SolidWorks >> Modelowanie części >> Nie można naprawić przerwy między ścianami po wczytaniu z *.igs
Autor Wypowiedź
*
2014-01-02, 08:55
Pomógł 0 raz(y).
Witam,

jak w temacie. Po wczytaniu powierzchni z pliku *.igs są wykrywane przewrwy pomiędzy ścianami. Próby naprawienia nic nie dają. Wczytana powierzchnia stanowi ograniczenia dla bryły.

Jakie to będzie miało konsekwencje w dalszym projektowaniu?

--

Pozdrawiam
 
.
2014-01-02, 10:19
Pomógł 52 raz(y).
Jeśli automatyczna naprawa nie rozwiązuje problemu to trzeba ręcznie dorobić brakującą powierzchnię, która załata dziurę. Jeśli się tego nie zrobi to nie będzie można zamienić modelu na bryłę.
Niestety jest to dość częsty problem przy przenoszeniu modeli za pomocą plików "powierzchniowych" takich jak IGS czy STEP. Dlatego jak tylko jest to możliwe to lepiej używać PARASOLIDA lub innego pliku "bryłowego".
Oczywiście w tym wypadku chodziło o importowanie powierzchni, która ma służyć do dalszej obróbki, więc sytuacja jest trochę inna.
 
*
2014-01-02, 12:57
Pomógł 0 raz(y).
A jaki inny format poza IGES jest dobry do importowania powierzchni?

Pliki wejściowe powstają podobno w Catii.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-01-02, 15:23
Pomógł 405 raz(y).
Nie ma znaczenia czy Iges czy step, te formaty również umożliwiają wczytanie obiektów bryłowych, z Catii np. nie zapiszesz w parasolidzie - a to jest format najlepszy dla SW.

Po prostu błędy wynikają z dwukierunkowej translacji, jedyne co możesz spróbować to użyć stepa (daje lepsze wyniki) - reszta to ręczna naprawa z użyciem powierzchni, niestety wymaga to sporego doświadczenia.

Zwróć również uwagę, że są dostępne opcje podczas otwierania i od ich zmiany mogą zależeć wyniki (np. mapowanie brep albo automatyczne tworzenie powierzchni - czasem wyłączenie scalania daje lepsze wyniki).
 
*
2014-01-02, 19:16
Pomógł 0 raz(y).
Próbowałem wszystkich możliwych kombinacji i błędy zawsze były. Jedyna różnica to w ilości rodzaju zaiportowanych elementów.
Plik z powierzchnią jest załączony w wątku: http://www.pswug.info/forum/10/Powierzchnie/1338/Dwie_pow_pod_katem___przetloczenie/

N
ie bardzo mogę ingerować w kształt tej pow. tym bardziej, że nie mam żadnych informacji o niej, poza tymi w pliku. Błędy, które wykrywa SW zlokalizowane są na wewnętrznej i zewnętrznej krawędzi w postaci pojedynczych krótkich odcinków (124).

Odnośnie prztwołanego wątku to interesuje mnie jak w prosty sposób wykonać na tej powierzchni przetłoczenia zgodnie zeszkicem naniej i prostopadle do tej powierzni.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-01-02, 19:40
Pomógł 405 raz(y).
Ta powierzchnia nie ma błędów - to, że sie składa z podzielonych krawędzi nie jest błędem - jest to normalna powierzchnia dająca się dalej obrabiać.



Jak chcesz mieć gładką krawędź to konwertuj szkic 3D, dopasuj do niego splajn. Następnie wydłuż krawędzie i przytnij tym szkicem.

Przetłoczenie można zrobić na wiele sposobów, deformacją, przycięciem powierzchni itp., na pewno nie szkicem.
 
*
2014-01-02, 20:16
Pomógł 0 raz(y).
Dzięki za podpowiedź. Jak będą problemto się jeszcze odezwę.
--
Pozdrawiam
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT