SolidWorks >> Modelowanie części >> Zjeżdzalnia
Autor Wypowiedź
2016-05-25, 13:39
Pomógł 0 raz(y).
Witam mam następujący problem: Próbowałem już na kilka sposobów uzyskać coś na kształt skręconej o określony kąt zjeżdżalni z jednoczesnym jej zwężeniem. Poniżej uzyskałem taki wynik przez wyciągnięcie po profilach z użyciem krzywych prowadzących w postaci splajnu. Próbowałem zrobić dany model przy pomocy powierzchni. Niestety za każdym razem pojawia się ten sam problem w postaci tego ,że zjedżalnia nie jest po prostu równa, robiąc jej przekrój poprzeczny widzę łuk. oczywiście mogę ręcznie sterować splajnami tak żeby uzyskać satysfacjonującą dokladnosc niwelując łuk ale chyba nie oto chodzi. Udało mi się osiągnąć idealną krzywizną zjedżalni operacją gięcie (rysując najpierw wyprostowaną a następnie ją wygiąłem), niestety takie rozwiązanie o tyle nie jest dobre ,że nie jest to korzystne ze wględu na konieczność wyliczenia wymiarów i w czasie operacji gięcia również obserwuję niepożądaną deformację wymiarów. Proszę o pomoc, rady jak do tego podejść.


http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_3_2312_8531.sldprt
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-05-25, 20:33
Pomógł 405 raz(y).
No wszystko fajnie, ale jak to ma wyglądać? Z tego pliku nie da się uzyskać na przekroju linii... po co w pliku pokazujesz krzywiznę skoro nie wiadomo jak powinno to wyglądać? Na krawędzi najwyższej ma być stycznie???

Skoro projekt bazuje na wymiarach to je tutaj dołącz. Wszytko zapewne da się wykonać, może powierzchniami a może inną techniką. Natomiast nie widzę tu nic, co można uzyskać operacją gięcia.

Poza tym pragnę zauważyć, że operacja gięcia jest parametryczna i wszystkim można dokładnie sterować, jedyne czego nie uzyskasz to przyrostu długości jak w gięciu blach (ze współ. k).

Edit.

Zrobiłem to na powierzchniach, wyciągając po profilach od krawędzi 1 do krawędzi 2 ze stycznym wyrównaniem. Na przekrojach praktycznie są linie.



 
2016-05-30, 07:56
Pomógł 0 raz(y).
Dziękuje za odpowiedź Panie Pawle. zależy mi po prostu na tym żeby zjeżdzalnia była prosta/gładka, bez takich wichrowań jak na poniższym rysunku a druga sprawa to wyrównanie krawędzi górnej z dolną. Próbowałem wyciągnąć po profilach z powiązaniem stycznym na początku i końcu jednakże nie uzyskuje pożądanego efektu.
Co do konkretnych wymiarów musiałbym zamieścić rysunek techniczny wyrobu a tego niestety nie mogę zrobić. Wymiary są bez znaczenia, chodzi mi po prostu o samą metodę podejścia jak to zrobić żeby uzyskać gładką powierzchnie. Operacją gięcia robiłem to tak że rysowałem taką zjeżdzalnie prostą po czym ją zginałem i tu też pojawiają się problemy. Nie wiem czy to kwestia niewłaściwego ustawienia triady deformuje mi nieznacznie wymiary czy tez inny powód, drugim problemem jest fakt że muszę obliczyć niewymierną długość łuku i narysować ją jako linie prostą przez co wykonuje przybliżenie.




 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-05-30, 10:31
Pomógł 405 raz(y).
Z gięciem nie sprawdzałem, czy powstaje takie odchylenia. Może mieć też wpływ na to pozostawienie odznaczonej opcji twardych krawędzi.



A co do modelu z wyciągnięciem. Trzeba po wyciągnięciu wydłużyć krawędzie powierzchni i przyciąć konwertowanym szkicem.

Rozwiązań jest wiele. Można też dokładnie narysować krzywe prowadzące jako splajn na ścianie (wydłużonej powierzchni) albo jako krzywa rzutowana szkic na szkic.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT