SolidWorks >> Arkusze blachy >> Podział arkusza blachy na kilka części i wykonanie ich rysunków
Autor Wypowiedź
2014-07-21, 11:43
Pomógł 0 raz(y).
Witam. Mam taki problem. Potrzebuje wykonac rysunki wykonawcze elementu wykonanego z blachy z tym że model mam jako jeden arkusz blachy, a rysunek potrzebuje w dwuch czesciach (tak zeby to wyciąć na laserze i zespawac do kupy) Pierwsza cześć to ten prosty, pionowy odcinek arkusza,a druga to ten łuk na górze.

Podzieliłem arkusz operacją "podziel" i zapisałem dwa kawałki jako osobne pliki. Problem pojawia sie w momencie, w których chcę wstawić do rysunku rozwinięcie tego łuku. Jezli otwieram plik z tym łukiem to rozwiniecie jest niedostepne (jest jedna operacja zapas-blacha górna->). natomiast jezeli w orginalnym pliku przywróce rozlożone modele to ta cześc porostu znika.

Wiem że problem można rozwiązac modelując od początu w dwuch kawałkach jako całkiem odrębne czesci, ale zastanawiam czy da sie to zrobić na odwrót (zamodelować jako jedno, podzielić i zrobić rysunki na laser (rozwiniecia) . Poniżej zamieszczam prinscreen.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-07-21, 15:09
Pomógł 405 raz(y).
Jeżeli po podziale nie są widoczne w liście elementów ciętych ikonki blach przy obiektach, musisz (przynajmniej dla 1) wstawić zgięcia.

Nic nie zapisujesz tylko klikasz prawym na ścianie > exportuj do DWG/DXF. Więc chociażby przez sam ten fakt nie potrzeba konwertować na blachę tego płaskiego fragmentu.
 
2014-07-21, 15:23
Pomógł 0 raz(y).
Ten płaski fragment akurat nie stanowi problemu. Problem to rozwinięcie tego łuku, z którego potrzebuje zrobić rysunek płaski .slddrw nie .dxf/.dwg. Wiem że można to zrobić "na około" na kilka sposobów, pytam jedynei czy istnieją jakies narzędzia żeby łatwo podzielić element z blachy na kilka mniejszych i zachowąc przy tym możliwośc ich rozwijania.

Najprostrze co mi przychodzi do głowy to otworzyć model, przerobić szkic tak zeby zrobić sam łuk i zapisac jako osobny model, a potem to samo tylko zrobić sam element prosty. sposób dobry przy podziale na dwa, góra trzy elementy, ale przy wiekszej ilości to juz dłubanina.......
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-07-21, 15:29
Pomógł 405 raz(y).
Zależy jak blacha jest dzielona. Można dzielić operacją Podziel. Czasem jednak może się zdarzyć, że program nie będzie blachy rozwijał ponieważ dzieląć zmienia się ID nieruchomej ściany - wówczas trzeba je zaktualizować. Więc zależy, jak blacha powstała. Dzielić można też na wiele innych sposóbów pamiętając o tym, o czym piszę wyżej.

Przecież na screenie widzę, że program widzi obydwa kawałki jako blachy - to nie rozumiem problemu.

Do zapisu na laser nie potrzeba tworzyć rysunków - bo są do tego lepsze sposóby (czyli export pod prawym przyciskiem myszy).
 
2014-07-21, 15:49
Pomógł 0 raz(y).


Wiem, że widzi oba kawąłki jako blachy, ale po przywróceniu rozłożonego modelu dany fragment poprostu znika...

Co do zapisu na laser, to akurat nie jest problem bo wiem że można to obejść na kilka sposobów natomiast potrzebuje mieć dokumentacje płaską w solidworksie.

Blacha powstała poprzez narysowanie szkicu bocznego profilu i wyciągniecie go na odległość.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-07-21, 16:12
Pomógł 405 raz(y).
Nie rozumiemy się. Zapis spod prawego klawisza nie jest żadnym obejściem tylko normalną procedurą.



Jeżeli w obrębie części jest wiele arkuszy - to podczas rozłożenia danego wszystkie inne są niewidoczne - to też jest całkiem normalne (bo mogą być rozkładane względem różnych ścian/krawędzi).

Chcąc zrobić rysunek z pojedynczego arkusza należy podczas tworzenia widoku wybrać dany obiekt blachy i dopiero zostanie dla niego wygenerowana wyprowadzona konfiguracja ROZŁOŻONy-MODEL.

Naprawdę wszystko jest tutaj w porządku. Jedyne nad czym bym się zastanawiał, czemu od razu nie robisz jako dwie blachy..
 
2014-07-22, 08:34
Pomógł 0 raz(y).
    Kęska Paweł
(......)
   
    Naprawdę wszystko jest tutaj w porządku. Jedyne nad czym bym się zastanawiał, czemu od razu nie
    robisz jako dwie blachy..

Poprostu troche mi się zmieniła koncepcja w trakcie pracy:)) Dzięki
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT