SolidWorks >> Złożenia >> Równanie w wartości kąta w wiązaniu
Autor Wypowiedź
Taki se
2015-01-06, 22:04
Pomógł 0 raz(y).
Witam,
Mam problem z wstawieniem równania w wartość kąta podczas tworzenia wiązania. Chciałbym uzależnić otwarcie formy od pozycji względem osi obrotu (kąt względem jednej z płaszczyzn osi). Próbowałem to zrobić poprzez wpisanie wartości wymiaru, który jest widoczny (RD1@Adnotacje z Złożenie1). Nie ma możliwość wpisania wartości nieliczbowej w pole kąta.
Nie jestem też do końca pewien czy ta metoda w tym przypadku by zadziałała.
Nie mam zbytnio innego pomysłu, jak do tego podejść (jestem ciągle w trakcie nauki Solida).
Proszę o porady.
Pozdrawiam.

 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-01-07, 08:18
Pomógł 405 raz(y).
A może wiązanie limitu kąta (w zaawansowanych) będzie wystarczające?

Jeżeli chodzi o równania to musisz zatwierdzić wiązanie, następnie po jego odszukaniu klikami 2x i pojawi się parametr. Teraz postępujemy jak kiedyś, czyli 2x na wymiarze > Modyfikuj i tam znak =.
 
Taki se
2015-01-10, 22:20
Pomógł 0 raz(y).
Dziękuję bardzo. O to mi chodziło :). Teraz z kolei pojawił się inny problem z inną częścią.

Załączone rysunki z grubsza pokazują o co chodzi.

Szczypce mają się otwierać oraz zamykać zależnie od położenia względem osi obrotu. Za ten ruch odpowiedzialna jest krzywka oraz "popychacz", który się po niej porusza. Powoduje on wysunięcie szyny, która z kolei rozwiera szczypce. Niezbędne do otwarcia jest mocowanie szczypcy do nieruchomej blachy z fasolami za pomocą sworzni. Są to jakby prowadnice dla sworzni.

Największym problemem jest kształt fasoli (toru) dla sworznia. Jest on zależny od kształtu krzywki. Nie wiem jak go wyrysywać, tak aby mógł powiązać krzywkę z popychaczem oraz sworzeń stycznie do toru.

Sszczypce mniej więcej na 270stopniach obrotu mają być otwarte, w pozostałych 90stopniach mają się zamknąć.

Proszę o jakieś rady jak w ogóle podejść do tej kwestii. Na tą chwilę stanąłem w martwym punkcie.

Pozdrawiam, Tomek.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-01-11, 10:50
Pomógł 405 raz(y).
Nie widzę rysunków...

Ale, można przesuwać ręcznie i co krok wstawiać w kontekście punkt. Później punkty łączymy za pomocą krzywej przez punkty x,y,z lub splajnem.

Alternatywnie w pakiecie Premium w dodatku Motion należy zdefiniować badanie i można utworzyć krzywą generowaną przez jakiś punkt w trakcie ruchu. Taką krzywą można później zapisać do pliku i gotowe.
 
Taki se
2015-01-11, 11:30
Pomógł 0 raz(y).
Mój błąd. Dodaję jeszcze raz.

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_1_1765_7188.zip


 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-01-11, 15:12
Pomógł 405 raz(y).
Nie mam wersji 2013 (w której zapisany jest plik) więc nie będę tego robił w złożeniu, tylko postaram się opisać.

Ponieważ nie wiem, czy wersja EDU zawiera Motion, to proponuję następujące rozwiązanie. Usuń na początek istniejące wycięcie.

Ustawiasz ramię w pozycji początkowej, edytujesz płytę i za pomocą gniazda odciskasz sworzeń. Następnie wstaw w tym miejscu (w środku) szkic i usuń relację w kontekście. Przesuwasz do pozycji środkowej i powtarzasz to samo. I jeszcze raz to samo w pozycji końcowej.

Szkic musi mieć usunięte relacje by ze zmianą położenia nie przesuwał się. Na końcu połącz punkty szczeliną.

 
Taki se
2015-01-11, 17:42
Pomógł 0 raz(y).
Dzięki bardzo :). Póki co wszystko działa.
Rozwiązanie wydaje się proste, a jednak nie wiem po jakim czasie samemu bym na to wpadł.

Biorę się dalej za rozwiązywanie całego układu. Jak coś jeszcze trochę pomęczę w tym temacie.
Jak zrobię wszystko pochwalę się efektami :)
Pozdrawiam :)
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT