SolidWorks >> Złożenia >> Koła pasowe + poprzeczka
Autor Wypowiedź
2012-12-11, 02:18
Pomógł 0 raz(y).
Witam, w swoim modelu tworzę między innymi pokazane niżej złożenie. Chciałbym uzyskać efekt, by oba koła obracały się równocześnie z taką samą prędkoeścią i w tym samym kierunku, dzięki czemu umieszczona na nich (za pomocą wiązania koncentrycznego przy otworach) poprzeczka będzie wykonywała ruch posuwisto-zwrotny będąc zwrócona cały czas w jednym kierunku, mam nadzieję że rozumiecie o co mi chodzi :) .

Oba identyczne koła są związane koncentrycznie z dwoma wałkami (niewidocznymi na rysunku ze względu na przejrzystość), by mogły się swobodnie obracać. Problem pojawia się, gdy chcę stworzyć wiązanie pasa/łańcucha między kołami, gdyż SolidWorks traktuje złożenie jako przedefiniowane. Rozumiem, że mógłby tak alarmować dla kół o różnych średnicach, jednak koła są identyczne (ta sama część wstawiona dwa razy). Czy jest jakiś sposób, by uzyskać efekt, o jaki mi chodzi?



 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-12-11, 08:35
Pomógł 405 raz(y).
Średnica kół nie ma znaczenia ale może mieć fakt, że jest to ta sama część jako kopia.

Zawsze możesz użyć wiązania kół zębatych na karcie zaawansowane wiązania.
 
2012-12-12, 00:42
Pomógł 0 raz(y).
Utworzyłem nową, niezależną część, ale nie rozwiązało to niestety problemu... Wiązanie koła zębatego wymagałoby dodania jeszcze jednej częśći, jeżeli chciałbym, by oba koła poruszały się w tym samym kierunku.

Prowizorycznym rozwiązaniem jest nadanie ścianie poprzeczki wiązania równoległości do jakiejś innej powierzchni, dzięki czemu ta cały czas zwrócona jest w żądanym kierunku... Szkoda tylko, że rozwiązanie to słabo odzwierciedla rzeczywistość... :(
 
.
2012-12-12, 07:24
Pomógł 52 raz(y).
Modele w SW i tak są nierzeczywiste, więc każde zastosowane rozwiązanie spełniające wymagania jest dobre :)
A tak poważnie to wiązanie kół zębatych jest tu najlepsze i wcale nie wymaga elementu pośredniego, gdyż możesz zdefiniować kierunki obrotu takie same (tak jak dla zazębienia wewnętrznego).
Pozdrawiam
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT