SolidWorks >> Rysunki >> Właściwości dostosowane specyficzne dla konfiguracji
Autor Wypowiedź
2015-03-17, 22:40
Pomógł 0 raz(y).
Witam

Potrzebuję pomocy w rozwikłaniu zagadki, temat który teoretycznie mial nie sprawić mi żadnego problemu, a jednak jest inaczej...

Posiadam dostosowane właściwości stworzone w Generatorze kart właściwości, są one specyficzne dla konfiguracji, a więc w każdej z konfiguracji modelu ulegają one zmianie. Tworząc rysunek każdej z konfiguracji modelu, pobieram jedną wlaściwość która tworzy ciąg numerów zlepionych z tych które wystepują w konfiguracjach, np.
Model, konfiguracja A
- właściwość dostosowana o wartości 1
- właściwość dostosowana o wartości 2
SUMA wlaściwości która ląduje w rysunku: 1.2
Model, konfiguracja B
- właściwość dostosowana o wartości 3
- właściwość dostosowana o wartości 4
SUMA wlaściwości która ląduje w rysunku: 3.4

Jak już wyżej wspomniałem wszystkie właściwości są SPECYFICZNE DLA KONFIGURACJI, nie rozumiem więc dla czego w momencie gdy zamknę model na konfiguracji A, to wszystkie rysunki poszczególnych konfiguracji przyjmują nr 1.2 Dlaczego zmianie ulega numer 3.4 z konfigracji B, jeśli jest on SPECYFICZNY dla danej konfiguracji?

Wiem że ciężko jest pomóc w tej kwestii jeśli nie ma się plików, dlatego tez umieszczam je poniżej.
Z góry dziekuję za pomoc!

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_4_1855_7474.sldprt
http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_4_1855_7475.slddrw
http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_4_1855_7476.slddrw
http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_4_1855_7477.prtprp
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-03-18, 12:55
Pomógł 405 raz(y).
Spróbuj tak: https://forum.solidworks.com/thread/58889 - chodzi o podpięcie adnotacji do widoku, do którego jest dołączona i zablokowanie fokusu widoku.

Nie mniej z ciekawości sprawdziłem i wcale mi to nie działa...
 
2015-03-18, 14:12
Pomógł 0 raz(y).
Czemu służyć ma blokowanie fokusa widoku?
Nie wiem dlaczego ale nie mogę pobrać ostatniego pliku który sam wrzuciłem (plik z generatora kart właściwości), czy tobie Pawle sie to udało?
Całość nie ma prawa działać bo zapomniałem jeszcze wrzucić informację o tym że trzeba utworzyc właściwośc: Nr. rysunku na karcie właściwości $PRP:"KOD"/$PRP:"Nr. części".$PRP:"Nr. konfiguracji".$PRP:"Zmiana"

Poniżej kilka zdjęć na przygotowanym przykładzie:

1.Konfiguracja pierwsza (model z wiekszym otworem), posiada numer XXX.01.01.00



2. konfiguracja druga (model z mniejszym otworem), posiada numer XXX.01.02.00



3. Zamykam bądź pozostawiam model z aktywną konfiguracją pierwszą i wykonuje rysunki dla każdej z konfiguracji. Do rysunku pobieram właściwość: Nr. rysunku



4. Rysunek konfiguracji pierwszej - numer rysunku się zgadza



5. Rysunek konfiguracji drugiej - numer rysunku jest identyczny jak w konfiguracji pierwszej, mimo tego że pozostała ona pobrana z modelu.



Jeśli zamknął bym model z aktywną konfiguracją drugą, wystąpił by adekwatnie odwrotny problem, tzn. rys. drugi miał by dobry numer, natomiast rys. pierwszy miał by numer identyczny jak drugi.

Gdzie tkwi problem?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-03-18, 20:06
Pomógł 405 raz(y).
Pliku prp nie pobrałem, musiałbyś wszystko wrzucić w zipa. Ale nie był mi on potrzebny, problem zrozumiałem.

U mnie też to nie działa, tzn. nie pobiera właściwości specyficznej dla konfiguracji. Niby osobiście nie było mi to potrzebne wcześniej, ale logiczne że fajnie byłoby móc połączyć konfiguracje z odpowiednimi właściwościami.

Z drugiej strony program musi wiedzieć, jaka właściwość pochodzi z jakiej konfiguracji, a sam wpis (oprócz materiału) takiej informacji nie zawiera - i to jest moim zdaniem kluczowe.

To co znalazłem to podobny temat, nie wiem po co blokować focus widoku, sam nie do końca widzę związek. Może trzeba zapytać przedstawicieli SW jak to rozwiązać, ja mogę coś potestować w wolnym czasie (a nie mam go zbyt wiele) - może w weekend..
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-03-18, 21:13
Pomógł 405 raz(y).
Adrian,

Nie znam przyczyny, ale zrób tak.

Dodaj właściwość w rysunku i połącz z nią KOD, w tym samym polu testowym wybierz ponownie łączenie i wstaw kolejną właściwość i kolejną (nr konfiguracji, nr części itp.).

To rozwiązanie działa bo sprawdziłem. A jeżeli utworzysz połączenie poprzez prp w części - to nie działa...tego nie potrafię wyjaśnić a szczerze mnie to zaciekawiło. Nie znalazłem też rozwiązania w sieci.
 
2015-03-18, 21:57
Pomógł 0 raz(y).
Szczerze powiem Pawle że nie wpadłem na ten pomysł - podpinanie każdej właściwości z osobna.
Faktycznie to działa, spróbuję przeprowadzić symulację jak wprowadzona zmiana będzie się miała w stosunku do pozostałych właściwości w innych plikach, złożeniowych i tabel list materiałów. Dam znać czy napotkałem na jakieś problemy.
Póki co wielkie dzięki za pomoc, najprostsze rozwiązania okazują się najtrafniejsze...
 
.
2015-03-19, 08:27
Pomógł 52 raz(y).
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem problem, ale przetestowałem i nie zauważyłem takiego problemu u mnie.
Pytanie, czy rysunki z poszczególnymi konfiguracjami to są osobne pliki rysunkowe, osobne arkusze czy widoki w jednym pliku rysunkowym czy arkuszu ?
Jeśli to drugie to sprawa jest oczywista. Przypisanie do notatki właściwości 'Numer rysunku' z 'Modelu z widoku określonego we właściwościach arkusza' zawsze będzie podawać tą z konfiguracji ustawionej w momencie tworzenia arkusza rysunku.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-03-19, 08:44
Pomógł 405 raz(y).
Pytanie jest proste, jak powiązać właściwość (składającą się z innych właściwości) specyficzną dla konfiguracji z widokiem tej konfiguracji na rysunku.

Zmienia się nr? Patrz na załączone obrazki.
 
.
2015-03-19, 09:21
Pomógł 52 raz(y).
Acha czyli to pierwsze ale w dalszym ciągu nie czuję problemu :)
Jeśli zaznaczymy tak :



to zawsze poda właściwość z widoku rysunku.
Może tu jest problem z ustawieniem 'głównej' konfiguracji arkusza :
Ważne jest też gdzie się umieści notatkę. Jeśli poza widokiem to właściwość będzie brana z właściwości arkusza.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-03-19, 09:34
Pomógł 405 raz(y).
Włodzimierz, pobierz pliki i sprawdź na żywym organiźmie...
 
.
2015-03-19, 10:03
Pomógł 52 raz(y).
Hmmm . . . Ciekawostka.
Widzę, że problem pojawia się gdy oszacowaną wartość właściwości (która jest prawidłowa w oknie włąściwości dostosowanych ) przenosimy do notatki w rysunka , a ta własność jest zlepkiem kilku właściwości. Gdy wpisałem 'na sztywno' numer do właściwości to było OK.

PS.
Sprawdziłem i chyba już wiem co jest grane. Moim zdaniem to jest błąd w założeniach SolidWorksa.
Poprostu jeśli dostosowana właściwość dla jakiejś konfiguracji odnosi się do innej właściwości dostosowanej to w pierwszej kolejności brana jest wartość z bieżącej konfiguracji a nie z tej, której dotyczy definicja. Ten typ tak ma i koniec.
Pozostają tylko makra, którymi można to zrobić tak jak chcemy.
 
2015-03-19, 14:12
Pomógł 0 raz(y).
Włodzimierzu, jesli chodzi o ustawienie głównej konfiguracji arkusza (drugie zdjęcie zamieszczone przez Ciebie), to próbowałem tym coś zdziałać wcześniej ale nie uzyskałem żadnego rezultatu...
Nie wiedziałem natomiast o tym że ma znaczenie gdzie się umieści notatkę, w lub poza widokiem, przetestuję to sobie jeszcze żeby zobaczyc różnicę.
Twoje sugestie tylko potwierdzają mnie w tym żeby rozwiązać problem w sposób podany przez Pawła.
Tak czy inaczej jestem wdzięczny wszystkim za zaangażowanie i pomoc!
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-03-19, 14:42
Pomógł 405 raz(y).
Po to jest właśnie blokowanie focusu widoku, wówczas niezależnie gdzie umieścimy notatkę (lub cokolwiek, np. linię szkicu) podpięta będzie do tego widoku.
 
2015-03-31, 22:53
Pomógł 0 raz(y).
Przyszedł czas żeby wznowić temat, niestety...
Potrzebuję stworzyć złożenie i dołączyć do niego tabelę listy materiałów, w tabeli chciałbym miec rubrykę z nr. rysunków poszczególnych części, problem polega na tym że podane wcześniej rozwiązanie w tym przypadku nie działa poniewaz nie mam mozliwości dodawania kolejnych właściwości w jedną kolumnę jak robiłem to wcześniej w polu tekstowym.
Ktoś zna jakieś wyjście z sytuacji? jak podpiąć wiele właściwości w jednej kolumnie tabeli?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-04-01, 07:10
Pomógł 405 raz(y).
W tabeli bom można zastosować równania, nie działa to w liście elementów ciętych. Szukaj w pomocy, hasło "równania w bom". Na stronie szkoleniasolidworks.pl pokazałem jakiś czas temu taki przykład (w sekcji tips & tricks).
 
2015-04-01, 18:21
Pomógł 0 raz(y).
Wszystko pieknie, wszystko ładnie, tylko dlaczego wyświetla mi maksymalnie 3 kolumny? Nie ma możliwości połączenia wiekszej ilości?
Korzystam z formuły 'AAA'"."'BBB'"."'CCC'"."'DDD'
Powinienem otrzymać:
AAA.BBB.CCC.DDD a otrzymuje AAA.BBB..DDD

Troche nie logiczne jak dla mnie, zna ktoś przyczynę? Na pewno nie jest to wina konfiguracji CCC, z tego względu że po zamianie kolejności wyświetla sie ona, ginie zawsze ta na trzecim miejscu.
 
.
2015-04-01, 18:38
Pomógł 52 raz(y).
Ja dla kolumny Numer rysunku zastosowałem równanie :

IF(`nrrys`"";`nrrys`;`Description`)

może Cię coś natchnie :)

PS .
Między `nrrys` i "" powinny być znaki mniejszy i większy ale forum ich nie przyjmuje w treści posta.
 
2015-04-01, 18:46
Pomógł 0 raz(y).
Włodzimierzu, znam podany przez Ciebie sposób jednak on tez niedziałał.
Problem został rozwiązany, w jaki sposób? SolidWorks się już dzisiaj chyba przepracował, zresetowałem go i wrócił mu rozum do glowy :-) Niewiele brakło a ja straciłbym swój razem z nim.
Jednak za dobrze było by gdyby wszystko sie udało, jakim prawem obcina mi początkowe zera z numeracji rysunku?? Powinno być. AA.01.01.01 a jest AA.1.1.01
Gdzie się podziały dwa brakujące zera? obstawiam że coś jest zaznaczone bądź odznaczone głęboko, głęboko w opcjach, puki co znaleźć nie mogę.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT