SolidWorks >> Arkusze blachy >> Symulacja procesów gięcia arkusza
Autor Wypowiedź
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-01-09, 18:13
Pomógł 405 raz(y).
Drodzy forumowicze,
interesuje mnie, w jaki sposób w firmach wykonujących elementy z blach radzicie sobie z odpowiednim doborem parametrów w procesie gięcia?

Czy używacie programów do symulacji (jeżeli tak to jakich), jak dobieracie współczynnik k?
Z góry dzięki za wszystkie spostrzeżenia.
 
--
2014-01-09, 19:49
Pomógł 6 raz(y).
Witam Cię Pawle.

Ja w firmie z regóły urzywam do generowania rozwinięć elementów walcowanych współczynnika K =0.5, natomiast do elementów wykonywanych metoną prasy czyli krawędziowanych współczynnika K=0,33.

Jak do tej pory nie miałem większych problemów z precyzją wykonanych elementów jeśli chodzi o elementy walcowane no pomijając to że na produkcji zwalcują element nie w tą stroną lub do krawędziowania urzyją nie tej matrycy i stempla wtedy rzeczywiście nie wyjdzie . Oczywiście do idealnych rozwinięć trzeba by było sporządzić sobie własną tabelę zgięć i ją zaimplementować bo karzda maszyna gnie inaczej ale do elementów w tolerancji warsztatowej a nawet trochę dokładniejszej te w zupełności wystarczą.

A na marginesie może się oczywiście zdarzyć jak mi dziś, przyszeł facet z produkcji z problemem że nie może zidentyfikować jednego elementu. Po zwalcowniu nic mu nie pasuje do tego co mu wyszło, więc poszedłem na chale zobaczyć w czym problem i okazało się że facet zwalcował elment który miał być krawędziowany i zamiast prostokątnego kanału wyszedł mu walec i tu na nic nasze współczynniki :-)
 
2014-01-10, 12:56
Pomógł 3 raz(y).
Witam.

Współczynnik k jest zalezny od wielu czynników takich jak:gat.materiału,promień gięcia,pryzma.

W naszej firmie stworzyliśmy własną tabele gięć dla różnych gatunków materiału,promieni gięć oraz pryzm ustalająć odpowiedni współczynnik.
 
--
2014-01-10, 14:29
Pomógł 6 raz(y).
Tak masz rację, zapomniałem dodać że te współczynniki są dla S235JR, bo njaczęściej urzywane.
 
Konstruktor
2014-01-10, 18:19
Pomógł 0 raz(y).
Pracowałem przez krótki okres czasu w firmie zajmującej sie wycinaniem laserowym blach i potemich gięciem. Korzystałem z tabel, ktore były zrobione przez firmę doświadczalnie.

Teraz pracuję w projektowaniu i nie przejmuję się współczynnikami, bo wysyłam elementy do tej właśnie firmy - oni sobie już sami edytują rozwinięcia.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT