SolidWorks >> Rysunki >> Wymiary
Autor Wypowiedź
brak
2011-02-16, 13:58
Pomógł 0 raz(y).
Chcialbym sie zapytac, jak wstawiacie wymiary.
Oczywiscie jest pare metod:
Wczytanie z modelu - zaleta jest to ze mozna zmieniac model z poziomu rysunku- wada jest to ze przy skaplikowanym modelu robi sie duzy balagan po wczytaniu wym do rysunku
Dimexpert - na ile mozna mu ufac i jak macie go ustawionego??
Reczne dodawanie , lub polautomatyczne od baz.
Moze znacie cos jeszcze...
Otoz pytanie jest nastepujace, jaka metoda jest najefektywniejsza? czy da sie zrobic klik i wszystko gotowe , czy trzeba sleczec godziny i recznie wymiarowac??
Z gory dzieki za opinie
 
Mechanical Engineer
2011-02-16, 16:24
Pomógł 3 raz(y).
Z mojego punktu widzenia, bardzo efektywne jest wymiarowanie za pomoca DimXpert'a, ostatnio sie do niego przekonalem, ale wszystko zalezy od tego co kto lubi.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2011-02-16, 17:36
Pomógł 405 raz(y).
A mnie się wydaje, że to baaaardzo zależy od konkretnej sytuacji (raczej niż od tego co kto lubi). Przykładowo wypraskę o skomplikowanym kształcie dimxpertem można sobie podarować... Sprawdza się natomiast znakomicie dla płaskich elementów z otworami, gdzie można wstawiać wiele wymiarów ortogonalnych. Również dobrze sobie radzi z elementami cylindrycznymi typu kołnierze - ale dobrze jest wpierw ustawić odpowiedni typ wymiaru średnicowego.
Wymiary pobierane z modelu też są dobre, jeżeli leżą na "odpowiednich" płaszczyznach adnotacji. Oczywiście dla bardziej skomplikowanych przypadków należy przeanalizować, czy lepiej wstawić wymiarów np. 50 i usuwać 20, czy może lepiej wstawić ręcznie 30. Zawsze jednak można wstawić wymiary tylko danej operacji. Natomiast nie wydaje mi się, żeby miało sens odpowiednie przygotowanie wymiarów w modelu.
Są jeszcze inne typy wymiarów jak łańcuch, które też są przydatne.
Zawsze można też użyć dimxpert managera (ikona obok konfiguracji) i też bardzo ładnie zwymiaruje [niektóre części]- ale co ważne, później róźowe wymiary można pobrać do rysunku.
W mojej ocenie wszystko zależy od konkretnego przypadku i rodzaju elementu - najlepiej prawdopodobnie jest umiejętnie łączyć wszystkie dostępne narzędzia by efekt był zadawalający.
 
brak
2011-02-21, 13:55
Pomógł 0 raz(y).
Znalazlem perelke na SW forum:
https://forum.solidworks.com/message/208265#208265
Jest tam piekna prezentacja o DimXpert w zalaczniku zip ( drugim poscie )
moze warto by wczytac na strone ( nie wiem co z prawami autorskimi )
 
 
2013-03-16, 19:28
Pomógł 0 raz(y).
mam problem odnosnie dimxperta, a dokladniej rzecz biorac podczas automatycznego wymiarowania czesci czylindrycznych czy to kolkow czy walkow dimxpert pokazuje mi wciaz, iz czesc nie jest w pelni zwymiarowana mimo tego iz niezbedne wymiary sa podane. czy moze ktos sie orientuje jak to poprawic ?
czesci chce zwymiarowac za pomoca dimxperta gdyz pozniej chce uzyc tolanalysta i nie jestem pewna czy nie zdefiniowane w pelni czesci dadza poprawny wynik w analizie tolerancji.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT