SolidWorks >> Rysunki >> Kilka pytań o BOM
Autor Wypowiedź
SW,CATIA
2011-04-06, 10:54
Pomógł 3 raz(y).
Witam,
Chciałem spytać o kilka spraw odnośnie listy materiaółw:
1. Jak wykonać własny szablon tabelki materiałów? Standartowo pokazuje się nr częśći, nazwa,materiał, ilość. Gdzie?Jak to zmienić i wykonać listę pod moje potrzeby?
2. Z ciekawości przypisałem do jednej z części w złożeniu materiał, ale niestety nie pokazał się on w BOM:( trzeba to jakoś zlinkować? Gdzieś indziej wpisać? Chciałbym aby z automatu można było wypełnić rubrykę materiał.
3. Czy jest możliwość zapisu BOM do innego pliku np. PDF bez wstawiania jej wcześniej do okna roboczego? Obecnie trzeba wstawić tabelę np. w assembly a dopiero potem zapisać.
4. W tabeli jest np. kolumna "Opis" jak to wypełnić w pliku części aby to się też z automatu wpisywało do assembly?
 Na razie to tyle:) Jak się to jeszcze rozwinie to zapytam.
Z góry dzięki za info. Pozdrawiam
gtokarczyk
PS. Zauważyłem że jak wstawiłem BOM do assembly to w drzewku jest opcja ukryj tabelę. Ukryłem poruszałem modelem i po pokazaniu tabelki nie mogę jej edytować:( Wie ktoś czemu?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2011-04-06, 22:21
Pomógł 405 raz(y).
AD1&2. Trzeba zdefiniować linki dla kolumn BOMa z właściwościami dostosowanymi. Żeby można było podpiąc masę musi ona zastać zdefiniowana we właściwościach części - w pierwszym polu dowolny nagłówkek a w trzecim SW-Mass - czytana automatycznie z właściwości masy.
AD3. Bom można zapisać do csv, txt i xls - ale musi zostać wstawiona tabela - inaczej to nie ma sensu bo odnosi się dynamicznie  do danej konfiguracji.
AD4. Można ją pobrać z części, można zdefiniować w generatorze właściwości odpowiedni wpis, można użyć driveworks xpressa aby utworzyć odpowiednie reguły.
BTW - to o co pytasz na szkoleniu żeby to dokładnie wytłumaczyć zajmuje +- 2h - ciężko odpowiedzieć na w kilku zdaniach na te pytania.
 
SW,CATIA
2011-04-07, 09:51
Pomógł 3 raz(y).
Witam,
Co do tego że jest to temat na szkolenie to się domyślam:) Dzęki za pomoc:)
Kielka rzeczy sobie wykombinowałem, ale i tak kilka nie wiem:
1. Jak spowodować aby numeracja części w tabelce szła od dołu? jak się to robi wg. normy narasta numeracja nad tabelką rysunkową w górę. 
2. Co do mojego szablonu tabelki to otworzyłem jakąś tam w pustym pliku części i ją zmieniłem i zapisałem jako szablon tabelki BOM i mogę ją wskazać przy następnym BOM'ie. Czy można to jeszcze zrobić jakoś inaczej nie spod SW? 
3. Co do tabelki jeszcze, jest tam komórka "Materiał" i chciałem zlinkować aby wskakiwało jaki materiał mam ale jak chciałem wskazać :połącz z właściwością" to w polu do wybrania nie ma zmiennej która by odpowiadała za materiał:( Jak to podpiąć?
pozdrawiam
gtokarczyk
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2011-04-07, 17:15
Pomógł 405 raz(y).
Ad1. 
 
Tego nie określa żadna norma... kiedyś tak się robiło z prostego powodu - jak były zmiany to łatwiej było dopisać coś na górze. A jeżeli jest na to norma to chętnie ją poznam - raczej to zależy od standardów danej firmy.
Ad.2
Można przygotować tabelę w excelu - raczej odradząłbym. Nie do końca rozumiem, jak i po co robić to inaczej skoro działa to dobrze.
Ad.3.
Jest zmienna materiał i znajduje się w trzeciej kolumnie właściwości masy - "SW-Material@nazwa części.SLDPRT". Robi się to tak samo jak z innym właściwościami.
Polecam film - http://www.pswug.info/video/41/Szablony_SolidWorks/
Tebalę BOM tworzy się tak samo jak tabelkę rysunkową z tym, że podpina się kolumny a nie adnotacje.
 
SW,CATIA
2011-04-07, 18:05
Pomógł 3 raz(y).
Witam,
Dzięki za info. Co do normy to użyłem przenośni:) że dawniej tak się robiło z oczywistych względów:)  
Za filmik dzięki przypatrze się co i jak.
Pozdrawiam gtokarczyk
 
-
2012-09-08, 21:17
Pomógł 0 raz(y).
Witam,

Mam problem z utworzeniem szablonu BOM w którym w ostatnim wierszu część kolumn bedzie ze sobą połączona. Udaje mi się zrobic taką tabelę wstawiając na jej końcu kolejny wiersz, następnie łączę część komórek i ręcznie zmieniam ich wartość. W ostatniej komórce wstawiam połączenie z właściwością dostosowaną modelu złożenia. Program zapisuje jednak szablon BOM nie uwzględniając zmian wprowadzonych w ostatnim wieszu. Czy jest jakiś sposób na utworzenie szablonu w którym komórki w ostatnim wierszu będą połączone i będą miały sztywno przypisane wartości?



 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-09-10, 08:33
Pomógł 405 raz(y).
Nie do końca rozumiem stwierdzenie
    łączę część komórek i ręcznie zmieniam ich wartość (...) i dalej będą połączone i będą miały sztywno przypisane wartości?

Można oczywiście przerwać link i wpisać wartość, można też połączyć kolumny lub wiersze równaniem ale jak to ma do końca wyglądać ?
Bo chyba nie chodzi o masę złożenia? Tą wart. można pobrać bezpośrednio.
 
-
2012-09-16, 11:37
Pomógł 0 raz(y).
Chodzi o to żeby utworzyć szablon listy materiałów w któym w ostatnim wierszu połączę część komórek w jedną i w utworzoną komórkę wpiszę wartość jak na załączonym w poprzednim moim poście przykładzie: łączę 3 komórki w czwartym wierszu i wpisuję "MASA CAŁKOWITA". W ostatniej komórce wyciągam natomiast masę złożenia z właściwości dostosowanych modelu złożenia.

Czy istnieje możliwość utwożenia szablonu listy materiałów w którym ostatni wiersz będzie wyglądał jak na podanum przeze mnie przykładzie, czy muszę go za każdym razem przerabiać ręcznie?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-09-16, 12:29
Pomógł 405 raz(y).
Wygląda na to, że się nie da:(
Ja zrobiłbym sobie drugą ogólną tabelę z masą złożenia, po wstawieniu BOM wstawiam drugą i przyciągam narożnikiem.

Może w tabeli na Excelu by się dało...
Albo w innym miejscu umieszczaj - np. w tabelce rysunkowej, tam gdzie dla części jest mase części.
 
-
2012-09-16, 13:02
Pomógł 0 raz(y).
Dzięki za odpowiedź.

W sumie to najwygodniej jest mi dodawać ostatni wiersz tabeli i go każdorazowo edytować.

Pozdrawiam
 
Smiter
2013-09-10, 09:26
Pomógł 0 raz(y).
Hej,

Pytanie z dziedziny BOM versus PDM - dotyczące BOM w rysunku złożeniowym.

Chciałbym aby w jednej z kolumn, poza nazwą pliku (np. pole Title z PDM) pojawiła się wartość FileID (ale dla pliku 2D - rysunku). W przypadku FileID3D (modelu) nie ma problemu - w rozwijanym menu jest taka wartość, w przypadku FileID2D niestety jej brak.

W sumie jest to dosyć oczywiste, przecież BOM pobiera własności z modeli, a nie z rysunku... ale to rysunek (!) wysyłamy na warsztat (do dostawcy), a nie model - w większości przypadków.

Jakieś makro czy coś do automatycznego (?) kopiowanie właściwości FileID2D do listy właściowści w modelu ??

Z góry wielkie dzięki za pomoc.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT