SolidWorks >> Rysunki >> Modifikacje zlozenia a rysunek
Autor Wypowiedź
Certified SOLIDWORKS Associate (CSWA) , Solidworks 2020 Profesional
2014-11-20, 12:05
Pomógł 6 raz(y).
Witam. Ptrzebuje drobna a moze calkiem skomplikowana podpowiedz w zwiazku z rysunkiem 2d a modyfikacja zlozenia: Wykonuje projekt maszyny zabudowanej na naczepie ciezarowki ktory sklada sie z 3 podsatwawowych zlozeni( przedzial silnikowy, zbiorniki, przedzial kontrolny ) W zwiazku ze jest to produkcja jednostkowa projek wciaz jest udoskonalany z maszyny na maszyne. wybudowanie jednej maszyny zajmuje na ok 10m-cy. Zmiany w projekcie moga byc male na szczeblu pojedynczej czesi lub calkiem duze na szczeblu zlozenia. I tu mam maly problem. Zkladajac ze mam zbiornik na wode ozebrowany z rurami od srodka, ktory jest zapisany jak zlozenie glowne - A do niego rysunek zlozeniowy ze wszystkimi pozlozeniami i cokolwie jest potrzebne do wybudowania zlozenia, rysunek zapiusuje jako zlozenie A. No i teraz nadchodzi moment ze muj szef nagle chce zmienic kilka zeczy w zlozeniu A( np: wysokosc szerokos zbiornika a co za tym idzie zmiany w rurach i innych zlozeniach.) Jak rozymiem nowe poprawione zlozenie zapisuje jako zlozenie B i do niego musze wykonac nowy rysunek zlozenia B. Czy uzycie opcji Konfiguracja jest wytarczajaca metoda i jedyna, Czy da sie w jakis sposob to zrobic zeby mozna bylo uzyc rysunkow zlozenia A z nowymi pozlozeniami? Rysunki wykonawcze zajmuja duzo czasu i chcialbym sie dowiedziec czy jest jakis sposub zebym mogl uzyc starego rysunku z naniesionymi modyfikacjami?? Do maila zalczam kilka zutow maszyny dla lepszego wyobrazenia o jaiej skali projektu mowimy.Dodam tylko ze uzywam SW2013. Bylbym wdzieczny za podpowiedz jak sie zabrac za nanoszenie nowych zmian i nie byc obciazony ogromna ilosci rysunkow do zrobienia.

 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-11-20, 14:20
Pomógł 405 raz(y).
Nie musisz tworzyć od nowa rysunku. Rozwiązaniem jest podmiana odniesień, czyli masz rysunek odnoszący się do złożenia A oraz gotowe złożenie B (bez rysunku). Podczas otwierania wybierasz Odniesienia i klikasz 2x na złożeniu B. Po wczytaniu pojawi się okno, ile elementów będzie nieaktualnych, oczywiście tego nie przeskoczymy. Trzeba będzie trochę rzeczy od nowa wykonać.

Pamiętaj na końcu o zapisaniu nowego rysunku z odniesieniami.

Od wersji 2014 można zamieniać odniesienia lokalnie dla widoku, ale to i tak nie rozwiązuje sprawy, poza tym masz starszą wersję..

Oddzielną kwestią pozostaje tworzenie kopii (nowych wersji), do tego sugerowałbym plik przenośny, jednocześnie zawsze zmieniając nazwy nowych plików (np. poprzez przedrostek lub przyrostek). No chyba, że używasz PDMa, to powstają zapewne nowe wersje z inkrementacją poprawek.

ps. fajna konstrukcja, używasz Routingu?
 
Certified SOLIDWORKS Associate (CSWA) , Solidworks 2020 Profesional
2014-11-20, 15:28
Pomógł 6 raz(y).
Nie nie uzywam routing'u dopiero co dowiedzialem sie z you tuba co to takieg, ja stworzylem wlasna bibloteke czesc i z niej kozystam. Przeszedlem jedynie podstawowe szkolenie na czesci zlozenia i rysunek wiec takie zeczy sa dla mnie nowoscia. sprobuke wiec zaraz na jakim malym zlozeniu te opcje odniesienia, mozesz mi przyblizyc gdzie sa te odniesienia, program ktory tu mam jest po angielsku. :0
Dzieki za podpowiedzx zaraz wezme sie za zrobienie malego modelu i przetestowanie tej opcji ... jak ja znajde :)
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-11-20, 16:15
Pomógł 405 raz(y).
Okno otwórz i References na dole. Tam się to zamienia, nie mam niestety SW2013 i nie zrobie zrzutu - bo od SW 2014 zmienił się wygląd tego okna.

Ale video 7 będzie bardzo pomocne.
 
Certified SOLIDWORKS Associate (CSWA) , Solidworks 2020 Profesional
2014-11-20, 17:27
Pomógł 6 raz(y).
ok, mam to, dzieki za porade bez video bym nie znalazl.

Pozdrowienia
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT