SolidWorks >> Konstrukcje spawane >> Ściegi spoin w Solidworks 2009 Premium
Autor Wypowiedź
2011-05-28, 10:10
Pomógł 0 raz(y).
Cześć,

Zaprojektowwałem jako konstrukcję spawaną ramę do pralnicowirówki przemysłowej. Próbuję na wszelkie możliwe sposoby wstawić pomiędzy poszczególnymi elementami ściegi spoin. Na zdjęciu przedstawiam przykładowe elementy, które chce ze sobą zespawać. Profile są z prywatnej biblioteki i mają zaokrąglenia a elementy wykonywane są z blachy. W rzeczywistości spaw da się wykonać. Nie sposób też wstawić spoiny łącząc dwa płaskie elementy leżące na tej samej płaszczyźnie (równe w poziomie, stykające się ze sobą krawędziami). Czy w Solidowrks można takie spoiny wykonać? Co tak naprawdę daje zaznaczenie opcji Wstaw ścieg spoiny / Wstaw NIE ścieg spoiny. Może macie jakiś sposób na rozwiązanie tego problemu.





 
Panienka do wszystkiego
2011-05-28, 10:47
Pomógł 66 raz(y).
Czesc,



daj se spokoj... Nie wiem jak w nowych wersjach, ale do 2009 bylo to tak czy tak do dupy - niedopracowane.

Kazda spoiny to byl plik. Ja sie poddalem i nanosze spoiny w 2D (rysunek).



Pozdr. tomek
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2011-05-28, 10:47
Pomógł 405 raz(y).
Program nie wstawi spoin w takim miejscu bo nie ma tzw. krawędzi wirtualnej. Ale podaj proszę chociaż 1 argument, który przemawia za tym, że te spoiny w SW mają tam być. Ja podam Ci w międzyczasie kilka na NIE:

Czasochłonny proces.
Tylko pachwinowe.
Dodatkowe obiekty bryłowe.
Nie można ich wstawiać wszędzie.
Dodatkowe krawędzie w dokumentacji, których nie powinno być.
I tak trzeba spoiny dokładnie opisać, bo nie znam firm, gdzie są one pobierane z modelu...

Rozwiązaniem tematu jest wersja SolidWorks 2011 - gdzie istnieje nowa funkcja, umożliwiająca wstawania spoin jako graficznego oznaczenia, dodatkowo można zliczać długość różnych typów spoin, kalkulować koszt oraz wykazać spoiny w tabeli spoin w rysunku. http://help.solidworks.com/2011/polish/solidworks/sldworks/allcontent/solidworks/core/weldments/hidd_dve_cosmetic_weld_bead.htm
 
Panienka do wszystkiego
2011-05-28, 11:28
Pomógł 66 raz(y).
Czesc Pawel,



przyznasz jednak, ze jak by to rozsadnie funkcjonowalo (jak np. Asystent do dziurek), to mozna by tego uzywac. Sam bym uzywal - i podalbym kilka powodow dla ktorych to robie. A tak to jest to taki sobie gimix nie wiadomo do czego... Tylko wku...



Pozdr. tomek
 
2011-05-28, 17:03
Pomógł 0 raz(y).
Chciałem realistycznie oddać wygląd modelu, tak aby było widać na nim ułożenie spoin i ich miejsce. Po wielu próbach i Waszych odpowiedziach dochodzę do wniosku, że nie ma to sensu. Myślałem nawet nad stworzeniem krawędzi wirtualnej jako szkicu 2D ale sobie to odpuściłem. Przy okazji tej konstrukcji zauważyłem, że mam nie kompletną listę elementów ciętych konstrukcji spawanej a co za tym idzie i tabelki. Np. konstrukcja posiada 4 nogi ukośne a w liście widać tylko dwie. Lista została zaaktualizowana, nie widać wszystkich członów konstrukcyjnych. Nie wiem co zrobiłe nie tak i z czego mogą wynikać tego typu problemy. Ręcznie w tabelce, choć TO NIELEGANCKIE nie da się tego poprawić. Może macie jakieś sugestie, co ewentualnie powinienem sprawdzić aby lista była kompletna. Tomek jak tworzysz spoiny w 2D?

Dzięki, pozdro Krystian
 
Panienka do wszystkiego
2011-05-28, 17:32
Pomógł 66 raz(y).
Eh, Kristian... Nie pitol!



Np. konstrukcja posiada 4 nogi ukośne a w liście widać tylko dwie.



Bo to sa dwa rodzaje po dwie sztuki - tak sadze po ponownym obejrzeniu Twoich widokow.



Pozdr. tomek
 
2011-05-28, 23:08
Pomógł 0 raz(y).
Nic podobnego. Elementy są te same, identyczne 4 sztuki. Załączam zdjęcie z zaznaczoną listą elementów ciętych po aktualizacji. Elementy szare nie chcą się pokazać na liście, why why why. Może masz jakiś pomysł?

Pozdro

 
2011-05-28, 23:15
Pomógł 0 raz(y).
No i nie chcą się wszystkie człony konstrukcyjne pogrupować w odpowiednie foldery konstrukcji spawanych. Czemy tak się dzieje, może jakaś nie właściwa operacja użyta. Może spotkaliście się z tym problemem.

Pozdro
 
2011-05-28, 23:33
Pomógł 0 raz(y).
W końcu doszedłem w czym tkwił problem. Otóż szare elementy na zdjęciu powyżej miały widoczną opcję "Wstaw NIE ścieg spoiny". Po zmianie na widoczne "Wstaw ścieg spoiny" lista elementów ciętych zawiera wszystkie elementy - to dla Tych, którzy mieli podobny problem. Czas na piwko... Barca górą!

Pozdro
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT