacje we wskazanym pliku aby uzyskać porządany efekt?
 
2012-10-24, 08:15
Pomógł 2 raz(y).
Ok mialem podobny problem , szczerze mowiac nie zawsze dziala. Ja robie tak ze w czesci dajesz wstaw-opis-opis gwintu (polecenia moga brzmiec inaczej, bo mam niemieckiego solida), nastepnie w rysunku powinno juz sie pojawic np.: M10 zamiast srednicy. Jezeli to nie dziala to musisz wybrac polecenie obok inteligentnego wymiarowania, elementy modelu czy cos podobnego, kliknac na widok ktory chcesz zwyamiarowac , a nastepnie wybrac ,chyba w trzecie tabelce, opis gwintu. Pojawia sie wszystkie wymiary w tym tez gwintow, wtedy musisz usunac te ktorych nie potrzebujesz.

Mam nadzieje ze o to chodzilo
 
2012-10-24, 08:18
Pomógł 2 raz(y).
Zapomnialem dodac, ze najlatwiej to chyba zwymiarowac otwor normalnie a pozniej w wlasciwosciach wymiaru skasowac znaczek srednicy i wstawic M :).
 
2012-10-25, 10:50
Pomógł 0 raz(y).
co to podajesz tyczy się normalnego wymiarowania a nie w tym jest problem. Chodzi o polecenie "objaśnienie otworu". W przypadku normalnych otworów walcowych podaje ono automatycznie średnicę oraz glębokość wiercenia, w przypadku otworów gwintowanych, z tego co zauważyłem w pomocy SW (wklejony screen) podaje oznaczenie i długość gwintu oraz śrdnice i głębokość otworu pod gwint. Chciałbym żeby właśnie to wyświetlało!

Niestety nie mogę kliknąć oznaczenia gwintu, mimo, iż jest to otwór gwintowany wymiaruje mi otwór pod gwint.
 
2012-10-25, 11:18
Pomógł 0 raz(y).
Próbowałem twojego drugiego sposobu, mianowicie wykorzystanie opcji "Elementy modelu", nie udało się jednak dzięki temu pojawił się dodatkowy trop.

Oto błąd jaki mi się pojawił po próbie importowania otworów z modelu:



To by wyjaśniało dlaczego nie chce zwymiarować gwintu. Zgadza się to również z tym co wcześniej zaobserwowałem,
pod prawym przyciskiem myszki w rozwinięciu "opcje wyświetlania" próbowałem użyć polecenia "zdefiniuj kreatorem otworów", niestety bez żadnego efektu.

Czy ktoś wie jak rozwiązać ten problem?



-----------------------------------------------------



Ok, znalazłem. Nie mogłem wcześniej zauważyć, że SW mam problem z lokalizacją pliku opisów otworów. W tym miejscu wielkie dzięki dla Grześka Palkiewicza. Zlokalizowałem w ustawieniach ścieżki do plików, z których korzysta SW - była poprawnie zdefiniowana w stosunku do pliku objaśnień. Pomogło usunięcie wpisu i dodanie nowego, identycznego. Jak na tą chwilę działa poprawnie!

Dzięki Panowie.
 
2012-10-25, 11:19
Pomógł 2 raz(y).
o to chodzilo ?
 
2012-10-25, 11:20
Pomógł 2 raz(y).
zle obrazek wkleilem
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT