SolidWorks >> Rysunki >> Podawanie pozycji za pomocą współrzędnych?
Autor Wypowiedź
2014-11-26, 16:11
Pomógł 0 raz(y).
Witam.

Da się w SW2014 na rysunku 2D podać położenie punktu/otworu itp. z jego współrzednymi w osiach XYZ jakoś automatycznie? czy tylko przez ręczne zrobienie notatki/tabeli i wklikanie ręczne...
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-11-26, 16:52
Pomógł 405 raz(y).
Ale rysunek zazwyczaj jest płaski, takie informacje raczej powinny pochodzić z modelu 3D.

Ale co konkretnie potrzebujesz? Pokazać współrzędne klikając w punkt geometryczny? Można wyświetlić współrzędne punktu, może to być np. punkt szkicu 3D.

Napisz coś więcej.
 
2014-11-26, 18:00
Pomógł 0 raz(y).
Muszę podać pozycję punktów lub otworów na rysunku 2D w dokumentacjach wykorzystywanych do programowania maszyn współrzędnościowych-pomiarowych (tworzenie układu bazowania na w/w maszynie). Ja z reguły otrzymuję taką dokumentację że na rysunku 2D są podawane współrzędne i nie mam problemu. Ale na prośbę kolegi z innej firmy ktróry otrzymał rysunek 2D(niekompletny) mam mu zrobić na podstawie modelu 3D rys. 2D z naniesionymi punktami i podanymi współrzędnymi.
Tak jak widać na obrazku naniosłem punkt który ma współrzędne (odnoszące się do punktu "zerowego" znajdującego się w innej części złożenia) i chcę je umieścić na tym rysunku aby kolega mógł je odczytać.

 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-11-26, 18:26
Pomógł 405 raz(y).
To może tak? https://forum.solidworks.com/thread/84999

Są tam makra, które zbierają do tabeli współrzędne szkicu 3D.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-11-26, 18:31
Pomógł 405 raz(y).
Jeszcze tak myśle o innych rozwiązaniach... może kreatorem otworów (w dodatkowej konfiguracji oczywiście) wstawiasz w tych punktach otwory jakieś minimalne bazując na szkicu 3D.

Później w rysunku można wstawic tabelę otworów i gotowe. Jedyny minus, że tabela uwzględnia dwie współrzędne dla danego rzutu a nie trzy x,y,z.
 
2014-11-26, 20:51
Pomógł 0 raz(y).
Chyba coś może z tymi makrami zobacze bo muszę mieć w trzech osiach. a i będzie można wykorzystywać w przyszłości jak będę przerabiał "ustalał" pkt. bazowe dla moich metrologów, bo też zdaża się że dostaję rysunki bardzo okrojone.

Dzięki za szybką odpowiedź.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT