SolidWorks >> Konstrukcje spawane >> "Rozmiar" z człon konstrukcyjny do Dostosowanych właściwości
Autor Wypowiedź
2016-01-08, 15:58
Pomógł 0 raz(y).
Cześć,

W jakis sposób zaczerpnąć tekst opisującyc Rozmiar z Operacji Człon konstrukcyjny, aby z niego skorzystać w Dostosowanych właściwościach?
 
2016-01-08, 20:33
Pomógł 36 raz(y).
Witam.

W konstrukcji spawanej korzysta się z biblioteki el. spawanych i w nich są przypisane wymiar, średnica itd. W szkcu 2D lub 3D wstawiamy tylko ich długość co jest pokazane w tabelce el. cietych, a wyglada to tak:



Oczywiście trzeba taką bibliotekę sobie utworzyć, lub pobrać. Jest ona tworzona w:

C:Program FilesSOLIDWORKS CorpSOLIDWORKSlangenglishweldment profilesiso

Właściwości el. ciętych konstrukcji spawanych nie maja w tym przypadku nic wspólnego, chyba, że wstawimy (daną część) do nowej części, wtedy SW utworzy nową część i jej możemy przypisać właściwości, ale to przy bardzo dużych złożeniach lub, gdy chcemy dokładnie opisać np jakieś otwory fasole itd. itp.

Pozdrawiam.
 
.
2016-01-08, 20:58
Pomógł 52 raz(y).
Jest to dość skomplikowane. Próbowałem napisać makro do tego i działa ale tak trochę na około.
Ogólnie postępowałem tak. Tworzyłem notatkę , która miała hiperłącze do właściwości wybranego elementu konstrukcji spawanej np. Rozmiar , a następnie pobierałem zawartość tej notatki do właściwości dostosowanej. Potem usuwałem notatkę. Może jest inny sposb ale mi się nie udało tego znaleźć.
 
2016-01-08, 21:11
Pomógł 36 raz(y).
Witam.

Wystarczy miec tylko bibliotekę z profilami, rurami, ceownikami, prętami itd. i sprawa załatwiona. Pamietam jedno zdarzenie, że nie miałem jakiegoś tam el. i wykorzystałem o przybliżonych wymiarach, zmodyfikowałem go na wymiar jaki chcialem, to w tabelce el. cietych automatycznie sam się zmodyfikował, także jest to w jakis sposób powiązane. Moja biblioteka waży 121MB. a są to tylko szkice el. konstrukcji spawanej, które są wyciągane wg nadanego wczesniej szkicu 2D lub 3D tworzące już konstrukcje spawane wybranych elementów.

Pozdrawiam.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-01-08, 21:20
Pomógł 405 raz(y).
Kazimierz, to chyba nie o to chodzi.

Pytanie, czy w części jest 1 człon czy wiele obiektów? Wszystko zależy od kontekstu. Jest np. opcja zapisu obiektów z przeniesieniem własciwości konstr. spawanych do właściwości dostosowanych. Jak ich będzie wiele to jak miałoby to funkcjonować?

Popatrz także na post: https://forum.solidworks.com/thread/62295
 
2016-01-08, 21:53
Pomógł 36 raz(y).
Witaj Pawle,

Wydaje mi się, że wystarczjąca jest informacja (właściwości) z tabelki jak niżej:



Taki pilarz ma wszystko jak ciąć el. konstr. spawanej, chyba że czegoś nie rozumiem.

Pozdrawiam.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-01-08, 21:59
Pomógł 405 raz(y).
Ja to wszystko wiem, ale człowiek pytał jak te właściwości wyciągnąć z folderu konstr. spawanej do właściwości w menu plik. Nie wiem po co to komu, ale pewnie komuś to jest potrzebne bo to nie pierwsze takie pytanie.
 
2016-01-08, 22:25
Pomógł 36 raz(y).
OK rozumiem. Ja ta biblioteke mam z jakieś jeszcze starej ver. bo SW11 krzyczał, że to stara już wersja. Ale bardzo jest to mi pomocne, bo dość często wykorzystuję to także jako, choćby jeden element - człon.

Pozdrawiam.
 
.
2016-01-09, 15:19
Pomógł 52 raz(y).
    Kęska Paweł
    Ja to wszystko wiem, ale człowiek pytał jak te właściwości wyciągnąć z folderu konstr.
    spawanej do właściwości w menu plik. Nie wiem po co to komu, ale pewnie komuś to jest potrzebne
    bo to nie pierwsze takie pytanie.

Jednym z zastosowań może być umieszczenie tej informacji na rysunku w formie notatki , gdy chcemy zachować połączenie tej notatki z właściwością obiektu konstrukcji spawanej lub jesteśmy na tyle leniwi :) , że nie chce nam się tego przepisać ręcznie.
Można jak napisał Paweł zastosować zapis obiektu do pliku z przeniesieniem właściwości konst. spawanej.
Jeśli nie chcemy tworzyć osobnego pliku to trzeba wyciągnąć tę informację np. w sposób opisany przeze mnie wcześniej (przez hiperłącze).
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-01-09, 15:41
Pomógł 405 raz(y).
    Śmieszek Włodzimierz
      Kęska Paweł
      Ja to wszystko wiem, ale człowiek pytał jak te właściwości wyciągnąć z folderu konstr.
      spawanej do właściwości w menu plik. Nie wiem po co to komu, ale pewnie komuś to jest
    potrzebne
      bo to nie pierwsze takie pytanie.
   
    Jednym z zastosowań może być umieszczenie tej informacji na rysunku w formie notatki , gdy chcemy
    zachować połączenie tej notatki z właściwością obiektu konstrukcji spawanej lub jesteśmy na
    tyle leniwi :) , że nie chce nam się tego przepisać ręcznie.
    Można jak napisał Paweł zastosować zapis obiektu do pliku z przeniesieniem właściwości konst.
    spawanej.
    Jeśli nie chcemy tworzyć osobnego pliku to trzeba wyciągnąć tę informację np. w sposób
    opisany przeze mnie wcześniej (przez hiperłącze).



To akurat można rozwiązać za pomocą odnośnika, gdzie wybiera się powiązanie z właściwością konstr. spawanej:)
 
.
2016-01-09, 19:29
Pomógł 52 raz(y).
Hmmm . Można tak i można tak.
Pawle, od której wersji SW można odnośnik powiązać z właściwością konstr. spawanej. W SW 2010 tego nie było a w obecnie używanej przeze mnie SW 2015 jakoś mi to umknęło. Człowiek się uczy całe życie :)

PS.
Przećwiczyłem i nie zawsze to można zastosować. Odnośnik musi być powiązany przez wskazanie z elementem w widoku rysunku. Jeśli chcemy mieć notatkę w tabliczce to trochę się to komplikuje. Zastosowanie odniesienia do dostosowanej właściwości ułatwia życie dając możliwość automatyzacji. Tylko trzeba ją najpierw ustawić i to jest właśnie problem w tym temacie.
 
2016-01-11, 09:58
Pomógł 0 raz(y).
Dzięki za ciekawą dyskusje.
Już wyjaśniam kwestie zastosowania.

W firmie rysunki konstrukcji spawanych są tworzone nie tylko z członów konstrukcyjnych, ale także z elementów z blachy. Na tym rysunku za pomocą notatki, bądź odnośników jest umieszczany opis materiału na piły, bądź lasery 3d.
Opis ten jest aktualnie wprowadzany z ręki w Dostosowanych właściwościach, co może spowodować błędy w postaci "literówek".

Z racji, iż często korzystamy ze starszych projektów i do nich wgrywamy aktualne właściwości za pomocą makra to jedyne rozwiązanie jakie widzę to właśnie dostosowana właściwość w formie odnośnika do Rozmiaru.
 
.
2016-01-11, 11:51
Pomógł 52 raz(y).
Jeśli to jest odnośnik to proponuję powiązać go jak wcześniej opisano z właściwością elementu konstrukcji spawanej. W SW 2015 na pewno to jest, a wcześniej nie wiem.
 
2016-01-11, 12:19
Pomógł 0 raz(y).
Jest to na pewno pomocna rada, ale jeśli chodzi o projekty kilku letnie to nie wiem czemu, ale często jest coś nie tak w modelu z listą elementów ciętych i należy jak aktualizować. Co oczywiście jest do zrobienia, ale jak wspominałem szukam czegoś co możnaby podpiąć pod automat (wspomniane makro).
 
.
2016-01-11, 13:18
Pomógł 52 raz(y).
Z tego co pamiętam w poprzednich wersjach SW trzeba było ręcznie aktualizować listę elementów ciętych. Teraz można ustawić opcję automatycznej aktualizacji. W starych plikach pewnie opcja automatycznej aktualizacji jest wyłączona.
Może trzeba do makra dopisać funkcję aktualizacji listy elementów ciętych zanim się z niej skorzysta.
 
2016-01-12, 12:34
Pomógł 0 raz(y).
Dzięki wszystkim za dyskusje.

Myślę, że do czegoś dojdę.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT