SolidWorks >> Arkusze blachy >> Szablony części i rysunków
Autor Wypowiedź
2010-01-27, 11:38
Pomógł 0 raz(y).
Witam Szacowne Grono.
Mam pytanie do osób korzystających z SW2010 i pracujących w module blach.
Jak macie przygotowane szablony części i rysunków?
Czy za każdym razem wpisujecie grubość, promień i wsp. k.
U nas w firmie mieliśmy przygotowane szablony w których grubość, promień i współczynnik były już standardowo uzupełnione. Niestety SW2010 wprowadził wieloobiektowość blach i szablony te można wyrzucić. Wartości w szablonach są traktowane jako blacha nr 1 z zerową ilością powierzchni i odgięć. A tworzenie odgięcia bazowego powoduje powstanie blachy nr 2 z innym wsp. Przez co rozwinięcia się nie zgadzają.
Jakieś propozycje jak przygotować szablony? Próbowałem z tabelą gięć i tabela grubości ale SW coś szaleje i często nie rozkłada blach. Gdy wyrzucę tabelę i wszystko wpiszę ręcznie to formatka się rozkłada.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-01-27, 12:51
Pomógł 405 raz(y).
Tzn, jeżeli dobrze rozumiem, w Waszej firmie zawsze stosujecie jednakową grubość, promień gięcia i K?

Ale domyślnie program pamięta ostatnią wybraną wartość. Moim zdaniem powinna działać tabela gieć jak zostanie poprawnie uzupełniona - nie mam jednak obserwacji w 2010 jak to działa w środowisku wieloobiektowym. Jeżeli są błędy wynikające z programu a nie motody to trzeba to zgłaszać.

Jeszcze jedna sprawa, w rejestrze (Sheet Metal)są zapisane domyślne wartości - może tam po zmianie będzie to działać - od razu powiem, że ja tego nie zmieniałem...
I dobrze przed takimi zmianami zrobić sobie kopie rejestru.

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWARESolidWorksSolidWorks 2010general
 
2010-01-27, 15:40
Pomógł 0 raz(y).
Tzn,że w naszej firmie stosujemy skończoną ilość kombinacji grubości, promienia i współczynnika.Np dla grubości blachy 1,5mm( najczęściej stosowanej) mogą wystąpić tylko dwa promienie gięcia (bo mamy takie narzędzia a nie inne). Współczynnik jest dobrany doświadczalnie i zależy od grubości jak i promienia. Więc w rozpatrywanym przykładzie miałbym tylko 2 szablony.Oba miały by już zawarte grubości 1,5mm ale jeden miałby promień 1,39 i k=0,360 a drugi r=1,99 i k=0,317.


Tabele są dla mnie nowe. Nie musiałem ich używać we wcześniejszej wersji SW. Dopiero odkąd pojawiła się wieloobiktowość i szablony mi nie działają zaczynam coś w nich grzebać. Wydaje mi się, że jest dobrze je uzupełniłem, SW nie zgłasza żadnych błędów dopóki nie próbuję rozłożyć modelu. Może w moich szablonach jest coś pogrzebane.

Rozwiązaniem połowicznym jest stworzenie szablonów w których jest już podgięcie bazowe o danej gr, r i k. Ale wtedy wychodząc z jednego z nich trzeba czasem zmienić płaszczyznę wyjściową jak i kształt odgięcia bazowego.

W rejestrze nie znalazłem nic co by mi pomogło.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-01-27, 19:26
Pomógł 405 raz(y).
W szablonie raczej nie ma dodatkowych ustawień oprócz tego, co w drzewie zostało zapisane (bo rozumiem, że informacje o paramatrach blachy są zapisane w postaci operacji przetworzenia arkusza?)

Chyba najlepiej będzie w takiej sytuacji utworzyć tabele.
Pewnie, że można zapisać x szablonów z pewnymi operacjami...ale to chyba nie o to chodzi. Płaszczyzna to nie problem, bo można zmienić rzuty lub można zmienić płaszczyznę, względem której blacha jest rozwijana.

Można zapisać konfiguracje, rozwiązań jest pewnie wiele ale zależą one od specyfiki projektów a o szczegółach nie wiemy wiele.
 
2010-01-28, 10:03
Pomógł 0 raz(y).
Ależ można stworzyć x szablonów jeśli to x wynosi 3-4. 50% wyrobów robimy z blachy 1,5mm; 25% z 1mm; 15% z 2mm. Pozostaje 10 % różnych blach do których współczynniki i promienie wpisujemy "z ręki". A tabele są strasznie wolne, Nie uważacie tak? Tabele musi się zładować, znaleźć współczynnik to trwa chyba z 2 sek. Dla jednych to mało dla mnie te 2 sek gdy nie mam co zrobić z rękoma bo czekam na odpowiedź komputera to masa czasu.

Mam tu taką część, wykonaną wg szablonu part załączonego w pliku w oparciu o tabelę. Tabela jest standardowa z plików SW nic nie tknięte a rozwinąć formatka i tak się nie chce informuje, że „ Ta część zawiera operacje, które nie mogą być odgięte.” Niestety plik są z SW2010. Nie wiem jak to było we wcześniejszych wersjach bo nie próbowałem używać wtedy tabeli.
http://w640.wrzuta.pl/plik/8r1qI49XAdv/czesc_z_tabela_zgiec

Co robię nie tak?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-02-01, 19:54
Pomógł 405 raz(y).
Rzeczywiście jest jakiś błąd. Tabele dołączone z programem należy uzupełnić danymi gdyż są częściowo puste.

Ja rozwiązałbym to stosując tabele rozmiaru, zapisując tyle jej wersji, ile współczynników k.



Być może tabela zgięć będzie lepsza, ale jej uzupełnienie dla danych warunków gięcie może być trudne - z tego co wiem często robi się to doświadczalnie.
 
2010-02-03, 10:14
Pomógł 0 raz(y).
Dzięki za sugestie.
Nam w pracy odpowiada połączona tabela grubości i zagięć. Tabela działa nawet dobrze. Dziś miałem czas i testowałem różne możliwości. Zdaje się że problem leży w moim szablonie, tabele pouzupełniałem a i tak nie rozkładało. Dopiero jak użyłem oryginalnych szablonów a nie moich tegorocznych lub zeszłorocznych to formatki rozkładają się i w częściach i w rysunkach.

Powstaje jednak nowy problem. Jak powiązać grubość blachy z tabelką w rysunku?
Od kilku lat miałem właściwość dostosowaną która nazywała się grubość i je wartością było np "Grubość@blacha.SLDPRT". Teraz mój szablon nie może zawierać takiej właściwości bo się blachy nie rozkładają. Pewnie ma to związek z wprowadzona wieloobioektowością.
Nie chciał bym zmieniać przyzwyczajeń pracowników i nie podawać grubości blachy w tabelce. Nie chciałbym też wpisywać jej ręcznie. Jak wyciągnąć grubość do tabelki?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-02-03, 11:03
Pomógł 405 raz(y).
Krzysztofie,
Proponuję obejrzeć video8 i na zasadzie analogii powiazać odpowiednie właściwości nie całej części a właśnie danego obiektu bryłowego w tabelce.
 
2010-02-03, 11:36
Pomógł 0 raz(y).
A mógłbym prosić o bardziej szczegółowego linka. Ten odnosi się do całego blogu. I nie mogę znaleźć widea o którym piszesz.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-02-03, 11:44
Pomógł 405 raz(y).
Przepraszam najmocniej...już poprawiłem link powyżej.

W razie pytań służę pomocą :)
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT