SolidWorks >> Złożenia >> Konfigurowanie część
Autor Wypowiedź
Użytkownik usunięty
Roman Tasiemiec
Witam wszystkich
Mam nadzieje że dobrze sformuje to pytanie :/. Otóż, chodzi mi oto aby zapomocą kilku drobnych operacji zmienić kilka elementów w złożeniu. mamy na przykład Stoł z nogami o długości X i szerokości Y oraz wysokości Z i jak w prosty sposób manewrować tymi wymiarami bez wchodzenia do części i zmieniania wymiaru w szkicu.
 
Panienka do wszystkiego
2010-06-04, 18:28
Pomógł 66 raz(y).
Witam,
 
musisz stworzyc w czesciach tzw. konfiguracje, ktore przedstawiaja je w roznych wymiarach. A potem to proscizna - w zlozeniu we wlasciwosciach wybierasz wlasciwa konfiuracje czesci.
 
Prosty przyklad -   http://w148.wrzuta.pl/plik/4WXMOc8BvpX/stol
 
Pozdr. tomek
 
2010-06-05, 10:26
Pomógł 2 raz(y).
Możesz też zrobić to inaczej niż zaproponował Tomek. Kwestia tego czy potrzebujesz tych konfiguracji, o których wspomniał, czy chcesz po prostu zieniać części. Można zrobić te części w kontekście złożenia. Najpierw zrobić szkic (szkice) w złożeniu. Połączyć odpowiednie wymiary z równaniami. Potem rzutując ten szkic tworzyć szkice (lub części szkiców) tworzonych w kontekście części złożenia. I tym sposobem masz, poprzez równania, natychmiastową możliwość zmiany wymiarów.  
 
 
Panienka do wszystkiego
2010-06-05, 21:58
Pomógł 66 raz(y).
Witam panowie,
musze jeszcze dodac bardzo wazna informacje do tego tematu. Otorz wszystkie czesci (bez konfiguracji) zabudowane w jakims zlozeniu X sa (powinny byc) unikalne tez z nazwy. Jak taka czesc zabudujemy potem do zlozenia Y i zmienimy wymiary, to zrujnujemy przeciez zlozenie X. Wyjscia sa dwa:
1. Konfiguracje - np O-Ring albo profil aluminiowy
2. Zapisz jako nowa czesc (kopie) pod nowa, unikalna nazwa. Taka czesc mozna zmieniac do woli.
 
Pozdr. tomek
 
Sky is the limit
2010-06-05, 22:56
Pomógł 0 raz(y).
Wszystkie sposoby wyżej zaprezentowane są jak najbardziej OK. Osobiście w podanym przez kolegę Damiana przykładzie utworzyłbym Tabelę konfiguracji i w bardzo prosty sposób za pomocą Excela zmieniłbym (i przede wszystim utworzył) konfigurację tego stołu
 
2010-06-06, 10:45
Pomógł 2 raz(y).
Tu Tomku nie koniecznie tak. Ja myślałem o zupełnie innym rozwiązaniu.
Tworzymy złożenie. W złożeniu odpowiednie szkice. Wiążemy równaniami. Na podstawie tych szkiców (zrzutowanych) tworzymy nowe części w kontekście złożenia. Zapisujemy złożenie. Wyskakuje okienko z pytaniem czy wirualne komponenty zapisać wewnątrz złożenia czy jako oddzielne pliki. Wybieramy wewnątrz złożenia. Otzymujemy jeden plik (złożenie). Jeżeli chcemy stworzyć plik złożenia z innymi wymiarami stołu zapisujemy złożenie zmianiając nazwę (zapisz jako) i zmieniamy w tym nowootrzymanym złożeniu wymiary które nas interesują. Nie wpływa to absolutnie na żadne właściwości złożenia nr 1. Sposób jest prosty i szybki - nie trzeba tworzyć konfiguracji części, wybierać odpowiedzniej, dla każdego stołu mamy jeden plik złożenia. Generalnie takie złożenie to trochę jakby część wieloobiektowa. Oczywiście jest też mankament - nie można tworzyć rysunków wykonawczych wprost dla wirtualnych komponentów. Ale dla stołów akurat zaryzykowałbym podawanie wszystkich informacji na rysunku złożenia. Oczywiście te wirtualne komponenty można otworzyć spod złożenia i zapisać jako pliki części.
 
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-06-06, 10:56
Pomógł 405 raz(y).
Taka ogólna uwaga na temat w/w dyskusji. Konfiguracje lepiej jest stosować wówczas, kiedy znamy wszystkie wymiary - tzn. są one przypisane do konfiguracji. Przykładem mogą być meble, gdzie wymiary szafek są ściśle określone i tylko wybierając konfiguracje złożenia dopasowujemy konfigurację poszczególnych komponentów.
Rozwiązanie Przemka jest lepsze, jeżeli wymiary mają się zmieniac płynnie - tzn. potrzebuje zrobic szafkę, gdzie wymiary poszczególnych cześci nie są określone z góry, mają się zmieniać po zmianie layoutu złożenia. Tu niekoniecznie trzeba stosować równania, równie dobrze można się odnieść do szkicu poprzez rzut itd.
Wszystko zależy od potrzeb i konkretnego przypadku. A nazwy części zawsze powinny być unikalne, nieważne co i gdzie robimy - kopiowanie folderów, podzespołów do innych projektów wcześniej czy później się zemści - dlatego przykładowo PDM na to nie zezwala...
 
Let there be rock
2010-06-11, 21:39
Pomógł 2 raz(y).
Witam wszystkich. Odnosząc się do tych szkiców szkieletowych (bo rozumiem, że o nich mowa) trzeba uważać na zmiany nazw poszczególnych plików. Części muszą być w pełnej pamięci bo jak są jako odciążone to zauważyłem, że nie są aktualizowane odniesienia. Program błędu nie wyrzuca ale po zmianie wymiarów szkicu szkieletowego poszczególne komponenty na nim oparte pozostają niezmienione. Dużo modeli robię na szkicach szkieletowych, dlatego przetestowałem je w różnych sytuacjach. Jak są małe złożenia to się szybko ewentualne błędy naprawia ale jak są jakieś większe (ja z reguły robię takie do 3tys. elementów) to można stracić sporo czasu zanim się potem od nowa zaktualizuje odniesienia. Ctrl+Q wtedy niestety nie działa.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT