SolidWorks >> Inne tematy >> Szacowanie kosztów projektu na etapie koncepcyjnym
Autor Wypowiedź
Smiter
2012-02-15, 18:27
Pomógł 0 raz(y).
Witam,
czy zna ktoś z Was metodę, która pomoże choćby z grubsza wy-estymować koszty maszyny na etapie koncepcyjnym?
Sprawa nie jest taka łatwa gdyż ma to być kompletnie nowy projekt (brak danych historycznych;(), stąd zadanie wydaje się dosyć złożone, żeby nie powiedzieć, iż jest to "wróżenie z magicznej kuli":].
Słyszałem o metodzie opartej o ilość ruchów roboczych/ jałowych maszyny. Czy jest to mimo wszystko miarodajne narzędzie? Przecież ruchy można realizować różnym sposobami, z różnymi dokładnościami etc. (implikuje to różne koszta oczywiście)... itd. itp.

Może jakaś inna metoda?

Generalnie interesują mnie maszyny montażowe - do małych elementów, żadne konstrukcje stalowe itd. (co zresztą byłoby dużo łatwiejsze w kontekście estymacji kosztów)...
 
Wykonam każde makro w SolidWorks
2012-02-16, 09:28
Pomógł 12 raz(y).
Nie do końca rozumiem co chcesz szacować. Ale...

Na etapie koncepcji projektu (ale nie tylko) możesz zastosować metodę DFMA - Design for Manufacture and Assembly.

DFM-em możesz oszacować koszt wytwarzania różnymi metodami począwszy od obróbki skrawaniem po wtrysk. Analizujesz każdą część indywidualnie. Tzn. wprowadzasz dane wejściowe tj. materiał, gabaryty, kształt, wielkość produkcji itp. i na tej podstawie aplikacja daje Ci różne propozycje (sposoby) jego wytwarzania. W kolejnych krokach szczegółowo analizujesz każdą z nich - uzupełniasz danymi technologicznymi a na wyjściu dostajesz szacowany koszt. Wybierasz ten najkorzystniejszy scenariusz.

DFA służy do szacowania kosztu montażu wyrobu. W tym przypadku musisz zdefiniować proces technologiczny montażu (w różnych scenariuszach w postaci drzewa montażowego, odzwierciedlającego graficzny plan montażu) i każdą jednostkę montażową "opisać pod względem jego montażu" np. określi metodę zabezpieczenia, symetrię części, gabaryty, utrudnienia podczas chwytania oraz łączenia, ocenić dostępność oraz widoczność podczas montazu itp. Na tej podstawie aplikacja szacuje koszt montażu i nie tylko


Polecam DFMA oryginalny software (bardzo drogi) oraz darmowe rozwiązanie http://www.custompartnet.com/
 
Smiter
2012-02-16, 16:17
Pomógł 0 raz(y).
Hej,

co do DFA (DFMA) jak najbardziej się zgadzam, to przydatne narzędzia (metody). Problem, który syganlizowałem jest jednak odmienny. Przez etap wczesnego konceptu rozumiem coś na kształt: "Mamy element A, do którego chcemy przykleić elementy B oraz C". Wydaje się, iż projektowaną maszynę powinniśmy wyposażyć w 2 servomotory oraz 5 siłowników (w tym jeden obrotowy) choć pewności nie mamy. Wszystko to "jakoś obudować" i wstawić do standarowej podstawy..."

Czy na podstawie tak skromnych danych jesteśmy w stanie oszacować koszt projektu (a więc nie tylko części specjalnych i handlowych, ale także godzin projektowych czy walidacyjnych)?

Podobno niektóre firmy to robią, ciekaw jestem jak ....
 
Wykonam każde makro w SolidWorks
2012-02-17, 12:29
Pomógł 12 raz(y).
Hm. DFA jak najbardziej.

Poza tym możesz określać również czas MTM-em. W zależności od poziomu scalenia ruchów elementarnych mamy MTM1. MTM2, .. Jest jeszcze jest takiego jak metoda MOST np. BasicMOST. MOSTem możesz określić nawet ile zjmuje Ci praca biurowa np. wypełnianie dokumentów, przeczytanie, sięgnięcie po coś itp. W tą tematykę trzeba byłby się zagłębić. ;)

pozdrawiam
 
2016-10-10, 09:09
Pomógł 0 raz(y).
thanks for this valuable information.



3d printing india
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT