SolidWorks >> Złożenia >> Problem ze "stołem" na zawiasach
Autor Wypowiedź
2014-06-18, 16:17
Pomógł 0 raz(y).
Witam,

Solidworksa zaczynam dopiero ogarniać i prosiłbym o małą pomoc przy jednym z projektów.
Projektem jest "stół" składający się z 2 kątowników które po złożeniu stołu stykają się jedną z krawędzi, a po rozłożeniu rozsówają się tak aby przestrzeń pomiędzy nimi uformowała określony trapez.

Podczas rozrysowywania wszystkiego stwożyłem potrójny zawias który odchyla się w 2 osiach oraz jest skrętny i właśnie na takich czterech [docelowo 10-bo tyle nóg ma mieć stół] zawiasach pracuje cała konstrukcja.

W momencie kiedy trzy z czterech nóg mam powiązane z nieruchomą podstawą lub dwie powiązane w pełni i dwie powiązane jedynie kantem zawiasu, całość pracuje wg założeń.
Natomiast kiedy próbuję powiązać czwartą nogę lub uzupełnić dwa brakujące wiązania [rozumiem że da się powiązać każdą nogę jednym wiązaniem, natomiast na potrzeby projektu/opisywanego problemu każda noga jest wiązana w 2 punktach], podczas próby przesówania którejś połówki pokazuje się komunikat iż wybrany komponent jest całkowicie zdefiniowany i nie ma możliwości jego przesunięcia.

Poniżej zrzuty ekranu obrazujące problem [dwie środkowe nogi jak na razie nie są powiązane i do momentu rozgryzienia tego problemu uznaję je za nieważne]:

Rzut ogólny 1


Rzut ogólny 2


Rzut ogólny 3 - po rozłożeniu


Sposób powiązania przednich [krótszych nóg]


Sposób powiązania nóg tylnych na 1 wiązanie - wtedy jeszcze mam możliwość składania i rozkładania stołu, a samo wiązanie działa jako dodatkowy zawias, na pomarańcowo oś skrętna


Po dodaniu drugiego wiązania w poniższy sposób komponeny stają się w pełni zdefiniowane



Pytanie brzmi: Co jest z owym projektem nie tak?
Czy to kwestia mojego błędu w wyniku którego konstrukcja klinuje się po solidnym umocownaiu nóg ze względu na za mały/za duży odstęp pomiędzy przywiązanymi do podstawy nogami [wydaje mi się że potrójny zawias powinien umożliwić pełne dopasowanie], czy jakiegoś ustawienia w programie którego jeszcze nie zgłębiłem, a które po umocowaniu wszystkich czterech nóg pozwala na poruszanie komponentem w pełni zdefiniowanym.
 
2014-06-18, 19:26
Pomógł 0 raz(y).
Nie wiem czemu ale nie mogłem edytować poprzedniego postu...

Z instrukcji Solidworks'a:
"Nie można przenieść komponentu, którego pozycja jest unieruchomiona lub całkowicie zdefiniowana"

W takim razie poprawne pytanie brzmi co przestawić w programie, albo jak obejść problem przenoszenia całkowicie zdefiniowanego komponentu aby sprawdzić czy jego wychylenia zgadzają się w zadanych osiach?
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT