SolidWorks >> Arkusze blachy >> Rozwinięcie fragmentu stożka z kołnierzem
Autor Wypowiedź
2010-06-05, 23:07
Pomógł 0 raz(y).
Witam,
Mam taki problem, meczący mnie już jaki czas. Chodzi o zrobienie wycinka stożka z blachy który miałby wywinięty kołnierz.

Zrobienie wycinka stożka nie jest problemem jednak dodanie w jakikolwiek sposób kołnierza powoduje albo błędy w przebudowie rozłożenia albo też nie ma możliwości jego dodanie bo z tego co zrozumiałem nie można zrobić odgięcia krawędzi na płaszczyźnie nie planarnej.
W załączony rysunku jest to zwykły obrót po ścieżce jednak nie można go przekonwertować na arkusz blachy.
Czy jest w ogóle możliwe w SW zrobienie elementu z blachy (np. zwykłej rury) z wywiniętym kołnierzem?
Pozdrawiam,
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-06-06, 10:18
Pomógł 405 raz(y).
Nie jest możliwe bo to nie jest gięcie!
Nawet jeżeli SW umożliwia zginanie krawędzi nieliniowych to nie ma żadnego algorytmu (oprócz współ. K) który umożliwiłby jego poprawne przeliczenie.
 
www.sylwester.blajer.org/blog
2010-06-07, 13:17
Pomógł 3 raz(y).
Jest możliwe aby to zamodelować jako arkusz blachy. Trzeba jednak wyjść od drógiej strony. Najpierw modelujemy kołnież później rurę. Jednak nie da się tego rozwinąć, bo SW rozwija od płaskiego elementu. Jeżeli długość rury jest większa niż jej promień to mamy bląd!!!
Model który przedstawiony jest na obrazku bardzo ładnie da się rozwinąć przy pomocy LogoPress, aplikacja ta ma wbudowane algorytmy oparte o elementy skończone i służy do rozwijania nie tylko elementów gietych ale również tłoczonych.
S.B.
 
2010-06-08, 20:26
Pomógł 0 raz(y).
Serdecznie dziękuję za odpowiedzi.
Potężny dodatek z tego LogoPress - aż za potężny :)
Czyli pozostaję zrobienie dwóch elementów ;) jednego do złożenia a drugiego do rysunku. Nie przypuszczałem, że tak warsztatowo prosta, operacja zawijania obrzeża powoduje takie zamieszanie w SolidWorks, ale fakt nie jest to operacja gięcia (jako gięcie przy pomocy prasy/giętarki krawędziowej - bo chyba o takie chodzi).
Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT