SolidWorks >> Złożenia >> Toolbox a złożenie oraz dokumentacja 2d
Autor Wypowiedź
2022-02-18, 11:43
Pomógł 0 raz(y).
Cześć, od blisko 5 miesięcy w nowej pracy korzystam na co dzień z Solidworksa. Mam taką zagwozdkę odnośnie elementów z toolboxa. Jakiś czas temu przed rozpoczęciem modelowania stworzyłem sobie własnego BOMa (jak na załączonym zdjęciu) w taki sposób, aby generował się on z automatu ze wszystkimi właściwościami poszczególnych elementów, które wcześniej do nich przypisałem (również tak, jak na załączonym zdjęciu). Jeśli na dokumentacji 2D generuję tylko elementy, które wcześniej stworzyłem sam, to cała tabelka wypełnia się bez problemu odpowiednimi właściwościami. Problem pojawia się przy elementach z toolboxa, które nie mają przypisanych właściwości. Wtedy miejsca w tabelce przy elementach z toolboxa albo się nie wypełniają albo wypełniają się w taki sposób, który nie jest spójny z wcześniej przygotowanym BOMem (jak na zdjęciu). Próbowałem rozwiązać to w ten sposób, żeby elementy z toolboxa, które właśnie używam, zapisać sobie lokalnie w moim projekcie i przypisać do nich wszystkie potrzebne właściwości. To rozwiązanie działa, ale tylko do momentu, kiedy nie wyłączam Solidworksa. Po ponownym uruchomieniu wszystkie lokalnie zapisane elementy z toolboxa podmieniają się na te z toolboxa, przez co tracą one przypisane wcześniej właściwości, a BOM znowu generuje się niespójnie. Tak na szybko przed wydaniem dokumentów z projektu podmieniałem po prostu te elementy, ale na pewno nie jest to rozwiązanie długofalowe. I teraz kilka pytań ode mnie:
1. Czy ktoś spotkał się z wyżej opisaną sytuacją? Jeśli tak, to jak sobie z tym poradziłeś?
2. Czy w ogóle stosowanie elementów łącznych (śruby, nakrętki, podkładki itp.) z toolboxa jest opłacalne? Mam kolegę, u którego w firmie w ogóle nie korzystało się z toolboxa. Może np. przed projektem lepiej przygotować sobie własną bazę tych elementów i przypisać im po prostu wszystkie właściwości, a później korzystać już tylko z nich, nie martwiąc się o nic.
3. Czy ktoś z Was używa elementów z "Konstrukcji spawanych" przy budowaniu większych złożeń, którego ta konstrukcja spawana jest tylko pewną częścią? Jeśli tak, to jak radzicie sobie z BOMem? Czy może np. w takich przypadkach lepiej jest utworzyć sobie każdy element osobno i nadać mu właściwości, a potem po prostu połączyć je ze sobą już w złożeniu, pomijając moduł "Konstrukcje spawane"?

Możliwe, że gdzieś tutaj już pojawił się takie pytania, ale niestety nie mogłem znaleźć tych odpowiedzi. Będę wdzięczny za Waszą pomoc :)
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2022-02-18, 16:53
Pomógł 405 raz(y).
Po pierwsze Toolbox może dopisywać (domyślnie) konfiguracje, albo tworzyć kopię części we wskazanym folderze. Po drugie, w każdej opcji można w ustawieniach Toolboxa określić dodatkowe właściwości.

Czy jest opłacane stosowanie? Pewnie tak, jak się ogarnia Toolboxa, jego wszystkie możliwości oraz sposób aktualizacji.

Odnośnie pytania 3 nie odpowiem za siebie, ale mnóstwo firm używa konstrukcji spawanych, gdyż do tego są przewidziane. A właściwości można rozwiązać na wiele sposobów. W skrajnej sytuacji można z części wieloobiektowej wygenerować złożenie, gdzie właściwości z poziomu obiektu wędrują na poziom części (do menu Plik > Właściwości).

ps. rysowanie i łączenie belek lub profili w złożeniach to najgorsza rzecz jaką można wymyślić w takiej sytuacji. Niestety widzę to w wielu firmach...
 
.
2022-02-19, 12:05
Pomógł 52 raz(y).
Ja korzystam z ToolBOXa bo to jest bogate źródło wielu komponentów.
Ale zawsze zapisuję kopię w wybranym folderze. Jest to wygodniejsze np. przy przenoszeniu projektu na inny komputer. Walczyłem z właściwościami komponentów ToolBOX ale ostatecznie po ustaleniu jego parametrów zapisuję jako normalna część usuwając informację, że jest to kompnent z ToolBOXa. Do wpisywania właściwości mam swoje makro i ono wpisuje - 'swModel.Extension.ToolboxPartType = 0' i komponent jest traktowany jak zwykła część handlowa. Oczywiście ma to swoją wadę. Nie da się zmienić 'właściwości części ToolBOX', trzeba wygenerować nową i podmienić. Swoją drogą do części złącznych zakupiliśmy IziNORM i to zdaje egzamin, bardzo łatwo można sobie zdefiniować równania w nagłówkach kolumn BOM.
Jeśli chodzi o konstrukcje spawane to ja nie mam z tym żadnych problemów. Trzeba tylko wpisać właściwości poszczególnych obiektów do listy elementów ciętych (Nazwa, Materiał, Masa itd) i one się przenoszą do BOM konstrukcji spawanej. Rysunek takiej części wieloobiektowej wygląda jak rys. złożeniowy, a w BOM złożenia nadrzędnego jest jedną z pozycji.
 
2022-02-21, 12:08
Pomógł 0 raz(y).
Dziękuję bardzo za odpowiedź. To zapisanie lokalnie w projekcie i usunięcie informacji o tym, że jest to element toolboxa na pewno dużo tutaj pomoże.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT