SolidWorks >> Arkusze blachy >> Arkusz blachy zapisany do dxf
Autor Wypowiedź
2012-08-17, 18:54
Pomógł 36 raz(y).
Witam Wszystkich.

W naszej firmie mamy laser, więc dużo części z blach jest wypalana na laserze, czy to stal, czy RVS, czy aluminium. W SolidWorks elementy z blach są zapisywane do formatu dxf (bo wlaśnie taki plik laser czyta) Wszystko jest w najlepszym porządku, do momentu jak w blachach trzeba wypalić napis np SolidWorks 2012. i tu zaczynają się schody pokazane na poniższym rysunku, a mianowicie laser widzi bardzo dużą ilość punktów w napisach okrągłych czy zaokrąglonych i tu jest straszna męczarnia lasera bo co punkt to staje-rusza-staje-rusza itd., wiadomo że jest to bardzo nie wskazane.

Teraz moje pytanie brzmi, czy jest jakaś możliwość zapisywania do dxf w solidWorks, aby tych punktów było jak najmniej ?



Oczywiście ten dolny napis jest już wystarczający (ma mniej punktów) ale to po mojej modyfikacji w pr. DraftSight, jest to pracochłonne (strata czasu) Czy jest jakas inna możliwość ? Może innym programem zapisywać dxf-y ?

Pozdrawiam.
 
2012-08-20, 09:54
Pomógł 1 raz(y).
W eksporcie arkusza blachy wejdź w zakładkę opcje, możesz zapisać wersje DXF/DWG domyślnie jest podejrzewam R2000-2002 spróbuj zapisać w wersji R12. Bądz innym. Powinno pomóc. Daj znać.

Pozdrawiam
Grzegorz.
 
2012-08-20, 20:02
Pomógł 36 raz(y).
    Szczesniak Grzegorz
    W eksporcie arkusza blachy wejdź w zakładkę opcje, możesz zapisać wersje DXF/DWG domyślnie
    jest podejrzewam R2000-2002 spróbuj zapisać w wersji R12. Bądz innym. Powinno pomóc. Daj znać.
   
   
    Pozdrawiam
    Grzegorz.

Witam.

Mogę zapisać tylko do pliku dxf, bo laser CNC lub program obsługujący nie czyta dxf. A robie to tak, klikam na ścianę i zapisz jako (rozwijam okno i wybieram) dxf. Robię to na bierząco jak szykuję dokumentację do produkcji, także nie exportuję blachy. Wszystko wychodzi ładnie, tylko napisy z czcionki są bardzo popunktowane a to bardzo obciąża laser, więc edytuję to splajnem ale jest to dość pracochłonne. Myślałem, że może jest jakies inne rozwiązanie, może jakiś trik którego nie znam.



Pozdrawiam.
 
Panienka do wszystkiego
2012-08-20, 20:33
Pomógł 66 raz(y).
Czesc,

a tu (jak kolega wyzej pisal - w opcjach, przy exporcie do dxf) juz lookal, co ma ustawione? Moze polilinie?



Pozdr. tomek
 
2012-08-20, 21:02
Pomógł 36 raz(y).
Tomku, w jakim programie to okno jest ?
 
2012-08-21, 07:11
Pomógł 18 raz(y).
Jak klikniesz "zapisz jako" to wybierz format dxf i guzik Opcje.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-08-21, 08:20
Pomógł 405 raz(y).
Okno, to opcje zapisu DWG/DXF, a że po Niemiecku to chyba nie takie ważne.

Tak naprawdę kluczowe jest ustawienie, czy krzywe mają być zapisane jako polilinie czy jako splajny - co pokazał Tomek.

edit: oczywiście to są te same opcje co w rysunku więc nie wiem skąd mi się wzięło, że są to inne ustawienia. Za mój błąd przpraszam:)
 
Panienka do wszystkiego
2012-08-21, 10:24
Pomógł 66 raz(y).
Witam,

poprzedni screen jest z 2007. Te nowe sa z 2009, model (blacha)

Pozdr. tomek


 
2012-08-21, 19:05
Pomógł 36 raz(y).
Witam ponownie.

Bawiłem się tym i to na różne sposoby, ale nie zmieniło iliści punktów, a w ver. R12 jeszcze bardziej przybyło tych punktów. Trudno, trzeba będzie to dalej robić ręcznie.

Dziękuję Wam koledzy za pomoc na moje pytanie.

Pozdrawiam.
 
Panienka do wszystkiego
2012-08-21, 19:37
Pomógł 66 raz(y).
Czesc,

a wstaw no takiego jednego DXF'a na forum (jako *.ZIP)

Pozdr. tomek
 
2012-08-21, 19:48
Pomógł 36 raz(y).
http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_8_754_4593.zip

Może coś z tego wyjdzie ?
 
Panienka do wszystkiego
2012-08-22, 10:23
Pomógł 66 raz(y).
Robilem export na spline i d... Eh tam jak zwykle (albo i nie) - zmienilem w opcjach na poly i wyszlo cos takiego. Zobacz, moze bedzie dobrze.

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_8_754_4594.zip





 
2012-08-22, 19:33
Pomógł 36 raz(y).
Witam ponownie.

Dziękuję za zainteresowaniem się moim problemem i to dlatego, że trochę udalo sie Tobie tych punktów zmniejszyć, choć to nie jest może min., ale zawsze coś. Ja otwierając Twój Tomku rysunek dxf, lewy łuk zera zrobilem po edycji (w taki sposób robię w pracy) i wyszło jak na poniższym zdjęciu. Wlaśnie takiego efektu oczekuje laser. Chyba muszę się uzbroić w cierpliwość i kontynuować tak dalej, choć z drugiej strony myślę, czy pr. Auto-Cad 2012 (kiedyś kreśliłem w nim i to w 3D) i chyba tam jest przekształcanie linie w splaj, ale nie jestem tego pewny na 100%.



Pozdrawiam.
 
Panienka do wszystkiego
2012-08-22, 20:21
Pomógł 66 raz(y).
Czesc,

a wstaw moze teraz STEP'a z tej blaszki "2012" jak mozesz. Zobaczymy jak to wyglada w modelu.

Pozdr. tomek
 
Panienka do wszystkiego
2012-08-22, 20:51
Pomógł 66 raz(y).
Chyba mam wyjscie...

Zrobilem tak:

w szkicu z textem rozbilem tekst na elementy a potem dla literki C w dolnym wierszu dopasowalem spline (Extras, narzedzia spline). Trzeba w ten sposob niestety potraktowac po koleji kazdy zamkniety kontur literek oddzielnie - ale idzie szybko "obklikac".

W zalaczniku model i DXF


http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_8_754_4601.zip



Pozdr. tomek

PS: Stare sterowania laserow nie lubia spline - wola polilinie. Ale zobacz czy wczyta.

 
2012-08-23, 19:12
Pomógł 36 raz(y).
Tak to wygląda po Twojemu a gorne "C" po mojej edycji Tomaszu.

Będę musial się meczyć ale trudno .

Jeszcze raz diękuję za chęci pomocy z Twojej strony.

Pozdrawiam.



 
--
2013-04-12, 23:40
Pomógł 6 raz(y).
Witam.

Na mojej wypalarce widzi podobnie jak u Ciebie ale PEDIT lub pllin zależy w jakim programie i zamieniam zamknięte linie na polilinie wtedy jest ok .sprubuj
 
2013-04-13, 23:01
Pomógł 36 raz(y).
Podaj, jak możesz , nazwę programu który tak to robi.

Dzieki
 
..
2013-04-14, 22:14
Pomógł 3 raz(y).
Mozesz uzyc tego polecenia w AutoCadzie ale i rowniez w Draftisghcie (pedit), co sprawdzilem dzisiaj, przyznam sie ze nie wiedzialem ze tez tam dziala :). Dziala to pewnie w wielu "autocadopodobnych".

Pozdrawiam
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT