SolidWorks >> Modelowanie części >> Łopatologiczne wyjaśnienie jak sprawdzać objętość kontra wymiar?
Autor Wypowiedź
2018-11-30, 15:07
Pomógł 18 raz(y).
Może niejasno w temacie się wyraziłem, ale chodzi mi o coś takiego:

Mam powiedzmy model zbiornika (a w zasadzie cieczy w nim) o pojemności 1000 L.
Zbiornik jest nieregularny (inaczej nie byłoby pytania :-)

Chcę się dowiedzieć, co ile milimetrów muszę ciąć ciecz, żeby mieć np. 100L, 200L, 300L, 400L, itd.

Można to zrobić na piechotę metodą prób i błędów, no ale nie tędy droga.

Próbuję też inną metodą, ale to z kolei generuje całą masę konfiguracji, na pewno jest prostszy sposób.
Teraz robię to tak, że mam szkic cięcia od dna, powiedzmy wymiar L1 ma 1000mm.
Model ma też właściwość "Pojemność", w litrach.

Tworzę tabelę konfiguracji, dodaję w niej wymiar L1. Następnie w tabeli tworzę przez przeciągnięcie jak w excelu kolejne konfiguracje dla L1, ze skokiem 5mm. Czyli ostatecznie mam 200 konfiguracji.
Wychodzę z tabeli, wchodzę raz jeszcze, kreator pyta jaką właściwość dodać, dodaję "Pojemność". Wychodzę, przebudowuję wszystkie konfiguracje i mam.
Tyle, że to czasochłonne, pewnie naokoło no i jak wspomniałem mam 200 konfiguracji, z czego mniej więcej trafionych w punkt tylko 10.


Jakaś metoda na to?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2018-11-30, 21:46
Pomógł 405 raz(y).
Można to sprawdzić za pomocą badania projektu. Jeżeli mi czas pozwoli może jakiś filmik w weekend popełnię na ten temat.

Używam tego projektując butelki czy kanistry do znajdowania oczekiwanego poziomu płynu.
 
2018-12-01, 09:23
Pomógł 18 raz(y).
Byłbym zobowiązany, chociaż za opis jak do tego podejść w kilku zdaniach.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2018-12-01, 21:59
Pomógł 405 raz(y).
Zgodnie z obietnicą

https://youtu.be/LLZESkLAyh8
 
2018-12-03, 07:43
Pomógł 18 raz(y).
Dziękuję bardzo.

Przyda się na przyszłość :-)

Tym razem pozostanę przy "starej" metodzie, jest jednak szybsza, scenariusze długo się liczą.

I jeszcze dodam pytanie - jak zaprząc do pracy te scenariusze, aby uzyskać za jednym zamachem wynik dla np. 100 litrów cieczy, 200, 300?

Bo zdefiniowałem 3 sensory o takich właśnie parametrach, ale liczy się tylko jeden .
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2018-12-03, 09:04
Pomógł 405 raz(y).
Wydaje mi się, że trzeba oddzielnie liczyć dla każdego sensora - ale ponieważ niegdy nie potrzebowałem używać więcej niż jednego, to nie szukałem obejścia.

A że się długo liczy - liczy się dokładnie tak samo, jak przy ręcznej zmianie danego parametru. Jeżeli scenariuszy jest mniej to idzie to szybciej. O ile w zbiornikach wyobrażam sobie liczenie poprzez sumę objętości poszczególnych sekcji, to w butelkach nieregularnych nie ma takiej opcji.

Oczywiście można tego nie używać i ręcznie celować do skutku. Mi to odpowiada, bo nieraz do optymalizacji używam kilku parametrów (żeby uzyskać daną objętość zmieniam np. wysokość, szerokość podstawy itp.)
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT