SolidWorks >> Modelowanie części >> Liczenie pasków zębatych i łańcuchów
Autor Wypowiedź
SW 2010 X64 SP.3.1
2011-08-28, 12:36
Pomógł 0 raz(y).
Witam

Czy jest jakaś opcja która byłaby w stanie obliczyć mi długość łańcucha. Przykład między osiami 2 kół zębatych mam np. 200mm koła zębate są o pewnej ilości zębów itp. Czy jest możliwość wyliczenia jak długi powinien być łańcuch np. 8B1 żeby np. nie wyszło, że jest za krótki o pół ogniwa lub na odwrót (to samo odnośnie paska).



Dzieki za odp.
 
Panienka do wszystkiego
2011-08-28, 17:25
Pomógł 66 raz(y).
Czesc,



no jest, tak troche na piechotke... Rysujesz po srednicach podzialowych, wymiarujesz dlugosci poszczegolnych elementow i wrzucasz do rownania.







Pozdr. tomek
 
2011-08-29, 09:37
Pomógł 2 raz(y).
Chyba najlepsza opcja to zakup np. Mitcalc.

Ewentualnie można sobie ściągnąć wersję testową inventora.
 
2011-08-29, 21:18
Pomógł 0 raz(y).

Wystarczy znać odpowiednie średnice kół zębatych, zrobić to tak jak kolega Tomasz i po problemie. Moim zdaniem dodatkowy program nie ma w tym przypadu sensu, sw spokojnie da radę. Jakby co łuk mierzy się klikając początek, koniec i linię łuku :)
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2011-08-29, 21:32
Pomógł 405 raz(y).
Kto by tak sumował... wystarczy zamienić na arkusz blachy, że nie wspomnę o wersji SW 2011, gdzie od razu w tabeli mam podaną ramkę graniczną - a więc i rozwiniętą długość. A jeżeli chodzi tylko o zmierzenie to pod prawym przyciskiem jest opcja "wybierz łańcuch" - wciszkasz miarkę i mierzy wszystkie segmenty - niestety nie da się wyniku (chyba) pobrać jako wielkości parametrycznej - np. do równania.
 
2011-08-30, 08:57
Pomógł 2 raz(y).
Nie jestem sprzedawcą żadnego oprogramowania - to tak na początek.

A dalej - Panowie inżynierowie, niechże Panowie sobie spróbują narysować kawałek łańcucha na kole łańcuchowym i się zastanowią czy takie mierzenie prost jest całkiem OK. Pewnie, że można sobie zrobić odpowiednie równania liczące jaka rzeczywiście jest długość łańcucha. Podzielić przez podziałkę i dobrać łańcuch zaokróąkgając w górę do pełnych ogniwek. Tylko jest to co najmniej dziechciarstwo. A w przypadku kiedy mamy w przekładni kilka kół + napinacz, to jest w ogóle jakaś głupota. Po to są aplikacje, za pomocą których projektuje się przekłądnie łąńcuchowe, żeby to robić. Ściągnięcie tego MITCALCa, którego proponowałem (http://www.mitcalc.com/) ,można sam moduł Roller chains (1,5mega) w 30 dniowej wersji testowej i zobaczcie czy jest jakikolwiek sens robienia tego na piechotę. Po to są programy wspomagające projektowanie, żeby z nich korzystać. Z takim podejściem jakie propaguje kolega Krzysiek to za chwilę się cofniemy do kreślenia na desce. Na desce (ba nawet odręcznie na gazecie długopisem) też się da namalować i policzyć długość tego łańcucha - to po co w ogóle ten SW???
 
SW 2010 X64 SP.3.1
2011-08-30, 17:13
Pomógł 0 raz(y).
czy jest mozliwosc spolszczenia bez kupowania licencji na razie -w celach testowych?
 
2011-08-30, 18:28
Pomógł 2 raz(y).
Właśnie szkoda ale nie. Kiedyś miał zamiar takie spolszczenie zrobić CADWORKS, ale chyba dali sobie spokój, bo przez ponad rok nie zrobili.
 
Panienka do wszystkiego
2011-08-30, 18:31
Pomógł 66 raz(y).
Czesc Przemek,



a jak to "cacko" wspolpracuje z SWX - jakie moduly sa dostepne z poziomu SWX ( rozumiem, ze masz/miales zainstalowane). Bo o excel-modulach to nie rozmawiamy - tu sprawa jest jasna.



Pozdr. tomek
 
2011-08-31, 08:00
Pomógł 2 raz(y).
Raczej z poziomu SWX to nic nie jest dostępne. Excel liczy np przekładnie. Generuje płaskie rysunki i może też generować modele SWX.
 
Panienka do wszystkiego
2011-08-31, 08:31
Pomógł 66 raz(y).
Dzieki, jak znajde czas, to sobie sciagne triala...



Pozdr. tomek
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT