SolidWorks >> Złożenia >> Złożenie dwóch rur
1  2    >
Autor Wypowiedź
2015-01-21, 14:00
Pomógł 0 raz(y).
Witam ! Mam problem ze złożeniem dwóch rur ze sobą. Czy ktoś mógłby podpowiedzieć jak to zrobić ? Chodzi o to aby oś rury pionowej była prostopadła do podstawy ale też żeby ta rura była w określonej odległości od blachy widocznej po lewej stronie. Ma ktoś pomysł ? Niestety szef chce żeby projekty robić w SolidWorks a ja potrafię pracować tylko w Inventorze ...
 
SOLIDWORKS 2018
2015-01-21, 14:22
Pomógł 43 raz(y).
Nadaj wiązania przy pomocy płaszczyzn tych rur (przednia, prawa, górna). Względnie wykorzystać jeszcze można osie, tymczasowe osie owych rur.

W złożeniu są 3 główne płaszczyzny, oprócz tego każdy model w złożeniu ma swoje 3 główne płaszczyzny. No i za ich pomocą mozesz wiązać obiekty/modele itd.
 
2015-01-21, 14:25
Pomógł 0 raz(y).
nie mam zielonego pojęcia o czym mówisz :/ tzn wiem o co Ci chodzi ale nie wiem jak to zrobić
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-01-21, 14:25
Pomógł 405 raz(y).
Widzę kilka możliwości.

1. Szerokość po zaznaczeniu dwóch ścian końcowych blachy oraz ściany rury pionowej + odległość tymczasowej osi (trzeba ją pokazać) od ściany płaskiej blachy.

2. Równoległość tymczasowej osi pionowej rury z krawędzią blachy + odległość osi od ściany + wspólnie osi z układem drugiej rury (lub z płaszczyzną).



BTW. takie rzeczy lepiej jest robić w części wieloobiektowej.
 
2015-01-21, 14:34
Pomógł 0 raz(y).
Dobra wiązanie zrobiłem, sam nie wiem jak ale wyszło i wymiar mi się zgadza. Pytanie teraz jest takie czy da się na złożeniu wyciąć otwór w rurze pionowej na wymiar rury poziomej ?
 
SOLIDWORKS 2018
2015-01-21, 14:42
Pomógł 43 raz(y).
Prawa mycha na część i edytuj część (w kontekście). Robisz szkic (obrys wewn.) na płaszczyźnie tej drugiej rury no i wycięcie.

 
2015-01-21, 14:49
Pomógł 0 raz(y).
hmm wszystko fajnie tylko co teraz :P

Edytuję rurę pionową i szkic ustawiłem wewnątrz rury pionowej na obwodzie poziomej rury. Jak to teraz wyciąć :/?

OK udało mi się wyciąć rurę pionową :D Teraz kombinuję jak uciąć rurę poziomą :(
 
SOLIDWORKS 2018
2015-01-21, 15:15
Pomógł 43 raz(y).
1.


2.


3.


4.


5.
 
2015-01-21, 15:30
Pomógł 0 raz(y).
Dzięki wielkie :) teraz ponownie walczę z tym jak zrobić wiązania :P
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-01-21, 16:41
Pomógł 405 raz(y).
Kolego, to jest wszystko bardziej skomplikowane. Nie rozumiem, jak ponownie dodajesz wiązania - przecież należało wcześniej ustawić pozycję a później wykonywać operację w kontekście, w przeciwnym razie po przebudowie wszystko się zaktualizuje (chyba, że o to chodzi).
 
2015-01-21, 22:19
Pomógł 0 raz(y).
W inwentorze wszystko jest łatwiejsze. Rysuje osobne elementy następnie je składam w złożeniu. Tutaj jakoś nie widzę opcji żeby oś pionowej ruru mogła być prostopadła do osi rury poziomej albo oś pionowej rury żeby była równoległa o osi płyty.
 
2015-01-21, 23:53
Pomógł 2 raz(y).
na jakiej podstawie twierdzisz ze cos jest latwiejsze w Inv skoro w ogole nie znasz solidworksa? zazwyczaj jak sie ktos przesiada z jednego programu na drugi to probuje dokladnie wszystko robic ta sama tachnika i to jest zgubne. moze postudiuj nieco samouczki
 
SOLIDWORKS 2018
2015-01-22, 07:27
Pomógł 43 raz(y).
Hehe, racja. Ja przesiadłem sie na kilka tygodni na inventora i dla mnie (starego solidziarza) inventor okazał się komplentnie nieintuicyjny ;) I zapewne jest vice versa.
 
2015-01-22, 08:44
Pomógł 0 raz(y).
Moim zdaniem właśnie Inventor jest dużo bardziej intuicyjny :) tam nigdy nie miałem problemu żeby sobie zdefiniować nieograniczoną liczbę wiązań a tutaj nie mogę zdefiniować kilku wiązań na jednym elemencue bo pisze że element jest całkowicie zdefiniowany ... Nie mam kompletnie pojęcie o co chodzi w tym programie :P
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-01-22, 08:58
Pomógł 405 raz(y).
Napisz od poczatku do końca, co konkretnie chcesz zrobić a nie tylko, że są dwie rury i jak je powiązać i wyciąć. Bo już pisałem, że gdyby to tak wyglądało to lepiej jest to wykonać jako połączenie konstr. spawanej z blachą w obrębie części.

Jak można Tobie pomóc, skoro z definicji SW jest zły a INV dobry? To nie nasza wina, że ktoś wymusił na Tobie projekt w tym programie a nie innym. Natomiast z ocenami, że coś jest łatwiejsze lub bardziej intuicyjne można sie zgodzić lub nie (to kwestia względna) - nie mniej dobrze byłoby poznać SolidWorks - bo na razie jak widzę niewiele o nim wiesz.
 
2015-01-22, 09:14
Pomógł 0 raz(y).
Piotr Bartosiński po zdefiniowaniu w końcu wiązań nie mogę teraz wyciąć elementów Twoim sposobem :P Wyskakuje mi błąd Zmierzone wycięcie nie przecina modelu. Nie wiesz dlaczego ?

Paweł Kęska Nie chcę się kłucić i pokazywać wyższość jednego programu nad drugim. Jesteś bardzo porywczym facetem bo ja się pytam delikatnie o wszystko a tylko Ty się unosisz. Na Twoją prośbę opisuję jeszcze raz o co mi chodzi.

Posiadam 3 komponenty: płytę z otworami oraz dwie rury 1,2 o różnych lecz zbliżonych średnicach i długościach. Jedna z rur (1) jest połączona spawem swoją osią prosopadle do płaszczyzny płyty. Druga rura (2) natomiast jest umiejscowiona pionowo tj. swoją osią prostopadle do osi rury poziomej (1) oraz prostopadle swoją osią do górnej płaszczyzny płyty. Problem polega na tym że muszę je tak złożyć żeby wymiar pomiędzy płytą a rurą pionową (2) był stały a następnie wyciąć rurę poziomą (1) na rurze pionowej (2) i odwrotnie tj. rurę poziomą (1) na rurze pionowej (2).

Mam nadzieję że teraz wszystko jest klarowne. Z resztą rysunek obrazuje układ. Nie wykluczam że sposób z konstrukcją spawaną będzie lepszy. Po prostu chcę to zrobić i nauczyć się czegoś nowego oraz przekonać się do SW.
 
SOLIDWORKS 2018
2015-01-22, 09:39
Pomógł 43 raz(y).
Hmmm, może trzeba odwrócić kierunek wycięcia



albo po ponownym wiązaniu szkic, który do wycięcia zastosowałeś zmienił (tzn. model się przesunął, albo szkic - nie wiem jakie miał relacje) orientację względem rury do wycięcia - bo np. nie byl konwertowany tylko ręcznie tworzony bez relacji względem rury. Ale to tylko moje domysły.
 
SOLIDWORKS 2018
2015-01-22, 09:41
Pomógł 43 raz(y).
Ale najlepiej zrób jak Paweł mówi - jako jeden model. Tak bedzie najlepiej.
 
2015-01-22, 09:42
Pomógł 0 raz(y).
Dobra, uporałem się z tym i wszystko zostało wycięte :) wiecie może teraz jak tą wyciętą rurę rozwinąć żeby wykonać ją z jednego arkusza blachy ?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-01-22, 10:18
Pomógł 405 raz(y).
Trzeba rurę przeciąć wzdłużnie i w module blach wybrać Wstaw zgięcia po zaznaczeniu krawędzi.

Jaką masz wersję SW - przygotuję Ci model:)

Może to będzie pomocne: https://www.youtube.com/watch?v=XLg1Ao8D1oQ
 
1  2    >

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT