SolidWorks >> Modelowanie części >> Wyciągnięcie po ścieżce - pofalowana powierzchnia.
Autor Wypowiedź
2011-06-04, 02:54
Pomógł 0 raz(y).
Witam!

Mam nastepujacy problem. Mianowicie nie chcę mi wyjść wyciągnięcie po ścieżce. Chcę uzyskać coś podobnego do modelu z obrazka, tyle że ja chę mieć 8 fal.







Ten model jest tak zrobiony że wymiary 0.10 dotyczą długości łuku, pomiedzy tymi łukami jest splajn.



Korzystając z tego wzory zrobiłem podobnie. Jednak nie chce wyciągnąć po ścieżce tak jak chcę :(



To jest sytuacja po wybraniu profilu i ścieżki.







To jest sytuacja po wybraniu krzywej prowadzacej czyli mojego splajnu.







Próbowałem już chyba wszystkich kombinacji opcji jakie są dostępne w menadżerze operacji i dalej nie moge sobię poradzić z wykonaniem modelu.

Model wzorcowy jest wykonany w identyczny sposób, czyli wyciągnięcie po ścieżce z takim samym zaznaczeniem elementów jak u mnie.



Nie wydaje mi się żeby problemem były wiązania. Może model który posiadam był wykonany w satrszej wersji czy coś?



Prosiłbym bardzo o pomoc bo się męczę z tym strasznie :)



W razie czego mogę wysłać mój plik albo plik wzorcowy.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2011-06-04, 08:31
Pomógł 405 raz(y).
Tak na pierwszy rzut oka ścieżka powinna być połączona od dołu a krzywa prowadząca od góry lub odwrotnie - na pewno nie w tym samym punkcie... Odpowiem napytanie, a dlaczego w przykładzie wzorcowym działa - otóż nie wiem, nie widziałem, ja piszę jak powinno się definiować ścieżkę i krzywe prowadzące. A w ogóle całość można zrobić jako bryłę a góre powierzchnią. Niesty te obrazki nie są dla mnie czytelne.
 
Panienka do wszystkiego
2011-06-04, 10:29
Pomógł 66 raz(y).
Witam,



ścieżka powinna być połączona od dołu a krzywa prowadząca od góry lub odwrotnie



wtedy wyjdzie ale na dole bedzie plaskie a u gory pofalowane... Zamiast pelnego profilu proponuje jedna kreske, wyciagniecie powierzchni po profilu i pogrubienie.



Pozdr. tomek
 
2011-06-05, 22:13
Pomógł 0 raz(y).
Załączam plik :)



http://www.speedyshare.com/files/28823377/wzorzec.SLDPRT

Po głębszym przyjrzeniu się szkicom, faktycznie splajn i łuk nie przycinają się w jednym punkcie.



Poprawił mi się podgląd bo przynajmniej wygląda jak to co chcę osiągnąć Mam jednak błędy przebudowy. Domyślam się że chodzi o splajn ale nic nie zauważyłem w nim nieprawidłowego.





Dołączam też swój plik. Może on coś wyjaśni.

http://www.speedyshare.com/files/28823448/powierzchnia_pofalowana.SLDPRT



Pozdrawiam, Wojtek Gil
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2011-06-06, 07:32
Pomógł 405 raz(y).
To może zaznacz w opcjach wyciągnięcia minimalne skręcenie albo skręć wzdłóż ścieżki. Nie zwróciłem uwagi w jakiej to wersji, mam plik z 2011 więc nowszy. A w ogóle co to jest?
 
2011-06-06, 08:27
Pomógł 0 raz(y).
Zaznaczałem te opcję ale nic się nie poprawia.

Pliki są z SolidWorksa 2010 więc w Twojej wersji powinny się otworzyć ( u mnie zawsze starszy plik otwierał się w nowszej wersji, na odwrót nie było to możliwe).

Nie wiem co to jest w tym wzorcu ale wiem co ja chcę mieć :) U mnie ma być z jednej strony tej "tulei" powierzchnia pofalowana a z drugiej płaska. We wzorcu jest pofalowana powierzchnia z dwóch stron.

Osiągnąłem bryłę podobną po otworzeniu szeregu punktów na dwóch płaszczyznach i wybraniu opcji krzywa przez punkty odniesienia. Jednak to nie jest dobre rozwiązanie bo aby zwiększyć rozmiary bryły muszę zmieniać sporo wymiarów. Głównie dotyczy się to zmiany ilości fal.



Mam nadzieję że jasno napisałem :p
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2011-06-06, 09:57
Pomógł 405 raz(y).
Chodziło o to, że zrobiłem w wersji 2011... ale ok, źle się wyraziłem. Wykonałem to raz jeszczcze w 2010. Żeby było porządnie musi być druga krzywa bo inaczej przy pewnych wartościach kątów i wysokości powstaje samoprzecinająca powierzchnia. W Twoim przypadku, jakby średnica od wewn. była większa to nie byłoby tego przecinania ale wcale nie masz gwarancji, że na łączeniu będzie stycznie. Dlatego w moim przykładzie za wszystko odpowidają parametryczne szkice, które można dowolnie zmieniać.


http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_3_418_2655.zip
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT