SolidWorks >> Złożenia >> Obliczenie długości pasa
Autor Wypowiedź
2016-01-14, 09:05
Pomógł 0 raz(y).
Witam
NA początku zaznaczę, że z SW pracuję od niedawna dlatego niektóre zdawane przeze mnie pytania mogą wydawać się głupie...
Do sedna
Projektuje mechanizm maszyny z pasem skrętnym. Koła oczywiście nie leżą w jednej płaszczyźnie. Pas będzie oplatał nieruchomą obudowę łożyska 1 zaginał się na łożyskach 2 kończąc na wałku 3. Cały zespół będzie obracany poprzez koło pasowe przymocowane do trzpienia 4 a pas powodować będzie dodatkowy obrót wałka 3 (do którego od góry będzie przymocowany pojemnik, na rysunku wałek 3 wrzucony jest tylko poglądowo).
Szukałem sporo w internecie ale nie znalazłem odpowiedzi.
1.Potrzebuję narysować ścieżkę pasa tak żeby znać jego długość.
2. Czy jest szansa żeby po narysowaniu pasa wrzucić to do badania ruchu żeby zobaczyć jak to się zachowuje?

 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-01-14, 09:45
Pomógł 405 raz(y).
Był już taki temat, nie jestem pewien czy na tym forum. Ale do rzeczy, jest w SOLIDWORKS operacja o nazwie Pas/łańcuch, która świetnie by się sprawdziła jeżeli pas leżałby na jednej płaszczyźnie. Oczywiście tutaj nie leżą więc nie da się jej użyć.

Ogólnie nie ma takiego narzędzia ponieważ pas musi się odkształcić (jego długość na górze będzie mniejsza niż na dole). Jedyna możliwość to narysowanie po kawałku z pomocą powierzchni lub wyciągnięciem po ścieżce (z krzywymi prowadzącymi).

Na co ma odpowiedzieć badanie ruchu? Operacja pasa wspomniana wyżej służy do powiązania kół z uwzględnieniem proporcji średnic i kierunku obrotu. Ale jest to powiązane na sztywno, podobnie jak wiązanie kół zębatych. Żeby cokolwiek badać należy raczej zdefiniować kontakty i przyłożyć moment, program uwzględnia luzy itp.
 
.
2016-01-14, 12:50
Pomógł 52 raz(y).
Myślę, że można by narysować szkic 3D, który przechodziłby przez linię obojętną pasa i oplatał wszystkie koła. Potem można zmierzyć długość krzywej. Trzeba tylko zwrócić uwagę na to, z której strony pas współpracuje z kołem i odpowiednio dodać lub odjąć od promienia koła połowę grubości. Jeśli pas ma różną sztywność w obie strony to trzeba odpowiednio skorygować odsunięcie osi obojętnej.
 
2016-01-15, 14:41
Pomógł 0 raz(y).
Odnośnie szkicu 3D. W jaki sposób przejśc do szkicu 3D w złożeniu? Wchodząc w opcję wstaw komponenty, nowa część dostępny jest tylko szkic 2d.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-01-15, 15:24
Pomógł 405 raz(y).
Jeżeli wstawiając nową część zaznaczy się ścianę lub płaszczyznę, część otrzymuje wiązanie ustalone i jest skojarzona z tym wyborem. Dodatkowo od razu jest włączony szkic 2D. Można go zatwierdzić/odrzucić i włączyć szkic 3D.

Inna możliwość podczas tworzenia nowej części to brak zaznaczenia czegokolwiek - część nie będzie powiązana i można sobie włączyć szkic 3D.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT