SolidWorks >> Arkusze blachy >> Wielokrotne gięcia na przykładzie stożka
Autor Wypowiedź
_
2011-06-09, 15:22
Pomógł 0 raz(y).
Zastanawiam się jak profesjonaliści robią wygięcia blach aby utworzyć stożki i arkusze blach przejścia z prostokata w okrąg itp. Interesuje mnie technika eleganckiego, funkcjonalnego i precyzyjnego zaprojektowania arkusza blach.


Tak klikałem - filmik 58sek.

stozek.SLDPRT - detal

Proszę o podpowiedzi jak to się robi nieamatorsko.

Zrobiłem to w taki sposób:

 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2011-06-09, 16:28
Pomógł 405 raz(y).
To zależy co projektujesz i na czym możesz to później wykonać. Przykładowo, przejście wielobok>okrąg jest stosunkowo łatwe do wykonania jako model, ale niestety program nie wyświetli linii gięcia. Te mogą być tylko pokazane w prostych (z punktu widzenia programu) przypadkach. Jeżeli ktoś koniecznie musi mieć te linie to trzeba skorzystać z dodatkowych programów.

A wracając do przejścia, ważne, aby profile miały odpowiednią ilość punktów podziału szkicu bo od tego zależy układ ścian:



Drugi przykład zrobię później.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2011-06-09, 18:49
Pomógł 405 raz(y).
A to przykład drugi, z konwersją na blachę wychodząc z obiektu bryłowego o tym samym kształcie.

W razie pytań służę pomocą. Natomiast jeszcze trzeba uwzględnić współczynnik k oraz ewentualne podcięcia - jeżeli są wymagane.
 
_
2011-06-09, 19:48
Pomógł 0 raz(y).
Dzięki za szybką podpowiedź.

Myślałem, że da się od razu od arkusza bez rozpoczynania za pomocą bryły cienkościennej. Przy skomplikowanym układzie giętej blach trzeba zatem zacząć od najtrudniejszej części, a potem dobudowywać resztę.







 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2011-06-09, 20:04
Pomógł 405 raz(y).
Bryła może być pełna. No chyba, że używa ktoś starszych wersji, to wówczas ścięty ostrosłup należy potraktować skorupą i użyć polecenia wtaw zgięcia.

A co do pozostałych kwestii, można takie rzeczy robić na wiele sposobów, wszystko zależy od czego wychodzimy i co chcemy uzyskać. Polecam jeszcze inny przykład o nazwie BLACHA - do pobrania ze strony: [url=http://www.szkoleniasolidworks.pl/?k=do_pobrania]http://www.szkoleniasolidworks.pl/?k=do_pobrania

Jest to przykład, gdzie wychodząc od powierzchni otrzymujemy blachę. Różni się nieco od wyciągnięcia po profilach ale w niektórych przypadkach daje jedyne rozwiązanie, bo linie gięcia są zaznaczone precyzyjnie.
 
_
2011-06-09, 21:40
Pomógł 0 raz(y).
Tą blachę - przejście z okręgu w prostokąt udało mi się zrobić w podobny sposób wyciągając odpowiadające sobie części profilu i powielając lustrami, ale bez użycia przegubu, bo zrobiłem bryłę, a z niej skorupę. :)

W tym przykładzie blacha.zip podcięcia są niepotrzebne. Niestety po ich wyłączeniu (Automatyczne podcięcie w Arkusz blachy2) raportuje, że ostre zgięcia (jakie one ostre skoro to tylko 11 stopni?) mogą wymagać podcięcia. Jak już to mogą się przydać przy cięciu blachy laserem jako znaczniki przy gięciu. Lepiej jednka zrobić to ręcznie mając z exportu linie gięcia niż korzystać z tych wygenerowanych podcięć.

Niby prosty przykład ale jednak jest trochę klikania przy tym. Dziękuję za profesjonalną pomoc.

Tutaj są moje rysunki.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT