SolidWorks >> CAE - Simulation >> Problem z analizą ramy
Autor Wypowiedź
Użytkownik usunięty
Witam,
Mam ogromny problem z analizą ramy w Solidworks.

Zastanawiam się na ile poprawne wyniki obliczeń udało mi się uzyskać.
Mam obawy dotyczące poprawności zamodelowanego kontaktu oraz naprężeń w spoinach.

Opis działania: Rama wciągarki. Na koło wciągarki działa siła 65kN
Na małą płytę 20kN

-Mocowanie ramy do dwóch dwuteowników poprzez 8 śrub.
-Płyta pod wciągarkę przykręcana do ramy śrubami M30
-Wciągarka mocowana do płyty śruby M30
-Mała płyta spawana do ramy.


ZAŁOŻENIA DO OBLICZEŃ:

-Kontakt globalny : wiązane
-Do obliczeń przyjąłem nieruchomą geometrię na powierzchni styku ceówek z dwuteownikami.

Wyniki jakie mi wychodzą to ~90 MPa w okolicy spoiny ( printscreeny z wynikami)
dodatkowo załączam model ramy z plikami wyników i przylożonymi obciążeniami.



Bardzo bym prosił o pomoc ponieważ zupełnie nie jestem pewny czy to co mi wyszło moze być wogóle jakimś w miarę mirodajnym wynikiem przy późniejszej ocenie projektu.
 
Engineer of old school
2016-02-25, 00:44
Pomógł 20 raz(y).
Nie daje mi Pan szansy



 
Użytkownik usunięty
Witam,
Dziękuję za zainteresowanie tematm i przepraszam za opóźnienia.
Faktycznie przepraszam był to uproszczony model w którym wyrzuciłem wszystkie śruby mocujące a zastąpiłem to kontaktem wiązane. (obliczenia przeprowadziłem na tym uproszczonym modelu bez otworów i śrub w celu przyspieszenia obliczeń Solidworksa)

Udostępniam zaktualizowany model.

Wciągarka (ten klocek na ramie) to uproszczona wizualizacja wciągarki. Jest ona przykręcana do płyty w za pomocą śrub M30 (Myślę ze 6 śrub M30 można spokojnie zastąpić kontaktem wiązane więc nie modelowałem jej dokładnie)


Najbardziej zależy mi na ocenie połączenia spawanego wokół którego wychodzą największe naprężenia TJ pod przednią stopą wciągarki.

Jeśli to możliwe proszę jeszczę o jakieś wskazówki jak poprawnie przeprowadzić ocenę połączenia spawanego pod wzglęgem wytrzymałości materiału.
 
Engineer of old school
2016-02-29, 18:52
Pomógł 20 raz(y).
Nie mogę ocenić czy zdefiniowane odciążenia odpowiadają rzeczywistości. Załałożyłem, że tak. Załączony zrzut ekranu nie odpowiada załączonemu, modelowi. Jeśli płyta pod wciągarkę ma być spawana do ramy, to po co te śruby M24. Wstępna analiza pokazuje, że konstrukcja jest bardzo przesztywniona (minimalny współczynnik nadmiaru wytrzymałości wynosi około 10)Konkludując, model jest policzalny, ale do optimum bardzo mu daleko.
 
Użytkownik usunięty
Dziękuję za pomoc.
Czyli podsumowując jesli konstrukcja miałabybyć kiedyokolwiek wykonywana to mozna spać spokojnie ponieważ jest przewymiarowana i nie pęknie????

Są to moje jedne z pierwszych obliczeń dlatego byłbym bardzo zobowiązany jeśli mógłby Pan powiedzieć coś więcej o tym na co zwrócić uwagę podczas modelowania, zadawania obciążeń kontaktów i wiązań tak aby wynik symulacji był bliski rzeczywistemu.
Zamówiłem książke Solidworksa dotyczącą Solidworks Simulation i mam nadzieję ze sporo dobrego wniesie ona do sposobu mojego modelowania oraz przeprowadzania symulacji. A w szczególności jeśli chodzi o ocene naprężeń w konstrukcji spawanej w miejscu spawów oraz ogólną ocenę wyniku symulacji.


Proszę również o opinię dlaczego model jest daleki od optimum. Czy chodzi o sposób modelowania w SolidWorks czy o konstrukcje samą w sobie.

Płyta pod wciągarkę jest przykręcana śrubami ale przyjąłem kontakt wiązany ze wzgl na uproszczenie obliczeń.
Pozdrawiam
 
Engineer of old school
2016-02-29, 20:46
Pomógł 20 raz(y).
Jest przesztywniony. Proszę zwrócić uwagę na wielkość naprężeń i granicę plastyczności. Wszystkie żebra można spokojnie wyrzucić, blachy(25mm) są zdecydowanie za grube.Otwory wykonałbym w detalach, a nie złożeniu, śruby wyłączyć z obliczeń, albo zastąpić połączeniami śrubowymi. Ale co najistotniejsze to trzeba sobie ułożyć w głowie model fizykalny. Czyli jak przyjąć warunki graniczne,żeby odzwierciedlić zachowanie modelu, reszta to strona techniczna. I jeszcze ocena wyników.
 
Użytkownik usunięty
Dziękuję za pomoc.
Najgorsza dla mnie jest ta ocena wyników.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT