SolidWorks >> Złożenia >> Smart Mates w złożeniach
Autor Wypowiedź
CSWP, CSWE
2015-04-15, 21:36
Pomógł 0 raz(y).
Witam Wszystkich!

Mam 2 lata doświadczenia już pracy z solidworks i ogromną potrzebę usprawnienia swojej pracy. Pracują z komponentami jak zawory, rurki, kolanka itp i tu mam pytanie do forumowiczów jak usprawnić i przyspieszyć proces tworzenia złożenia z wyżej wymienionych komponentów w solidworks?

Mam taki pomysł jeżeli to możliwie to chciałbym łaczyć ze sobą np kolanka z trójnikiem tak jak klocki lego za pomocą smart mates wbudowanych w te komponenty. Zamodelowałam dla przykładu prosty cross i tee oraz wbudowałem w nie smart mates. Czy jest opcja by np w złożeniu wstawić trójnik a do niego dołączyć cross ale tak ustawić smart mates by cross przyciągał mi się do jednegi z końca trójnika innym końcem? Na crossie dorobiłem wskazówkę która powinna wskazywać inne położenie jeżeli faktycznie koniec crossa ulega zmianie podczas wstawiania komponentu. Tab nie działa mi w moim przypadku żeby obrócić komponent o 90 stopni.

Poprawcie mój sposób myślenia jeżeli coś tu można przyspieszyć w tworzeniu takiego złożenia: Wstawiam komponent np trójnik i do niego za pomocą smart mates dokładam szybko inne komponenty; następnie rure wkładam także jako komponent z smart wiązaniem po jednej strony rury, zamieniam ją jako część wirtualna i edytuje zmieniając szkic 3d w poleceniu sweep. Do drukiego końca dokładam inny standardowy komponent jak kolanko ale tu musze użyć zwykłych mates ale zato do tego kolanka moge już dodać inne komponenty z wykorzystaniem smart mates.

Jest jeszcze opcja żeby poprostu zrobić to szybko w routing ale nie mam tego dodatku chyba że warto się o niego pokusić. Proszę o wasze opinie i pozdrawiam!

Sorry za angielskie nazwy ale nie używam polskiej wersji solidworksa.



 
CSWP, CSWE
2015-04-21, 20:54
Pomógł 0 raz(y).
Witam!

Udało mi sie trochę z tym pokombinować i doszedłem do wniosku że smart mate jest jednak zbyt ograniczony żeby zrobić tak jak chce. Działa to fajnie na złączkach i rurkach kiedy mamy 2 wyloty. Przyciągając jedną cześć do drugiej za pomocą TAB mogę obrucić lustrzanie część a starając się manewrować kursorem myszki zmienić wylot dokładanej części w złożeniu. Problem jest już z trójnikiem lub crossem kiedy mamy więcej niż 2 wyloty czy wloty. Niestety nie mogę juz w tym przypadku wybrać sobie który otwór chce np trójnika przyciągnąć do części tak jak działa to w routing kiedy nakładając część na 3d szkicz i wciskając tab moge zmienić jej otwór oraz nie mogę sterować też obrotem trójnika względem wybranego otworu. W routing tego odpowiednikiem jest kombinacja klawiszy shift + strzałka.

Jeżeli ma ktoś jeszcze jakieś uwagi i pomysły to prosze o komentarz. Jeżeli nie to temat uważam za zamknięty bo chyba spróbowałem już wszystkiego:)

Pozdro!
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-04-21, 21:02
Pomógł 405 raz(y).
Takie rzeczy tylko w Routing, tam można w takiej sytuacji przełączać pozycję.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT