SolidWorks >> Złożenia >> Projektowanie od góry do dołu
Autor Wypowiedź
Konstruktor
2013-07-11, 22:03
Pomógł 0 raz(y).
Witam,
od pewnego czasu zastanawiam się jczy da się budować layouty, ale w przypadku, kiedy główne złożenie całej maszyny zawiera kilka podłożeń, podzłożenia mają dalej swoje podzłożenia (głębokość struktury np do czwartego stopnia). Po porstu spory projekt.
I teraz miałbym potrzebę zrobienia takich modeli, które pierałyby się o ten layout, ale byłyby między sobą ruchome, co umożliwiłoby sprawdzenie jak działa model (np czy są odpowiednie długości siłowników aby zapewnić porządany kąt obrotu ramienia koparki - to tak czysto przykładowo. Ramię to byłby jeden zespół, siłownik do drugi zespół czyli inne złożenie).
Czy da się tak zrobić, żeby budować jeden layout i wklejać go do każdego złożenia ale tak, żeby te części były ruchome?

Teraz robię zawsze tak, że buduje layout w pliku części (SLDPRT) i wkładam takie coś do każdego złożenia i na tym buduję wszystkie istotne elementy w każdym ze złożeń. Tylko właśnie takie rozwiązanie nie zapenwia żadnego ruchu mięczy poszczególnymi częsciami.
 
SW 2011 SP5.0
2013-07-11, 23:21
Pomógł 6 raz(y).
Kliknij prawym przyciskiem myszy w drzewku na złożenie, które chesz aby było ruchome. Wybierz właściwości (ikona na górze po prawej stronie). W oknie wybierz: rozwiąż jako i zaznacz: elastyczny.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2013-07-12, 09:57
Pomógł 405 raz(y).
Przecież można utworzyć layout złożenia, czyli to co jest w części można zrobić od razu jako półprodukt w postaci złożenia, które następnie można umieszczać w innych złożeniach.

Kwestia tylko, co rozumiesz pod pojęciam layout?


Nawet można do pustego dokumentu złożenia wstawić nowy dokument złożenia (w kontekście) i wybrać tworzenie układu:
w postaci: Złożenie2^Złożenie1.
 
Konstruktor
2013-07-12, 20:42
Pomógł 0 raz(y).
Elastyczne złożenia to w ogóle nie to o co mi chodzi.
Przez layout rozumiem tylko i wyłącznie szkice.

Przykład jak robię dotychczas:
Zrobiłem na szybkości przykładowe złożenie podnośnika:


Wszystkie części sa zbudowane w oparciu o layout, ktory wygląda tak:


Co kolwiek zmienię w layoucie to przebudują mi się części. Strukturę jak to jest zbudowane widać w drzewie na pierwszym zdjęciu. Ale minusem takiego projektowania jest to, że wszystko jest unieruchomione.
Teraz chciałbym sprawdzić jaki długi muszę mieć cylinder i tłoczysko, żeby móc obracać ramieniem o 75*. W tym momencie tego nie zrobię bo wszystko jest nieruchome. A gdybym mógł poruszać tym złożeniem zachowując wszystkie powiązania do layoutu to by było właśnie to czego szukam.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2013-07-12, 21:24
Pomógł 405 raz(y).
Tak jak pisałem, robiłbym to w złożeniu. Jest pewne ograniczenie, jeżeli chodzi o złożenie wielopoziomowe, bo nie można dla bloków włączyć elastyczności.


Ale bezpośrednio w złożeniu działa to ok, nie do końca rozumiem w czym tkwi problem?

 
Konstruktor
2013-07-12, 21:42
Pomógł 0 raz(y).
Problem polega właśnie na wielopoziomowych złożeniach - buduje jeden layout i wszyskie części we wszystkich złożeniach są w jego kontekście.
Próbowałem zrobić tak jak to pokazałeś, ale koncepcja padła właśnie przez niemożność uelastyczninia złożeń gdzie są bloki.
Jeśli struktura nie byłaby wielopoziomowa wtedy problemu by nie było.
 
Panienka do wszystkiego
2013-07-13, 10:55
Pomógł 66 raz(y).
Witam,

na to jest jeden prosty sposob - trzeba utworzyc odpowiednie (potrzebne) konfiguracje i w nich wlasciwie sparametryzowac szkic layot'u - zmieniac wymiary w danej konfiguracji.

Pozdr. tomek
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT