SolidWorks >> Arkusze blachy >> Flansza na krzywej
Autor Wypowiedź
2013-03-01, 13:56
Pomógł 0 raz(y).
Drodzy Forumowicze!

Jak wykonac z jednego arkusza blachy element jak na rusunku ponizej, tak aby sie rozwijal.

Nie moge sobie z tym poradzic od kilku dni, a wyglada to dosc nieskomplikowanie. Dwa boki sa liniami prostymi, na gorze jest luk, na wszystkich bokach flansza. Wyczerpalem juz wszystkie swoje sposoby, model ponizej wykonalem za pomoca narzedzia Swept Flange, lecz nie rozwija arkusza w dobra strone (odwrotnie niz nakazuje logika;) ).

Prosze o pomoc i pozdrawiam serdecznie!

JG









http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_8_992_5213.sldprt
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2013-03-01, 14:18
Pomógł 405 raz(y).
Jak można odginać krawędź nieliniową? Czy to jest jeszcze gięcie?

Wyobraźmy sobie, że ten lekko podwinięty fragment jest bardzo długi, to co się stanie z naddatkiem materiału, który będzie sciskany???

Prawda jest taka, że możliwość odginania krawędzi nieliniowych jest absurdalna (przykładem jest możliwość odgięcia krawędzi otworu) i tu się Panowie z SW nie popisali. Tak samo w przypadku nowej operacji, może i w programie da się to zrobić ale w rzeczywistości już nie za bardzo. Poza tym podlega to pod tłoczenie a nie gięcie i żadne użycie współczynnika k nie pozwoli poprawnie przeliczyć naddatku.
 
2013-03-01, 16:33
Pomógł 0 raz(y).
Znam teoretyczne strony tego zadania, ale praktyka mowi "zrob DXF'a, wytniemy, a pozniej sie nagnie:)".

Na wszystkich flanszach maja byc otwory, ktore musza dokladnie spasowac do innego elementu, dlatego wazny jest dla mnie projekt z "normalnym" rozwinieciem.

Mam to zrobic na oko majac SolidWorksa?;) Napewno jest na forum jakis spryciaz, przeciez to nie jest skomplikowany element, co jesli luk bylby znikomy? Tez na oko?

PS. jeszcze to do Was wroci ;)

Pozdrawiam
 
Panienka do wszystkiego
2013-03-01, 17:12
Pomógł 66 raz(y).
To zrob zgodnie z "praktyka" (sie nagnie) - znajac dlugosc luku oraz polozenie otworow zamodeluj jak blache prosta, z zagieciami (bez luku - po wyprostowaniu w pamieci) i otworami, daj na laser a potem sie nagnie...

W zalaczniku pogladowka.

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_8_992_5214.zip

Tu Pawel ma zupelna racje.

Pozdr. tomek
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2013-03-01, 18:10
Pomógł 405 raz(y).
No to zrób tak. Zamień bazowe wyciągniecie arkusza i dodaj dwa odgięcia krawędzi liniowych.


Następnie w rozłożonym modelu dorysuj brakujący fragment, oczywiście na zgiętym musi być wygaszony.
 
2013-03-02, 01:40
Pomógł 0 raz(y).
Na obydwa sposoby wpadlem juz wczesniej, ale nie wygladalo to zbyt pieknie.

Ostatecznie wyrzezbilem wszystko w starej poczciwej CATII V5, tam sie wszystko ladnie rozwija, a zwykle flansze chwytaja sie krzywych, DXF tez miodzio;)



Dzieki i pozdrawiam zaangazowanych,

JG
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2013-03-02, 09:52
Pomógł 405 raz(y).
No właśnie, poczciwa Catia wszystko zrobi a później na warsztacie "jakoś się dognie"...Nie widzisz tu lekkiego absurdu?

Wytłumacz mi, jak można to zginać bo nie rozumiem.
Co się stanie z materiałem, jeżeli odgięcie będzie większe lub jeżeli zwiększymy promień?


Więc tutaj wykorzystanie najpoteżniejszego CADa, który rozwinie wszystko (może nawet swobodne powierzchnie) ma się nijak do tego co wyjdzie w rzeczywistości.
No chyba, że Catia rozwija to na zasadzie przetłoczeń, ale tutaj profesjonalne programy bazują na siatce elementu skończonego a nie na zwykłym przeliczaniu gięcia (które w zaprezentowanym przypadku nie jest już gięciem, bo zginamy wzdłuż linii a nie promienia).
 
Panienka do wszystkiego
2013-03-02, 10:20
Pomógł 66 raz(y).
A tam Pawel... dognie sie!

http://www.youtube.com/watch?v=01RnS6G6t30

Pozdr. tomek
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2013-03-02, 10:27
Pomógł 405 raz(y).
@Tomek,
Ale mi nie o to chodzi, wiem że da sie to zrobić. Tylko, że tu używamy jakichś mega narzędzi (jak Catia) a w realu te wszystkie naddatki obliczone może do drugiego miejsca po przecinku biorą w łeb...Więc tylko się zastanawiam, po co dokładny rozkrój (który przecież pomija plastykę materiału poza gięciem) skoro i tak jest to robione tak a nie inaczej.

Tak samo można uformować np. nadkole, i tak samo może da się wykonać model np. w SW - tylko jak one się mają do siebie?
 
Panienka do wszystkiego
2013-03-02, 10:33
Pomógł 66 raz(y).
Ja Ciebie Pawel doskonale rozumiem - myslimy w tym samym kierunku. Moja poprzednia wypowiedz traktuj jako "dygresje" do Jakuba - dlatego ten link.

Pozdr. tomek
 
2013-03-14, 14:53
Pomógł 0 raz(y).
Witam ponownie,

Catia okazala sie bardzo pomocna do wygenerowania DXF'a bez dolepiania dokladek na oko i bez zbednych prob. Giecie w praktyce wypadlo niemal dokladnie jak na komputerze, odgiecie naddatku istnieje, ale jest widoczne dopiero po wpatrzeniu sie, oceniam na ok 0,05mm. Zreszta sami zobaczcie.















Pozdrawiam i zycze milego dnia.

JG
 
Panienka do wszystkiego
2013-03-14, 15:14
Pomógł 66 raz(y).
Jestem dumny z Ciebie! Sie dognie sprawdzilo sie w praktyce.

Pozdr. tomek
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT