SolidWorks >> CAE - Simulation >> Problem z kontaktami w symulacji zbiornika
Autor Wypowiedź
2020-02-29, 16:57
Pomógł 0 raz(y).
Witam. Mam problem z prawidłowym wykryciem kontaktów w projekcie prostopadłościennego zbiornika magazynowego na wodę. Pomimo tego ze zbiornik zamodelowany jest w jednej części - solver pokazuje, że kątowniki wzmacniające niby mogą się przesuwać. Czym jest to spowodowane? Dodam, że nie umieszczałem płaskowników wzmacniających. Nie wiem gdzie leży błąd. To jest prosty zbiornik... już tu nie mogę dojść dlaczego SW tak to interpretuje, a co dopiero dodawać tutaj jeszcze jakieś inne elementy.



Jeśli wskaże ręcznie które ściany/krawędzie kątowników dotykają płaszcza zbiornika to symulacja idzie. Ale przy dużych gabarytach i dużej ilości kątowników i płaskowników - mija się to z celem. SW niby ma automatyczne wykrywanie kontaktów ale nie działa to poprawnie - albo ja nie potrafię z tego dobrze skorzystać.
 
2020-02-29, 18:21
Pomógł 1 raz(y).
Globalny kontakt w SW działa tylko dla powierzchni, które stykają się od początku. Natomiast w przypadku powierzchni rozdzielonych o nawet mały dystans trzeba dodać zestaw kontaktowy. Nie trzeba wszystkiego wybierać ręcznie. Jest tam opcja wykrywania powierzchni.
 
2020-02-29, 18:38
Pomógł 0 raz(y).
Możesz powiedzieć mi gdzie dokładnie jest ta opcja?
 
2020-02-29, 19:47
Pomógł 1 raz(y).
Trzeba kliknąć prawym przyciskiem myszy na Połączenia i wybrać Zestaw kontaktowy. Następnie ustawić "Automatycznie znajdź zestawy kontaktowe" i przełączyć na "Nie dotykające się ściany". Może być konieczne dostosowanie tolerancji wyszukiwania (jak daleko od siebie położone części wykryke). Następnie trzeba wskazać komponent (model do analizy). Kliknięcie "Znajdź zestawy kontaktowe" spowoduje zapełnienie listy "Wyniki" znalezionymi parami. Można zmienić ich typ (wiązane jeśli nie ma być separacji ani poślizgu między powierzchniami) a na koniec trzeba zaznaczyć wszystkie pozycje z listy i kliknąć "Utwórz zestawy kontaktowe".
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2020-02-29, 20:41
Pomógł 405 raz(y).
No to jest kontakt czy go nie ma? Jeżeli miałbym stosować kontakt wiązany (już nieistotne jaki typ zaawansowanego kontaktu) to połączyłbym wszystko w części w jeden obiekt. Oczywiście musi być kontakt ścian, bo dwóch obiektów stykających się krawędziami/ wierzchołkami nie da się połaczyć.

A jeżeli pierwotnie jest luz i kontakt nastąpi pod obciążeniem - to chyba trzeba wybrać bez penetracji i przyjrzeć się opcji Ignoruj prześwit.
 
2020-02-29, 23:08
Pomógł 0 raz(y).
Jakub, robie tak jak opisujesz i nadal symulacja nie idzie. Kątowniki stykają się ze scianami zbiornika krawędzią, gdybym dał je blizej ściany - było by przenikanie i wtedy symulacja tez by nie poszła poprawnie. Kombinuje i nic nie wychodzi

Paweł, w jaki sposób mam ustawić kątownik aby dotykał swoją "ścianą/powierzchnią" do sciany zbiornika? Kątowniki mają byc ustawione dokładnie w taki sposób jak pokazałem. Wrzuce jeszcze 1 SS zeby nie było wątpliwości.
 
2020-03-01, 02:11
Pomógł 1 raz(y).
Screen ze zbliżeniem na stykające się powierzchnie zdecydowanie by się przydał. Czy cały model jest dyskretyzowany za pomocą elementów powłokowych ? Kontakt krawędzi z powierzchnią powinien być obsługiwany przez program bez większego problemu.
 
2020-03-01, 10:14
Pomógł 0 raz(y).
Tak styka się kątownik z płaszczem zbiornika

 
2020-03-01, 10:37
Pomógł 1 raz(y).
A, czyli to są jednak elementy bryłowe. Taki kontakt może być dosyć niefortunny, więc najlepiej by było uprościć kątownik likwidując zaokrąglenie.
 
2020-03-01, 10:48
Pomógł 0 raz(y).
Kombinuje z różnymi ustawieniami:

1. Nie można połączyć obiektów w 1 całość - kątownik dotyka swoją krawędzią ściany zbiornika.
2. Symulacja kompletnie nie idzie: wyskakuje błąd niewystarczająco powiązane obiekty / nie osiągnięto równowagi... Już nie mam pomysłów - serio..
 
2020-03-01, 11:36
Pomógł 1 raz(y).
Możesz jeszcze spróbować zmiany typu kontaktu na node to surface. Powierzchnię zbiornika ustaw jako master (pierwszy zestaw) a krawędź kątownika jako slave (drugi zestaw). Skoro powierzchnia styka się z krawędzią to możesz dać wiązany kontakt.

Jeśli to nie wypali, pozostaje tylko uproszczenie kształtu kątownika tak by kontakt zachodził między 2 powierzchniami a nie między powierzchnią a krawędzią.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2020-03-01, 19:18
Pomógł 405 raz(y).
Przecież ten kątownik musi być przyspawany do płaszcza - czyli to co jest na obrazku w rzeczywistości tak nie wygląda. Niestety to jest przypadek o którym pisałem, nie da się takich obiektów połączyć.

Mimo, że w Simulation w zaawansowanych ustawieniach kontaktu jest opcja węzeł do powierzchni, to jeżeli tam rzeczyiście tam jest spoina, to zmieniłbym model poprzez usunięcie zaokrąglenia - o czym pisał Jakub. Kontakt wyłącznie krawędzią nie odda połączenia spoiną - powinna przylegać całą ścianą.
 
2020-03-01, 19:58
Pomógł 0 raz(y).
Jutro będę próbował dalej i dam znać jak coś mi wyjdzie :)
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT