SolidWorks >> Konstrukcje spawane >> Jak uniknąc spowolnienia pracy na części konstrukcji spawanej ?
Autor Wypowiedź
Konstruktor Cad
2016-02-12, 14:07
Pomógł 0 raz(y).
Witam
Mimo to iż jestem użytkownikiem Solid Works już kilka dobrych lat niestety jak dotąd nie przyszło mi pracować na pliku w którym zawiera się duża ilość członów konstrukcyjnych. Aktualnie pracuję nad modelem swojego własnego domu, który powoli budujemy z żonką. Na razie jestem na etapie takim: stworzyłem sobie części bazowe w złożeniu. Części te są modelowane w kontekście tegoż złożenia. Nazwane są odpowiednio baza fundament, baza parter itd. W owym złożeniu mam utworzone podłożenia odpowiadające nazwą elementów bazowych czyli fundament, parter itd. Podzłożenia utworzyłem w celu zamodelowania w nim wszystkich instalacji elementów szczegółowo, które zawierają się w częściach bazowych. Jedną z częśći podzłożenia którą nazwałem więźba dachowa jest utworzona jako konstrukcja spawana po to aby mieć liczbę murłat , krokwi itd. Lecz przy takiej ilości elementów ciętych praca staję się już dość oporna. W związku z tym mam wielką prośbę czy mógłbym prosić o kilka wskazówek na moje poniższe pytania?

1. jak lepiej jest w konstrukcji spawanej tworzyć kilka członów konstrukcyjnych czy jeden człon z kilkoma grupami aby nie zmulało pracy?
2. lepiej jest utworzyć szkic 3d z kreskami odpowiadającymi ilości krokiew czy szkic z jedna kreska a resztę elementów pociągnąć szykiem?
3. czy lepiej jest stosowanie kilku operacji z mniejszą ilością obiektów czy jedną operację na wielu obiektach co po prostu szybciej reaguje?

Ogólnie jakby mógł ktoś poradzić co nie należy robić aby nie zamulić pracy na pliku a jak już się to zrobi co zrobić żeby to odkiklać w prosty sposób? Czy są jakieś myki aby przyśpieszyć pracę na części w konstrukcji spawanej?

Prosiłbym o jakieś sensowne wskazówki.
Pozdrawiam
 
.
2016-02-13, 09:37
Pomógł 52 raz(y).
Witam,
Na wszystkie pytanie nie udzielę odpowiedzi bo aż takiego doświadczenia nie posiadam.
Ale jedno co zauważyłem to zdecydowanie szybciej wykonuje się szyk operacji niż operacja zawierająca szkic z szykiem elementów, dla takiej samej geometrii wynikowej.
 
Konstruktor Cad
2016-02-13, 19:50
Pomógł 0 raz(y).
Witam
Zawsze to jedno pytanie mniej :). Czyli inaczej ujmując lepiej więcej obiektów pociągnąć szykiem niż wykonać człon konstrukcyjny z jednego zagmatwanego szkicu w tym przypadku szkic3D, tak to mam rozumieć?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-02-13, 20:44
Pomógł 405 raz(y).
Witam,

Temat brzmi ciekawie, zawsze się zastanawiałem czy używa ktoś SW do podobnych celów, sam w przypadku mego domu niektóre elementy modelowałem, ale nie całość. Poprosimy o jakieś screeny :)

Druga uwaga natury ogólnej, jeżeli już teraz program ma problem z dachem, to obawiam się, że komputer w przypadku całości nie da sobie rady...

A odpowiadając na pytania.

Ad.1. Grupy zostały stworzone w konkretnym celu. Mają zastosowanie, jeżeli używamy tego samego profilu (i rozmiaru) przy jednoczesnej możliwości przycięcia wzajemnego grup. Więc można robić na grupach, a można rozłożyć na oddzielne szkice, ale trzeba będzie przycinać człony. Ja wymieniłbym dwie sytuację, gdzie nie warto używać grup - jedna to taka, gdzie zaznaczam szkic z drzewa operacji a nie klikając na jego segmenty, a druga kiedy wzajemne przycinanie nie spełnia moich oczekiwań. Robię to wówczas ręcznie.

Ad.2. Zdecydowanie lepiej robić szykiem, jeżeli elementy są identyczne. Po to ktoś je wymyślił...Poza tym można przyciąć od razu belkę, przygotować gotowy obiekt i taki dopiero kopiować szykiem.

Ad.3. Tutaj nie odpowiem ponieważ w mojej ocenie zależy do od kontekstu. Co jest bardziej wydajne można sprawdzić w statystyce operacji, jakie są czasy przebudowy. Zgadzam się z Włodzimierzem, że tam gdzie się da stosujemy szyki/lustro obiektów.

Ogólnie same zmiany w podejściu nie dadzą wielkiej różnicy na wydajności. Używaj trybu cieniowanego bez krawędzi, wyłącz niepotrzebne dodatki, zmniejsz trochę jakość wyświetlania, używaj konfiguracji i upraszczaj geometrię gdzie się da.

Otwieraj pliki wybiórczo, stosuj tryb odciążony (w złożeniu), używaj polecenia Wyizoluj i na pewno będzie się pracowało lepiej. A ogólnie pewnie przydałby się mocniejszy sprzęt, nie znamy wersji programu i konfiguracji komputera, ale z opisu wynika, że może być nieco słaby.
 
Konstruktor Cad
2016-02-14, 19:16
Pomógł 0 raz(y).
Witam

Screeny, ależ proszę bardzo :).





Na razie tylko tyle gdyż stoję w miejscu i zastanawiam się w jaki sposób rozwiązać moje powyższe problemy, jak widać blacha na dachu nie kompletna z tego względu.

Trochę zacząłem jak prawdziwy budowlaniec czyli od dachu :D ale to tylko z uwagi iż muszę zamówić więźbę dachowa a niestety po adaptacji projektu, który żeśmy z żonką dość przerobili nie mamy żadnego aktualnego zestawienia więźby dachowej, to niestety za sprawą projektanta który adoptował :/. Rada nie rada musiałem coś stworzyć a że się zabrałem do modelowania niektórych części domu stwierdziłem że już całość może zamodeluje żeby pomysły, które mi krążą po głowie ze sposobem wykonania różnych rzeczy nie przepadły. To jest tak nawiązując do rozważań kolegi Pawła.

Natomiast nawiązując do drugiej uwagi to muszę powiedzieć że nie jest tak tragicznie z całością gdyż całe złożenie jeżeli odciążę poszczególne elementy śmiga jak złoto. Najgorzej jest z przełączaniem okna rysunkowego, wtedy się zaczyna jazda no i edycja samego pliku w tym przypadku aktualnych działaniach na więźbie dachowej.

Miałbym w sumie też kolejne pytanie czy da się jakoś do rysunku ładować odciążony model gdy mamy go otwartego w innym oknie żeby nie przeładowywał pliku podczas przełączania na okno rysunku?

Jeżeli chodzi o Ad2 czyli ogólnie szyk jest powiedzmy "lżejszy" dla SW niż rozbudowany szkic?

Co do Ad3. powiem tak że już o tym myślałem żeby po próbować kilkoma metodami ale nie mam na to czasu po prostu :/.

Jeżeli chodzi o sprzęt myślę że nie jest taki najgorszy aczkolwiek nie najlepszy, mianowicie:

- procesor Intel core i5 3,1 GHz
- 8 Gb ramu DDR 3
- płyta MSI Z77A G43
- karta graficzna ATI SAPHIRE RADEON TOXIC OC HD 5850 1GB nie dedykowana ale sobie radzi w miarę
- Windows 7 ultimate x64
- 2 dyski Samsung 500GB wpięte w RAID0
- SW 2013
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-02-15, 19:00
Pomógł 405 raz(y).
Nie dziwię się, że wolno działa ponieważ tych elementów jest b. dużo. Tak samo dachówka/blacha dachowa - nie widzę z bliska ale mam nadzieję, że wykonałeś to poprzez nałożenie tekstury a nie rzeźbienie wzorów i później szykiem setki wystąpień...

Co do pytania o "lżejszy szkic" - trzeba zrozumieć jak to działa. Jeżeli mogę wyodrębnić obiekt, który jest docięty itp. to jaki problem żeby go skopiować a nie zaznaczać podczas operacji człon konstrukcyjny?

Odnośnie odciążania, działa to tak, że jeżeli gdziekolwiek jest wczytany model do pełnej pamięci to już jest wszędzie załadowany z całą historią. To nie jest kwestia okien SW. Widać to wszystko w oknie eksploratora SW.

A co na koniec mogę poradzić, przełącz tryb na cieniowany bez krawędzi. Stosuj konfigurację, jeżeli pracujesz nad dachem, ładuj tylko tę część do pamięci. Jeżeli pracujesz nad kondygnacją, otwórz ten fragment. JEżeli mimo wszystko chcesz widzieć wówczas dach - utwórz wersję uproszczoną składającą się wyłącznie z płaskiego poszycia. Zero belek, krokiew, łat itp.

W komputerze najgorzej wypada moim zdaniem karta graficzna.
 
Konstruktor Cad
2016-02-15, 22:51
Pomógł 0 raz(y).
Troszkę tych elementów jest niestety.
Co do dachówki jest to blacho-dachówka i wykonana za pomocą członu konstrukcyjnego a mianowicie cały arkusz w tym przypadku 1190x1915 jako jeden człon konstrukcyjny.

Hmm muszę Cię zmartwić ale własnie człon ten wykonałem z wszelkimi falami jakie są na arkuszy blacho-dachówki :D. Wszystko po to aby mieć obraz ile arkuszy mi pójdzie na cały dach i czy będę mógł odpadki wykorzystać. A po drugie chce mieć kompletny dom z wszystkimi detalami. Może będzie to ciężkie do wykonania ale postaram się wykonać. Na koniec chcę odpalić wszystko z detalami, chyba będzie się odpalać z dzień :D.
Powiecie pewnie że znowu zaczynam od końca ale skoro więźbę zrobiłem to już postanowiłem skończyć dach i później się wezmę do fundamentów, które są już wykonane w rzeczywistości :))

Jeżeli chodzi o szkice to już zaskoczyłem jak się nimi posługiwać aby całość ładnie chodziła dzięki wcześniejszym radom :)

Jeżeli chodzi o końcowe podsumowanie Pawle to jak najbardziej tak właśnie działam :).

Powiadasz karta .. hmm no nie jest to dedykowana niestety ale jak wspomniałem daje radę, myślę że jak już to przydałby się lepszy procek i więcej RAM-u ale może kiedyś :)

Tak w ogóle to zrobią kiedyś coś z SW aby wykorzystywał przy normalnej pracy na pliku więcej niż jeden rdzeń ??

Tymczasem dziękuję za rady, były bardzo pomocne. jeżeli by kogoś interesowały dalsze moje postępy mogę wrzucić za jakiś czas parę screenów jak coś ruszę dalej:). Postaram się w lepszej jakości niż te powyżej.
Pozdrawiam
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT