SolidWorks >> Arkusze blachy >> Problem z ilością linii gięcia i aproksymacją
1  2    >
Autor Wypowiedź
SW 2010 X64 SP.3.1
2010-03-29, 11:04
Pomógł 0 raz(y).
Witam,
Problem taki jak w temacie, pliki załączam poniżej. Nie moge uzyskać aproksymacji po liniach zamiast (jak to jest domyślnie ustawione) po okręgu. Problem wychodzi gdy po wycięciu tego elementu na plaźmie daje pracownikowi do giecia a on nie wie gdzie przyłożyć nóż, a elementu walcowac nie mogę.
Co do linii gięcia to MUSZE uzyskać po jednej stronie idalne półkole a po przeciwnej stronie profil jak na rysunku.
Proszę o pomoc gdyż pomoc techniczna firmy w której zakupilem oprogramowanie jest do kitu.
- plik element1 - problem z iloscia linii giecia
- plik element2 - teoretycznie problem linii rozwiazany lecz nie ma idealnego polkola, na rysunku po rozlozeniu nie ma linii prostych tylko aproksymacja po łukach
- plik aproksymacja - prowizorycznie narysowalem w paincie o co mi chodzi z aproksymacja
plik aproksymacja ->http://wrzucacz.pl/file/4691269853356
plik element1 ->http://wrzucacz.pl/file/3551269853402
plik element2 ->http://wrzucacz.pl/file/2751269853433

Z góry dziekuję za szybką pomoc.
P.S.
Używam SW 2010 SP 2.1
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-03-29, 11:29
Pomógł 405 raz(y).
Czy chodzi o to, żeby w elemencie1 (bez dodatkowego odcinka) program pokazywał linie gięcia?
Czy łuki mają być uproszczone liniami?
 
SW 2010 X64 SP.3.1
2010-03-29, 11:41
Pomógł 0 raz(y).
ad1. tak, musze uzyskac polokrag (zlozony z linii prostych podczas giecia)
ad2. efekt ma byc taki ze na plazmie/laserze zamiast lukow maja sie wyciac linie ktorych wierzcholki beda "punktami" przylozenia noza gietarki
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-03-29, 11:51
Pomógł 405 raz(y).
No więc tak, w pytaniu 1. Żeby pojawiły się linie gięcia musi być taka sama ilość punktów szkicu. Można to uzyskać podobnie jak w przykładzie 2, czyli wprowadzając dodatkowy odcinek o znikomej długości (np. 0,001mm) lub używając polecenia podziel elementy, które dzieli łuk.
Ad2. Nie można uzykać w operacji wyciągnięcia po profilach z uproszczeniem zgięć, tak aby łuki lub inne krzywe zastąpić liniami (przynajmniej nie wprost). Można to zrobić w nieco inny - niestety bardziej skomplikowany sposób - przykład znaduje się tutaj>> , ale jeszcze pomyślę nad tym bezpośrednim wyciągnięciem... chyba, że ktoś inny już coś takiego rozwiązał.
 
SW 2010 X64 SP.3.1
2010-03-29, 11:58
Pomógł 0 raz(y).
Widze że pomoc w PSWUG jest duzo lepsza niz w centrum gdzie zakupilem program :/
Jesli nie bylby to duzy problem to od razu rzuce w jednym temacie zeby nie dublowac tematow, kolejny problem.
Mam do wykonania pewnego rodzaju "rynne" / "spływ" wody przedstawiony na zlozeniu.
Problem w tym ze, nie mam zielonego pojecia jak zrobic ta czesc ALE zeby byla mozliwa jej pozniejsza edycja tj. kat pochylenia jednej wzgledem drugiej plaszczyzny z jednoczesnym zachowaniem stycznosci obu "rynienek" (kazda z tych rynienek bedzie cieta z arkusza tak wiec nie moze byc to jako jedna duuza plaszczyzna tylko 2 mniejsze). Dodatkowy problem to jak juz zloze te rynienki do kupy i przystawie po obu jej stronach arkusz blachy (tj. na rysunku bez tytulu.jpg) powstaje szczelina ktorej nie moge w programie zlikwidowac. Za kazdym razem gdy przebudowuje element cos sie psuje i robota od 0ra.
Jak do tej pory trafilem na te 2 problemy podczas pracy a pomoc techniczna miesca gdzie zakupilem program to tragedia wiec ciesze sie ze przynajmniej tu ktos jest w stanie mnie nakierowac.
bez tytulu.jpg ->http://wrzucacz.pl/file/1871269856603
zlozenie ->http://wrzucacz.pl/file/8631269856659
plik 1 do zlozenia ->http://wrzucacz.pl/file/1871269856685
plik 2 do zlozenia ->http://wrzucacz.pl/file/8191269856709
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-03-29, 12:11
Pomógł 405 raz(y).
Trzeba to zrobić w kontekście złożenia, czyli np. wrysować blachę w odniesieniu do tych czerwonych prowadnic. Żeby usyskać styczność to obydwie blachy muszą (to oczywiście jedno z rozwiązań) być wyciagane z tego samego szkicu w dwóch kier. pod różnymi kątami. W 2010 można to zrobić w jednej częsci jako dwie bryły.
Jednak nie do końca rozumiem, co ma od czego zależeć...
 
SW 2010 X64 SP.3.1
2010-03-29, 12:37
Pomógł 0 raz(y).
Chodzi mi o to aby podczas edycji ta rynna byla zawsze styczna do pionowej blachy (po obu stronach), jak zmieniam kat pochylenia to nie chce zeby ta blache mi przeciela tylko zeby do niej sie dostosowala, ta blacha pionowa nie wchodzi w sklad zlozenia (jest to oddzielny element)
http://wrzucacz.pl/file/8841269859025
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-03-29, 16:37
Pomógł 405 raz(y).
Nie wiem czy do końca o to chodzi, ale zrobiłem taki przykład, gdzie sterując kątem z poziomu złożenia zmieniają się blachy w poszczególnych częściach.
Przykład >>
Problemem w SW może być tzw cięcie prostopadłe. Chodzi o to, że progam nie toleruje na zgięciach (zaokrąglonych ścianach) cięcia innego niż prostopadle do ściany/ grubości blachy.
A tu przykład drugi, z cięciem prostopadłym (który się rozkłada)
Przykład2 >>

 
SW 2010 X64 SP.3.1
2010-03-30, 07:10
Pomógł 0 raz(y).
!! super, efekt ktory chcialem uzyskac wyszedl w przykladzie 2gim. W jaki sposob zadaje sie te wiazania? InPlace...
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-03-30, 07:49
Pomógł 405 raz(y).
Najlepiej narysować w pustym złożeniu linię bazową - oczywiście odpowienio zwymiarowaną. Następnie z menu wstaw > komponent > nowa część wstawiamy ją, wskazując (najlepiej jedną z płaszczyzn układu złożenia) i w edycji tej części rysujesz blachę. Ważne, żeby sie odnieść do tego szkicu bazowego.
Wiązanie inplace (pl. ustalone - sorry, zapomniałem przełączyć język) jest dodawane automatycznie przy wstawieniu części w kontekście.
Popróbuj na prostym przykładzie :)
 
SW 2010 X64 SP.3.1
2010-03-30, 16:24
Pomógł 0 raz(y).
Pruboje Panskim sposobem "ominac" ta aproksymacje lecz... jak w zalaczonym pliku widac. Nie moge wygiac tego elementu (korzystam z linii prowadzacych) tak aby kazda sciana byla blacha prosta a nie powyginana. Chce zadac po 4 giecia z kazdej strony i ok gnie ale po srodku przy otworze tworzy sie jakiegos rodzaju przetloczenie, wygiecie materialu co uniemozliwia pozniejsze przekonwertowanie na arkusz blachy
http://wrzucacz.pl/file/2271269959078
 
Panienka do wszystkiego
2010-03-30, 17:06
Pomógł 66 raz(y).
Witam,

co uniemozliwia pozniejsze przekonwertowanie na arkusz blachy

a co Ci daje konversja - namluj keeski, luki i zagiecia (ale z promieniem w rogu) i rob od razu blache... Wszystko inne to lipa - rzadko, b. rzadko nie da sie tego obejsc ( konversja). 99,9 % to od razu blacha. Musisz zrobic sobie pare blaszek ot tak solo i bedziesz juz wiedzial co i jak.
Pozdr. tomek
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-03-30, 17:27
Pomógł 405 raz(y).
Zrobiłem tym sposobem tę pierwszą blachę >>- ale jest to dużo więcej pracy niż zwykłym wyciągnięciem po profilach dla blach. Trzeba bezwzględnie pamiętać o takiej samej ilośći punktów szkicu oraz o odległości pomiędzy nimi. W Nie mogą się zbiegać punkty odsunięte z jednego profilu z 1 punktem w drugim szkicu, przecież blacha ma grubość i musi to być uwzgędnione.
Ja szukałbym innego rozwiązania (może jakieś makro), które pozwoliłby na połączenie linii gięcia już w formacie DWG/DXF liniami a nie łukami lub innymi krzywymi. Przedstawiony przeze mnie sposób był kiedyś bardzo dobry, obecnie jak jest dostępne wciągnięcie po profilach  to wiele usprawnia. A z ciekawości zapytam, czemu to muszą być linie?
 
Panienka do wszystkiego
2010-03-30, 17:43
Pomógł 66 raz(y).
Witam Pawel,
obecnie jak jest dostępne wciągnięcie po profilach  to
wiele usprawnia.

ja tam z tym to bym uwazal - bo to moze sie rownie dobrze skonczyc nie tylko na gieciu... Dojdzie formowanie (jak nazwa wskazuje) .... Jak mam tylko gietarke do dyspozycji, to musze giac a nie formowac. Wtedy trzeba blache (szkice - jak pisales) segmentowac, i to b. dokladnie. Wyformowany model zawsze mozna zrobic.
Pozdr. tomek
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-03-30, 17:58
Pomógł 405 raz(y).
Wiem wiem Tomek,
Tym bardziej, że jak profile są nieco bardziej skomplikowane to już program nie wrysuje linii gięcia... niestety to w dalszym ciągu nie jest dopracowane. Warunkiem wyciągnięcia jest krawędź liniowa lub ściana płaska, ale algorytm obliczeń nie jest mi znany. Rzeczywiście w niektórych sytuacjach wygląda jak przetłoczenie - ja nie spawdzałem tego ale mając feedback z niektórych firm, wiem, że czasem na maszynie wychodzi delikatnie mówiąc - co innego niż w programie...
 
Panienka do wszystkiego
2010-03-30, 19:08
Pomógł 66 raz(y).
He, he...
że czasem na maszynie wychodzi delikatnie mówiąc - co innego niż w
programie

na wlasnej skorze....ale jeszcze za tanie pieniadze (wlasne nadgodziny). Teraz patrze na wszystko bardziej krytycznie (mysle i sprawdzam).
tomek
 
SW 2010 X64 SP.3.1
2010-03-31, 07:21
Pomógł 0 raz(y).
"czemu to muszą być linie?"
Linie musza byc z tego powodu ze elemen nie moze byc walcowany - bo nie mamy tak duzej walcarki zeby kazdy element narysowany w SW walcowac.
Mamy gietarke CNC i z niej glownie korzystamy. Wczesniej uzywalismy takiego programu jak Sheet Lightning ktory sie sprawdzal do czasu bardziej skomplikowanych zlozen.
Linia musi byc pozatym dlatego zeby pracownik bez mojego stania nad nim sam mogl odnalezc punkty miedzy ktorymi ma przystawic noz gietarki.
Z twojego przykladu wszystko wyglada ladnie :) ALE... element ktory probowalem narysowac z jednej strony MUSI byc od lini prostej (bo to niejakie przedluzenie zsypu) a prowadzic ma do rury o srednicy 150
" Jak mam tylko gietarke do dyspozycji, to musze giac a nie formowac"
I o to wlasnie mi chodzi.
" czasem na maszynie wychodzi delikatnie mówiąc - co innego niż w
programie..."

nie czasem a zazwyczaj zawsze :) dochodzi blas maszyny (u mnie NOWA gietarka cnc ma blad ok 1 stopnia), do tego czynnik ludzki, a to cos przegnie a to niedognie i czasami nadepnie przez przypadek ;P
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-03-31, 07:54
Pomógł 405 raz(y).
W tym przypadku ostatnim, co jest gięcie do linii, to tym sposobem (wychodząc od powierzchni) nie da się uzyskać bo poszczególne ściany nie są płaskie- jest skręcenie.
Prawdopodobnie po zaokrągleniu i wyciągnięciu po profilach dla blach da się to rozłożyć... ale jak to zagiąć na giętarce? Pytanie bez odpowiedzi...
 
SW 2010 X64 SP.3.1
2010-03-31, 07:57
Pomógł 0 raz(y).
przeciac element na pol, wtedy mozna przeginac ten najdluzszy element a na koncu zespawac 2 elementy do siebie.
Taka mozliwosc chyba istnieje. Ale jak to zrobic w SW to nie wiem
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-03-31, 08:01
Pomógł 405 raz(y).
Jeżeli nie ma żadnego podgięcia (ułatwiającego spaw) to można zwyczajnie odbić w złożeniu lustrem część. Chyba, że połówki się różnią.
 
 
1  2    >

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT