SolidWorks >> Rysunki >> Tabela otworów
Autor Wypowiedź
2016-11-25, 22:33
Pomógł 36 raz(y).
Witam Wszystkich,

W jaki sposób wykonać, wstawienie tabeli otworów do rysunku 2D, aby punkt zerowy był w osi krawędzi ścian. Nadmienię, że jeśli jest otwór w tym centrum, to na bazie tego otworu wszystko jest OK, ale jeśli tego otworu (w tym centrum) nie ma, to jak wykonać tą bazę. Po niżej rysunek z hm.. małym oszukaniem SW, aby baza była w centrum danej części.



... i " C1 " (ostatni wiersz tabeli) dodałem extra, aby mieć odniesienie X=0, Y=0 (centrum) odniesienie dla obrabiarki CNC.
Proszę pokazać mi, w jaki sposób jest to możliwe w SW17.

Pozdrawiam.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-11-28, 20:57
Pomógł 405 raz(y).
Ja to zawsze oszukiwałem tak, że dodaję linię podziałową (tak by się przecinały w środku 2 krawędzie) lub czasem, jeżeli nie chcę utracić dodanych wcześniej adnotacji, to dodaję powierzchnię planarną i wybieram jako odniesienie jej krawędzie. Działa niezależnie od wersji. Można oczywiście dodać otwór w centrum i ukryć krawędź, ale ma to wpływ na masę itp. Chyba, że o średnicy 0,001mm.



 
2016-11-29, 05:06
Pomógł 36 raz(y).
Witaj Pawle,

Dzięki za odpowiedź. Spodziewałem się, że jest jakaś opcja, o której jeszcze nie wiem, no ale skoro Ty również wykonujesz w podobny sposób, to OK.

Dziwne w tym jest, że taki program jak SW, nie ma możliwości (coś podobnego jak wiązanie zaawansoawane - szerokość) zaznaczenia 2x po 2 krawędzie, aby mieć środek (centrum) części.

Uważam, że robiąc np. wykrojniki, matryce, takie bazowanie jest najlepszą metodą określenia odległości wszystkich otworów wzgledem środka, gdzie setki mm odgrywają bardzo ważną rolę, bez wzgledu na wymiary zewnętrzne danej części. Taka obrabiarka CNC, mierząc sondą ma środek (centrum) a operator wpisuje tylko wymiary z tabelki. Ale cóż, trzeba iść na kompromis i improwizować.

Pozdrawiam.
 
.
2016-11-29, 07:15
Pomógł 52 raz(y).
Można jeszcze umieścić na środku ściany punkt z opcją przyciągania poz/pion , No ale to nadal lekkie oszukiwanie.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-11-29, 09:08
Pomógł 405 raz(y).
Tu się zgadzamy, że opcja jest potrzebna i uzasadniona. natomiast wymogi programu są takie a nie inne. Mogę jeszcze zapytać na forum ogólnym SW, czy zna ktoś jakieś rozwiązanie.

Spróbuję jeszcze poszukać.
 
2016-11-29, 16:48
Pomógł 36 raz(y).
    Kęska Paweł
    Tu się zgadzamy, że opcja jest potrzebna i uzasadniona. natomiast wymogi programu są takie a nie
    inne. Mogę jeszcze zapytać na forum ogólnym SW, czy zna ktoś jakieś rozwiązanie.
   
    Spróbuję jeszcze poszukać.



Będę wdzieczny, może też innym się przyda.

Pozdrawiam.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-11-29, 20:37
Pomógł 405 raz(y).
Punkt szkicu na środku (co pisał Włodzimierz) lub linia podziałowa wydaje się najrozsądniejsza.

Jeżeli płyta bazowa jest tak narysowana, że początek układu współ. ma w środku, to w rysunku pokazuję ten początek, wstawiam punkt szkicu (relacja wspólnie) i on jest odniesieniem dla tabeli otworów.

Można też w modelu wstawić punkt na środku ściany (jako geometria odniesienia) i dalej w rysunku wstawić punkt szkicu odnoszący się do tamtego.
 
.
2016-11-30, 07:38
Pomógł 52 raz(y).
Punkt na środku ściany w modelu nie zawsze jest dobrym pomysłem bo jest on umieszczany w środku ciężkości ściany, więc otwory, wycięcia itd. przesuwają go względem środka symetrii.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-11-30, 10:47
Pomógł 405 raz(y).
    Śmieszek Włodzimierz
    Punkt na środku ściany w modelu nie zawsze jest dobrym pomysłem bo jest on umieszczany w środku
    ciężkości ściany, więc otwory, wycięcia itd. przesuwają go względem środka symetrii.

Potraktowałem to jako oczywistą oczywiść, że punkt taki wstawiamy na początku, kiedy nie ma otworów na ścianie...
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT