SolidWorks >> Modelowanie części >> Wycięcie na zagiętej powierzchni
1  2    >
Autor Wypowiedź
2013-01-25, 15:45
Pomógł 0 raz(y).
Witam, mam problem jak w tytule. Otóż chce wyciąć na powierzchni cylindra geometrię. Chodzi o to aby na zagiętej powierzchni zrobić wgłębienie tylko o narysowanej geometrii na głębokość 1 mm. I wszystko symetrycznie, jednym słowem tak jakby naklepić na powierzchnię walca naklejkę z taką geometrią. Chodzi mi o to aby zrobić take wybranie na głębokość 1 mm jak pisałęm. Będę wdzięczny za pomoc :)

 
SW 2011 SP5.0
2013-01-25, 15:59
Pomógł 6 raz(y).
Zrób szkic na powierzchni bocznej. Następnie użyj narzędzia wycięcie, ale w parametrach ustaw odsunięcie od płaszczyzny. Szkic zostanie wycięty. Pozostanie zaokrąglenie krawędzi.

 
2013-01-25, 18:40
Pomógł 0 raz(y).
Takie coś to umiem zrobić, ale mi chodzi o to aby ten prostokąd bym powiedział, był kopnięty. tzn boczne ścianki pod kątem 45 stopni. Nadal nie rozumiem jak to wykonać. Rozumiem jak zrobić takie wybranie jak na twoim zdjęciu. Z tym, że to ma być prowadnica i boczne ścianki muszą być pod kątem, dzięki temu element będzie mógł rotować wokół osi. Jak więc to wykonać ??
 
2013-01-25, 18:55
Pomógł 3 raz(y).
O to chodzi?

 
2013-01-25, 19:46
Pomógł 0 raz(y).
No tak, chodzi aby te ściany krótrze były pod kątem 45 stopni. A jak to zrobiłeś ?
 
2013-01-25, 19:58
Pomógł 3 raz(y).
W operacjach jest zakładka zawijaj.Robisz szkic na płaszczyżnie wskazujesz ściane wybierasz grawerowanie i gotowe.
 
2013-01-25, 20:36
Pomógł 0 raz(y).
Zrobiłem zgodnie z instrukcją takie coś, ale nie za bardzo wiem jak teraz zagiąć pod kątem 45 stopni te mniejsze ścianki. Zagięcia mają mieć promień 2 mm, bo będzie w nich pracował trzpień fi=4 mm. Jak to zawinąć ? Byłbym wdzięczny za jaśniejszy opis.

 
2013-01-25, 20:38
Pomógł 3 raz(y).
W szkicu wykonaj romb.

 
2013-01-25, 20:43
Pomógł 0 raz(y).
Tyle, że ja wykonałem to wycięcie metodą Davida, więc rombu nie da się wykonać. Jak rozumiem mam inaczej wykonać to wycięcie ? Za pomocą prostokątu, który przekształcić w rąb ?



Aha no oki na płaszczyźnie bocznej wykonać rąb, co dalej z nim ? jak go wyciąć aby był zagłębiony na powierzchni na 1 mm. Trzeba tylko pamiętać, że kąt prowadnicy to 22,5 stopnia. Metodą Davida łatwo ustalić ten kąt.
 
2013-01-25, 20:50
Pomógł 3 raz(y).
 
2013-01-25, 20:55
Pomógł 0 raz(y).
100 krotne dzięki :), udało się :). nauczyłem się już kolejnej przydatnej rzeczy :). Gdybym wiedizał jak tu dodać łapkę za pomoc to bym ci dodał :)



Ale mam jeszcze jedno pytanie, jak zachować kąd 22,5 stopnia między prowadnicami ? Jak to obliczyć, czy wysokość na szkicu i kąt dadzą mi rządany kąt między ścianami dolną i górną, tymi długimi ?
 
2013-01-25, 20:57
Pomógł 3 raz(y).
Jaką łapkę więcej informacji.
 
2013-01-25, 21:04
Pomógł 0 raz(y).
Bo ja musze zachować kąt 22,5 stopnia między tumi najdłuższymi bokami. Ta prowadnica ma spowodować rotacje cylindra o 22,5 stopnia. A na rysunku szkicu nie da się tego wykonać, trzeba by ciągnąć to przez profile pod kątem 22.5 stopnia ?!?

Teraz mam narysowane na powierzchni pod kątem 22,5 stopni. Wygrawerowałyby się pod rządanym kontem, tylko jak zrobić aby były połączone ściankami prostymi w taki sposób aby utworzyć płynną powierzchnię ścianek bocznych do prowadnicy ?!?



Jednak jak tak patrze, to nie da się wykonać tej operacji za pomocą grawerowania, bo ścianki boczne są pod kątem ostrym do osi cylindra. Proste ściany takie jakie mają być da się wykonać tradycyjnie, metodą Davida, lecz w tedy jest problem z zakończeniami. Tymi ściankami krótkimi.
 
Panienka do wszystkiego
2013-01-26, 11:16
Pomógł 66 raz(y).
Ja bym sobie zrobil negatyw tego obszaru i w zlozeniu za pomoca funkcji gniazdo odcisnal. Albo poprzez wstawienie czesci do czesci i kombinacje.

Pozdr. tomek
 
2013-01-28, 05:26
Pomógł 0 raz(y).

Ja bym sobie zrobil negatyw tego obszaru i w zlozeniu za pomoca funkcji gniazdo odcisnal. Albo poprzez wstawienie czesci do czesci i kombinacje.

Pozdr. tomek


A mógłbyś poinstruować jak to zrobić ? Najlepiej aby część była gotowa przed wstawieniem do złożenia.
 
Panienka do wszystkiego
2013-01-28, 10:45
Pomógł 66 raz(y).
Czesc,

to podaj jak scianki maja przebiegac - rozumiem, ze te dlugie maja tworzyc kat 22,5°. A te pozostale to jak? Poza tym jak chcesz to fizycznie wykonac - frezowac?

Pozdr. tomek
 
2013-01-29, 17:00
Pomógł 0 raz(y).
Myślałem o frezowaniu właśnie. Geometria nie jest skąplikowana, od punktu wyjścia poziomo na długość 45 mm, później na odcinku 6 mm wycięcie pod kątem, tak aby cylinder obrucił się o 22.5 stopnia w osi, po czym powrotna pozioma na odległość 45 mm i na końcu pod kątem na odcinku 6 mm do punktu wyjścia. Oczywiście gdy pisze ten odcinek 6 mm to chodzi mi o to że odcinek ten jest w lini poziomej i mam na myśli przekątną czyli to będzie ponad 7 mm, podaje tak orientacyjnie. Wychodzi taki kopnięty prostokąt, pracować w nim ma trzpień o średnicy 4 mm. Myślałem o wykonaniu tego frezem 4 mm. Jest to najlepsze rozwiązanie, w innym przypadku musiałbym przebudować model aby znaleźć miejsce na nim na inne rozwiązanie. Które już raz było wykonane frezem, Tyle, że w tedy wybranie to było wykonywane przelotowo, a nie na głębokość 1,5 mm. Z tym, że to rozwiązanie z wybraniem takim na powierzchni jest najsolidniejszym rozwiązaniem i najlepszym.

 
Panienka do wszystkiego
2013-01-29, 18:36
Pomógł 66 raz(y).
Witm,

tu masz przyklad na funkcje GNIAZDO.

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_3_943_5102.zip

Pozdr. tomek
 
2013-02-04, 19:02
Pomógł 0 raz(y).
Otworzyłem model w złożeniu, ale nie jest to model wykonany tak abym mógł wzorując się na nim wykonać swoje wybranie. Mógłbyś podesłać przykładowe wycięcie takie na modelu, to wzorując się na operacjach wykonam to dla swoich parametrów.

Chodzi mi o wykonanie pełnego wybrania, czyli połączenia tych wycięć. Na tym modelu nie ma pełnego wykonania tej operacji.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2013-02-04, 20:00
Pomógł 405 raz(y).
Dodaj zwykłe wycięcie a później operacją Pochylenie dodaj oczekiwane wartości pochyleń. Można też użyć operacji Przenieś ścianę > obróć.

Naprawdę da się to wykonać na wiele sposobów.
 
1  2    >

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT