SolidWorks >> Rysunki >> Wymiarowanie
Autor Wypowiedź
2015-06-15, 10:27
Pomógł 0 raz(y).
Witam

Mam problem z następującymi zagadnieniami:



1. Czy tworząc dokumentację 2d można w szybki sposób logicznie zwymiarować rysunek tak aby był czytelny dla frezera na produkcji? W tej chwili jak korzystam z autowymiarowania to program wrzuca mi całą masę wymiarów w sposób mało czytelny przez co trzeba i tak usiąść i poświęcić czas na ręczne poprawienie wymiarowania.



2. Czy po ręcznym zwymiarowaniu rysunku jest funkcja, która sprawdzi czy wszystkie krawędzie i otwory zostały zwymiarowane? Chodzi mi o to aby po odesłaniu rysunku na produkcję nie dostawać telefonów, że przy bardziej skomplikowanym rysunku gdzieś jakiś otwór nie został zwymiarowany.
 
.
2015-06-15, 10:53
Pomógł 52 raz(y).
CAD to po polsku oznacza 'komputerowe wspomaganie projektowania' a nie zastępowanie myślenia inżyniera.
Ja nie korzystam z autowymiarowania bo potem jest nieraz więcej roboty niż przy wymiarowaniu ręcznym.
Można sobie trochę pomóc wybierajęc w szkicu modelu wymiary, które są przenoszone do rysunku ale i tak je potem trzeba układać.
Jeśli chodzi o kontrolę kompletności wymiarowania w rysunku to ja się z czymś takim nie spotkałem. W wypadku otworów pewnym wyjściem jest stosowanie tabeli otworów, która podaje położenie i rodzaj wszystkich otworów na wskazanej powierzchni.
Jeśli obróbkę przeprowadza się na obrabiarkach CNC to w zasadzie rysunki nie są potrzebne, model zawiera wszystkie wymiary.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-06-15, 11:32
Pomógł 405 raz(y).
Nie ma czegoś takiego, co sprawdzi czy wszystko jest zwymiarowane - komputer musiałby myśleć.

Użytkownik za to odpowiada. Komputer co najwyżej może pilnować, by szkice zawsze były dodefiniowane. Tyle tylko, że tam mamy relacje (np. prostopadłość) a osoba czytająca rys. patrzy na wymiary a nie relacje. Pomijam fakt przyjmowania bazy wymiarowej i inne takie, które pośrednio narzucają sposób obróbki, skąd "CAD" miałby to wiedzieć?

Dziś większość modeli obrabianych jest na CNC więc wymiary z rysunku często schodzą na dalszy plan, ale jeżeli w firmie nie ma CNC to rzeczywiście trzeba na to poświęcić więcej czasu i raczej żaden automat tego nie wykona.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT